Tipy a rady

Jak se učit k maturitě?

Jak se učit k maturitě?

Nevíte, jak se má člověk správně připravit na maturitní zkoušku? Učit se a učit se samo o sobě totiž nestačí. Přečtěte si naše rady, jak si naplánovat učení a jak při něm postupovat, aby výsledek byl při maturitní zkoušce co nejlepší.

Národní ústav odborného vzdělávání vypracoval takzvané desatero správného učení:

1. Vytvořte si k učení co nejvhodnější podmínky. Ať se učíte v pokoji u stolu, v posteli nebo v přírodě, vždy se snažte, aby kolem vás byl pořádek a klid. Zkuste omezit vše, co by vás mohlo rušit (ztišit mobil, uklidit ho tak, abyste na něj neviděli, vypněte počítač). Učte se za dostatečného světla ve vyvětraném pokoji se svým oblíbeným nápojem po ruce.

2. Choďte včas spát, ať načerpáte energii pro fungování svého mozku i těla v novém dni. Pokud se ráno budíte nevyspalí, zkuste si jít lehnout dříve.

3. Pořiďte si diář a začněte plánovat (předejdete tím učení na poslední chvíli, pamatujte na to, že náš mozek není bezedný a že ve stresu se často vyskytují “okna”). Rozdělte si den na čas, kdy se věnujete svým povinnostem, a na čas pro vaši zábavu. Snažte se plně věnovat učení v době, kdy jste zvyklí se učit. A rozjeďte to, když je čas na zábavu.

4. Začněte se učit už ve škole sledováním výkladu a vlastní aktivitou při vyučování – to ovšem předpokládá, že nebudete ve škole příliš chybět! Pokud vás na látce něco zaujme, ptejte se učitele na detaily. Zájem o předmět nebo konkrétní věc, která s předmětem souvisí, je to nejlepší plus pro vás.

5. Zapisujte si výklad vždy do sešitu do přehledných a jasně strukturovaných poznámek.

6. Naučte se správně pracovat s textem v učebnici nebo knize a používat učebnici jako doplněk ke svým poznámkám v sešitu. Umění rychle se prokousat textem a pochopit obsah je dovednost, která vám bude velmi usnadňovat život v budoucnu.

7. Učte se v kratších časových blocích zhruba 45 minut až hodinu, mezi jednotlivými předměty dělejte krátké přestávky, během kterých můžete např. pomoci s úklidem doma, pustit si hudbu, zatelefonovat, poslat SMS, sníst něco malého.

8. Opakujte si získané poznatky nejlépe hned ten den, kdy bylo učivo ve škole vyloženo (předejděte tím rychlému zapomínání). Pokud to nejde tentýž den, zkuste si projít látku co nejdříve.

9. „Musím“ často nefunguje, naučte se chtít. Ve většině případů stačí opravdu dvacet minut učení denně, abyste se vyhnuli špatným známkám. Nejlepší odměna, kterou můžete dostat, je ta, co dáte sami sobě.

10. Učte se s kamarádem, kamarádkou a vzájemně se zkoušejte a opakujte si nahlas. Zkuste si učení udělat zábavným (můžete zkusit, kdo si toho zapamatuje víc a vymyslí nejzáludnější otázku na druhého).Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB