Tipy a rady

Jak mít krásné ruce i nehty

Jak mít krásné ruce i nehty

Ukažte mi své ruce a já vám řeknu, kdo jste. Ruce prozradí váš věk i to, že si od stresu ulevujete kousáním nehtů, nažloutlé prsty zase mají kuřáci. Abyste na sebe neprozradili příliš, věnujte rukám a nehtům péči, kterou potřebují.

Mít krásné ruce stojí hodně péče, nečekejte zázraky za pár dní. Kromě každodenní běžné péče ruce jednou týdně vydrbejte kartáčkem, ať se zbavíte odumřelých buněk, a pusťte se do důkladné manikúry. Na tu by vám ve výbavě neměly chybět ostré nůžky, zatlačovátko na kůžičku kolem nehtů, pilník (ten nikdy nikomu nepůjčujte, snadno se jím přenáší infekce), hydratační krém, výživa na nehty a bezbarvý lak.

Nechybí vám vitamíny?

Lámavé nehty jsou skutečně nepříjemnou záležitostí. Nejlepším ze způsobů jak si zajistit zdravé nehty, je mimo jiné dostatečný přísun selenu. Ten má i další zdraví prospěšné účinky, udržuje například normální funkci imunitního systému a štítné žlázy. Selen má aktivní úlohu v podpoře asi třiceti rozličných, na selenu závislých enezymů (selenoproteinů), jež mají bezpočet biologických funkcí, jednou z nich je právě vliv na růst normálních zdravých nehtů. Zatímco z kosmetického hlediska jsou lámavé nehty prostě jen otravné, ze zdravotního jsou i docela užitečným ukazatelem zdravotního stavu.

Někdo má pocit, že mu nehty vůbec nerostou, jinému se třepí a jsou křehké, další je má přesušené. Neduhy nehtů bývají znamením, že vám něco schází. Nedostatek železa se může projevit lámavými nehty, za třepící se nehty může nepř. nedostatek vitamínu C či kyseliny listové.

Jestli kvalita vašich nehtů není valná, nic nezkazíte, když si pořídíte tabletky se zinkem, hořčíkem, selenem či křemíkem. Ke zpevnění nehtů vám pomohou také vyživující bezbarvé laky. Ty používejte vždy pod barevné laky, jinak vám nehty nepřirozeně zežloutnou.

Aby kůžička kolem nehtů i nehty samotné nebyly příliš suché, nezapomínejte vtírat hydratační krém i sem. Dobré je také používat vyživující olej na nehty, který denně do nehtů a kůže lehce vmasírujete. To oceníte tehdy, když trpíte na záděrky, které jsou neduhem suchých rukou.

Kůžičku kolem nehtů nikdy nestříhejte, ruce namočte na pár minut do teplého olivového oleje a pak ji jemně zatlačte špachtličkou. Pár týdnů takové péče, a budete mít výstavní ruce.

Hezké ruce? Mazat a mazat!

Kůže na rukou je tenká, inklinuje k vysušení, k čemuž přispívá hlavně to, že ji několikrát denně myjeme. Mastný film, který v pokožce napomáhá udržet vlhkost, je narušován jak mýdlem, tak příliš teplou vodou. Suchá kůže rychleji stárne, má tendence k popraskání, je drsná. Nejvíc ale rukám škodí, když bez rukavic myjeme nádobí, vytíráme podlahu. Napadlo by vás třeba nanést si na obličej jar na nádobí? Tak proč chemické koktejly dopřáváte svým rukám?

Aby naše ruce byly jemné a vyživené, je dobré pořídit si na úklid rukavice a na mytí jemná mýdla s nízkým pH. Příliš teplá voda také nedělá rukám příliš dobře. Stačí nastavit kohoutek na vlažnou vodu a ruce ručníkem jemně otřít. Na závěr ještě na ruce nanést krém. Odborníci doporučují aplikovat krém tak čtyřikrát za den, na noc lze použít i silnější vrstvu. Současně varují před oblíbenými antibakteriálními gely, které ruce vysušují. Není dobré je používat na celé ruce, ale jen na spodní část dlaní a prstů.

Udělejte si zábal doma

Pokud máte popraskanou, unavenou a nevzhlednou pokožku na rukou, lámavé a slabé nehty, není nic jednoduššího než využít rad odborníků a připravit si třeba masku z olivového oleje, medu a citrusové šťávy. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Nejenže vám zábal zvláční pokožku, ale působením cenných minerálů a vitamínů dodá vašim rukám hebkost a zpevní nehty.

K přípravě potřebujete 2 lžičky olivového oleje, 2 lžičky medu a 2 lžičky citronové šťávy nebo 5 kapek citronové silice zředěné lžičkou glycerinu. Všechny ingredience smíchejte dohromady, vzniklou hmotu naneste na ruce a nechte působit patnáct až dvacet minut. Poté opláchněte vlažnou vodou. V závěru můžete ruce ještě namazat zvláčňujícím krémem. Pro zdraví a sílu nehtů používejte mandlový olej nebo přípravky, které jej obsahují.

Zábal na ruce je jako pleťová maska. Je to vlastně nadstavbová péče, která není na denním pořádku. Důkladný zábal rukou dokáže skoncovat se suchou kůží a prasklinkami.

Každodenní minimum

Přírodní nehty potřebují pravidelnou, nejlépe každodenní péči. Jinak nejsou ideální a k praskání nebo třepení nehtů bude docházet více či méně častěji. K samozřejmostem má patřit pečlivé vmasírování výživného oleje do nehtů a okolí, aplikace zpevňovačů a leštění nehtů. Také krémy na ruce a nehty patří ke kompletní péči. Při práci s chemikáliemi a saponáty byste měli zásadně používat ochranné rukavice, aby nedocházelo k neustálému odmašťování pokožky rukou a nehtů.

Nezbytnosti domácí manikúry:

  1. dřívko, špachtlička k zatlačení nehtové kůžičky
  2. gel k odstranění odumřelé nehtové kůžičky
  3. leštička k zaleštění povrchu a volného okraje nehtu
  4. výživný olej k výživě nehtů a nehtové kůžičky
  5. krém nebo mléko na ruce
  6. textilní rukavice

Péče odborníka i nočních zábalů

Občas bychom měli našim nehtům dopřát trochu luxusu a nechat si je ošetřit odborníky. Ti buď naše vlastní nehty zkrášlí, nebo nabídnou nehty umělé. Délka a tvar nehtů záleží naprosto jen na osobních preferencích. Někdo má rád krátké nehty, jejichž výhodou je praktičnost. Tu většina z nás potřebuje. Navíc, kdo nemá doma myčku na nádobí, tak s rukama věčně ve škopku umělé nehty ani mít nemůže. Leckdo s nimi neukrojí ani chleba, natož aby umyl nádobí.

Jednou za týden je dobré dopřát rukám a nehtům pořádnou vrstvu hutného krému. Nemusí to být žádná předražená světová značka. Dobře nám poslouží vlastní značky COOPu. Pak stačí nasadit bavlněné kosmetické rukavice a jít spát. Do ložnice se však raději vpližte, až když vaše drahá polovička bude spokojeně oddychovat. Zahlédne-li vás váš miláček v rukavicích s vrstvami krému, mohl by nabýt dojmu, že bydlí s mimozemšťanem. Nicméně výsledek bude pro vás ráno hodně příjemný. Probudíte se s ručičkama jak miminko.

Ať už se o své ruce staráte jakkoliv, věřte, že pravidelná péče se vyplatí. Ruce jsou vaší vizitkou a je jen na vás, jestli někomu podáte hebkou ručku s dokonalou manikúrou, nebo lopatu řemeslníka s ohryzanými nehty.

in_denni_krem_mesicek-131x487in_ochranny_krem_na_ruce_rakytnik2-154x487

1 komentář pro článek Jak mít krásné ruce i nehty

Klára
Ještě jsem tady četla: http://www.esmina.cz/jak-mit-zdrave-nehty-vitaminy-jdou-vam-na-pomoc že lze dosáhnout zdravých nehtů pomocí správné stravy, že prý to má také velký vliv, ale myslím si, že v kombinaci s tímto krémem bude efekt ještě lepší! :)


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.