Tipy a rady

Jak prožít (přežít) svatý týden

Jak prožít (přežít) svatý týden

Poslední zvonění by si měli studenti středních škol pořádně užít, protože následně je čekají dny, které pro většinu z nich nejsou jednoduché – tzv. „svaťák“. A pak maturita…

Co je „svaťák“

Svatý týden neboli „svaťák“ je poslední týden před maturitou, ve kterém mají studenti volno. I když… Nechodí do školy, ale většina z nich nad učením tráví více času než kdy jindy.

Studenti „svaťák“ prožívají různě. Ideální situací je, když si opakují již naučená maturitní témata. Snad všichni by si přáli týden před maturitou dosáhnout tohoto „stavu“ a mnozí dokonce měli předsevzetí, že to tak bude, ale ne vždy to vyjde.

Někteří se tedy menší či větší počet otázek musí teprve naučit, další mají pocit, že v tomto týdnu musí do hlavy dostat veškeré učivo za čtyři roky, jiní to mají na háku a doufají, že to nějak dopadne.

Několik tipů, jak prožít svatý týden:

I vy letos maturujete? Pojďme si dát několik tipů na to, jak přežít poslední týden před maturitou:

  • Mějte svůj studijní program a snažte se ho držet.
  • Neponocujte, spěte cca osm hodin. Pro efektivní učení je dostatek spánku důležitý.
  • Pijte hodně tekutin a jezte ovoce a zeleninu. Nebudete tolik unaveni.
  • Dělejte si pravidelné přestávky v učení. Protáhněte se, projděte se venku nebo si lehce zacvičte.
  • Pusťte si do místnosti, kde se učíte, čerstvý vzduch.
  • Zbavte se všech rušivých vlivů ve svém okolí. Nemějte například rozečtenou žádnou knihu, která by vás strhla svým dějem na úkor učení.
  • Snažte se nepropadat panice. Na to je vždy dost času.
  • Poslední den před maturitou se už neučte. To, co jste se nenaučili doteď, už nedohoníte. Raději se trochu rozptylte, ať si mozku před velkým dnem trochu odpočine.

Svaťák a rodiče

Svaťák není náročný jen pro maturanty, ale také pro jejich rodiče. Pokud zrovna doma máte maturanta, jistě s tímto tvrzením souhlasíte. Možná vám i chvílemi přijde, že z toho máte větší hrůzu než váš potomek.

I vy však musíte mít pevné nervy. Raději choďte kolem maturanta po špičkách a zbytečně ho neprovokujte otázkami, kolik mu toho ještě zbývá.

Závěrem zbývá jen popřát všem maturantům šťastnou ruku při losování maturitního tématu a úspěšné složení zkoušky dospělosti.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB