Tipy a rady

Jak krmit venkovní ptactvo

Jak krmit venkovní ptactvo

Dáváte v zimě ptáčkům venku do krmítka nějaké krmení? A děláte to správně?

Čím krmit?

Nejdůležitější je vědět, čím je krmit, protože nevhodným přikrmováním bychom mohli venkovnímu ptactvu ublížit. Co je tedy vhodné jim dávat? Jsou to jakákoliv semena – slunečnice, mák, proso, konopí, lněné semínko či řepka. K semenům je možné přidat ovesné vločky, nastrouhanou mrkev, nakrájená jablka a neslané neškvařené sádlo nebo lůj.

Z loje pak doma můžeme vyrobit i vlastní směs: Lůj rozehřejeme, smícháme se semínky a takto připravené nalijeme do malého květináči či skořápky kokosového ořechu. 🥥 Další možností je do lojové směsi namočit suchou smrkovou (borovou) šišku a nechat lůj ztuhnout. 

Co ptáčkům nikdy nedáváme?

Žádné zbytky z kuchyně, které jsou slané a kořeněné, žádné suché těstoviny ani čerstvé pečivo, hlavně pak ne žádné zkažené a plesnivé potraviny. 

Kdy krmíme?

Samozřejmě v zimě, zhruba od listopadu do března, v případě studených měsíců klidně až do dubna či května. Krmení dáváme raději v menším množství, ale denně. 

Kam dát krmení?

Nejlépe do krmítka, které by mělo být alespoň 1 a 1/2 metru od země. Lojové koule, tyčinky nebo naplněné kokosové ořechy umístíme tak, aby byly chráněné před deštěm, sněhem, ale i slunečními paprsky (lůj se pak teplem rozehřívá).

V COOPu máme všechno

Pokud nechcete přemýšlet, co je pro ptáčky nejvhodnější, zvolte krmivo pro venkovní ptactvo, které seženete v prodejnách COOP. Máme na výběr dva druhy – slunečnici černou a směs do krmítek, která se skládá ze slunečnice, ovsa, prosa, pšenice, vloček, kukuřice a lněného semínka. Ty jsou zárukou toho nejlepšího. 👍

3 komentáře pro článek Jak krmit venkovní ptactvo

Jitka
Dobrý den, ráda bych poopravila váš článek o krmivu pro ptactvo. Slunečnice ano, ale ta směs není šťastně poskládaná. Proso, lněné semínko a ovesné vločky ano, ale kukuřice se vůbec nehodí, tak leda pro sojky a straky, menší ptáci ji ani nesezobnou, je to pro ně velké semeno, stejně jako hrách, který se v některých směsí objevuje hojně. Pšenice určitě ne, nemělo by se do těchto směsí vůbec dávat obilí. Firma, která tyto směsi dělá, by se měla informovat u odborníků.
redakce
Děkujeme za připomínku, ale jsme si jisti, že náš výrobce ví, co dělá. Každopádně jim Váš komentář pošleme. S přáním klidného dne Váš COOP Club
redakce
Dobrý den, zde máme vyjádření od obchodního ředitele společnosti FORESTINA s.r.o Ing. Jana Štěcha: "Výrobou a distribucí krmení pro venkovní ptactvo se Forestina věnuje již skoro 15 let a za tu dobu již snad víme, co ptáčkům chutná. Receptury vždy konzultujeme s odborníky. Naše krmítková směs, kterou mimo jiné vyrábíme i v řadě FORTEL obsahuje pestrou skladbu semínek obilovin a olejnin. Je složena tak, aby z hlediska výživy poskytovala všechny potřebné živiny pro široké spektrum druhů přezimujícího ptactva. Zmiňovaná kukuřice je v naší směsi obsažena opravdu jen okrajově (cca ze 3 - 5 %), hrách tam není vůbec. Semena těchto plodin jsou ale opravdu běžnou příměsí i prémiových směsí, zejména od zahraničních výrobců. Právě proto, že směs má být určena i pro větší druhy ptactva, nikoliv jen ty malé. S čím si dovolím nesouhlasit je tvrzení, že směs by vůbec neměla obsahovat obilí. Oves, pšenice, ječmen jsou standardně používaná krmná semena již desítky let. Co zákazník, to názor a ani v řadách odborníků (ornitologů) nepanuje jasný a striktní návod, jak směs správně poskládat z hlediska obsažených druhů semen i jejich poměrného zastoupení. Jak jsem již výše zmínil, receptury koncipujeme jednak na základě rad od odborníků a dále se též inspirujeme v zahraničí (Německo, Belgie, Nizozemí, Velká Británie), kde krmení ptáčků je stále na mnohem vyšší úrovni než u nás, a snažíme se prvky od zkušenějších přenášet do naší praxe. U směsí je pak samozřejmě vždy třeba počítat s tím jaké druhy ptáčků na naše krmítko přilétají, na jakém místě máme krmítko umístěné (ve městě / u lesa …) a dále také záleží na aktuálním počasí. V mírných zimách, kdy není souvislá sněhová pokrývka skýtá příroda přirozeně se vyskytující zdroje potravy a ptáčci se na krmítka létají spíše jen „namlsat“ (zejména slunečnice). Když pak ale zima udeří, tak se ptáčci rádi pustí i do dalších druhů semínek, která jim na krmítko připravíme." S přáním klidného dne Váš COOP Club


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB