Tipy a rady

Jakou hračku koupit pod stromeček?

Jakou hračku koupit pod stromeček?

Vrcholem Štědrého večera jsou ve většině rodin dárky. Někdo je nakupuje již v létě, někdo na poslední chvíli, stále více z nás využívá k nákupu dárků internet. Chceme druhým udělat radost a z jejich radosti se radujeme my sami. Ačkoliv i dárky podléhají módním trendům, najdou se mezi nimi i stálice. Co tedy bude hitem letošních Vánoc?

Hraček, až oči přecházejí

Snad nejlehčím a nejvděčnějším úkolem je vybírat dárky pro nejmenší. Na trhu je neuvěřitelný výběr plyšáků, textilních zvířátek, stavebnic, her, interaktivních hraček. Vybírat můžeme z velkého výběru českých dřevěných hraček, které jsou bohužel větším hitem v zahraničí než u nás. 

Při nákupu hraček bychom měli pečlivě zjišťovat, z jakého materiálu jsou vyrobeny, zda neobsahuje škodlivé látky. A také bychom se měli řídit věkem dítěte. 

Bez panenek to nejde

Evergreenem pro holčičky jsou samozřejmě panenky, oblečení na ně a kočárky pro ně. Ježíšek může přinést panenku-miminko s řadou doplňků, které malé „mamince“ umožní starat se o miminko, krmit je, koupat. Klasické panenky mají spoustu dovedností, často dokonalou garderobu, dokoupit se může řada pomůcek, „bez kterých se holčičky neobejdou“. Už šest desítek let doprovází holčičky po celém světě panenka Barbie. A stále po ní touží i většina českých dívek.  

Menší panenky mohou bydlet ve vybavených domečkách velikosti malé skříňky. Vedle může mít malá hospodyňka dokonalou kuchyňku. „Paní doktorka“ si může hrát s celou miniaturní ordinací, „paní prodavačka“ s perfektním obchodem.

A přece se točí

Kluci jistojistě ocení vše, co má kola. Modely aut osobních i nákladních jim určitě přijdou vhod. Radost jim udělají modely stavebních strojů, lodí, letadel, helikoptér.

Často si také píší Ježíškovi o modely železnice a ještě častěji o autodráhu. Někdy si však tatínkové zakoupením takového daru plní svoje dětské sny a pak jsou zklamaní, že synek pětkrát projel trať nebo dráhu, a teď o ni rodina jen zakopává. 

Stavebnice rozvíjejí zručnost

Samozřejmě holkám i klukům uděláme radost některou z nepřeberných variant stavebnice Lego. A možná i sobě, protože generace, která rostla před víc jak třiceti roky, neměla až na výjimky šanci se k této geniální stavebnici dostat. 

Ale měli jsme tehdy jiné důvtipné stavebnice, například Merkur. Je dobře, že se v posledních létech zas dostává do popředí zájmu. Naše stavebnice rozvíjejí kreativitu a manuální zručnost. Navíc jsou univerzální a bytelné. 

Hraje celá rodina

V každodenním uspěchaném koloběhu většinou dospělí nemají čas ani sílu si s dětmi sednout k nějaké společenské hře. Ale třeba se s nimi sejdou u stolu nad nějakou takovou hrou právě o vánočních svátcích nebo o zimním víkendu. 

Pexeso, které má rodný list napsaný v Čechách, nikdy nezestárne. I tradiční hra Člověče, nezlob se přináší účastníkům utkání spoustu zábavy. 

Na trhu se objevuje mnoho zajímavých her. Nejoblíbenější jsou takové, které procvičují rychlost, postřehy a reflexy. Výhodou jsou i jednoduchá pravidla. „Srdcovkou“ mezi deskovými hrami jsou stále Dostihy a sázky či Monopoly.

Elektronika pro malé i větší

Elektronické hračky jsou sázkou na jistotu. Interaktivní chlupaté hračky patří u dětí mezi nejblíbenější.

Můžeme si tisíckrát stýskat, že díky mobilům, tabletům a internetu přestáváme mluvit mezi sebou. Jejich tažení světem ale nezastavíme. Snažme se tedy děti přesvědčit, že opravdu nemusí mít ten nejdražší a nejnovější model mobilu. Že pokud při jeho koupi Ježíšek ušetří, může koupit například nejnovější hru do počítače nebo herní konzole, sportovní vybavení. 

Ježíšek štěňata dětem rád nedává

Snad není dítěte, které by si v určitém věku nepřálo štěně. Jistě by vzbudilo pod stromečkem obrovskou radost. Buďme ale rozumní. Dokud dítě není ve věku, kdy je schopné převzít alespoň část povinností spojených s péčí o malého psíka, zůstane všechno na rodičích. Malé dítě může živá hračka brzy omrzet a po Vánocích končí nešťastný chlupáč v útulku. Není nic smutnějšího.

Musíme dítěti ještě před Vánoci vysvětlit, že až bude chodit dejme tomu do sedmé osmé třídy, psího kamaráda dostane. A koupit mu třeba rybičky, morče, křečka, o které se může starat, a připravit se tak na budoucí roli malého páníčka.

Peníze až v poslední řadě

Je toho moc, čím můžeme udělat malým i velkým radost. Kosmetika, hezký svetr, pěkný šperk pro maminku, přítelkyni, ale i babičku. I muže potěší kosmetický dárkový balíček, teplá šála. 

Pořád jsme na špici národů, které nezanevřely na knížky. Ty by pod stromečkem chybět neměly jak pro malé, tak pro velké. Majitelé čtečky uvítají, když jim přibyde nová e-kniha. Praktické dárky, jako je hezké povlečení, skleničky, hrnky, příbory, se budou hodit mladé rodině. 

Hitem jsou zážitkové dárky. Vstupenky na koncert, divadelní představení, předplatné. Poukazy na poznávací zájezdy, nejrůznější kurzy, adrenalinové akce, únikové hry.

Nedávný průzkum zjistil, že až polovina Čechů dává pod stromeček peníze. Inu, obdarovaný si pak může vybrat podle svého vkusu. Ale přece jen – co k té obálce přidat alespoň malé překvapení?

Kupujme dárky s rozumem!

Vypadá to pěkně, když je pod stromečkem velká hromada dárků. Má to ale cenu? Často jsou to zbytečnosti, které založíme a už na ně nevzpomeneme. Děti si obvykle vyberou jednu či dvě hračky a ostatní nechají ladem. 

Bývají to i dárky, které přesahují naše finanční možnosti. Kolik lidí se dostalo do velkých problémů tím, že si vzali na dárky půjčky a pak je nemohli splácet? Pamatujte na to, až půjdete do nákupní centra. Mnohdy maličkost za pár korun udělá mnohem větší radost než dar za tisíc.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB