Tipy a rady

Dovolená v Čechách je dovolená

Nad letošní letní dovolenou bohužel stále visí velký otazník. Koronavirus a jeho mutace nám ještě mohou pořádně zamíchat s možnostmi. Dobře dělají ti, kteří s tím počítají a plánují tak, aby je nějaká omezení příliš nezaskočila. Dovolená v tuzemsku skýtá přecejen nejvíc možností. A čím dál více Čechů najednou zjišťuje, že je u nás krásně!

Nejlepší varianta

Předpokládejme, že covid se podaří umravnit natolik, že budeme moci po vlasti cestovat jen s takovými omezeními, která nás nebudou příliš otravovat a brzdit. Že budeme moci využívat hotely, penziony, kempy, pronajmout si chatu. Možná, že nám zůstane ochrana nosu a úst, určitě vzdálenosti mezi sebou. Ale to se dá zvládnout, nemyslíte?  

Dovolená u vody

Pravda, nemáme moře, ale spoustu krásných rybníků, přehrad, přístupných zatopených lomů. I mnohé řeky se vyčistily natolik, že se v nich můžeme koupat. 

Lipno je naše největší vodní plocha s rozlohou 48,7 km². Na návštěvníky čekají upravené pláže ideální ke slunění a relaxaci, čistá voda vhodná ke koupání a dalším vodním radovánkám, perfektní zázemí.

Když zrovna není počasí na koupání, můžeme si užít třeba in-line dráhy nebo upravené cyklostezky. Výlety do přírody nabízejí Stezku korunami stromů či Království lesa. Milovníci kulturních a historických památek ocení například návštěvu Českého Krumlova nebo hradu Rožmberk.

V Pardubickém kraji stoj za návštěvu vodní nádrž Seč na řece Chrudimce. Kromě koupání v pěkné přírodě si na Seči můžete zarybařit, plavit se na loďce nebo jachtě, vyzkoušet surfování, potápět se. Kromě turistických a cyklistických tras nechybí ani koňské stezky. Také výletů do okolí si můžete užít dosyta, protože tu návštěvníky čeká množství historických památek, rozhleden, hradů a zámků a muzeí.   

Kdo jednou zavítal k Novomlýnským nádržím na řece Dyji, touží se tam vrátit. Ví, že ho tam čekají jak vodní radovánky, tak rybolov a windsurfing, pěší výlety i cykloturistika. Milovníci přírody se mohou toulat po krásách Pálavy, nejen rodiny s dětmi se těší na návštěvu termálního aquaparku Aqualand Moravia, kulturní nadšenci na výlet do Dolních Věstonic, Mikulova a Lednicko-valtického areálu. V tomto kraji vína si jistě mnozí nenechají ujít jeho degustaci ve vyhlášených vinných sklepích. 

Brněnská přehrada je oblíbeným místem rekreace nejenom Brňanů, ale i návštěvníků zdaleka. Nabízí všechno, co má místo pro pěknou dovolenou mít: upravené pláže, obrovské koupací molo, půjčovny loděk a šlapadel, vlek pro vodní lyžování, dětská hřiště, možnost rybaření, víceúčelová sportovní hřiště, místa na grilování. Když nás voda přestane bavit, můžeme vyrazit na zrekonstruovaný hrad Veveří nebo do brněnské zoologické zrady pod hrází. 

Kdo alespoň jednou nenavštívil Máchovo jezero, jako by snad nebyl Čech. Je to vlastně velký rybník, který nechal vybudovat Karel IV. v 2. polovině 14. století. Všechno je tam ale současné, moderní!  Kromě koupání je zde možnost provozování vodních sportů všeho druhu. Krásným zážitkem jsou vyhlídkové plavby lodí. Okolí je také velmi atraktivní. Skalní vyhlídka Králův stolec, zámek Doksy, památník Karla Hynka Máchy, muzeum Čtyřlístku, Zoopark Doksy, jeskyně Psí kostel, hrad Bezděz – vše slibuje nezapomenutelné zážitky. 

Dovolená na vodě

To je prostě nezaměnitelná romantika. Letos nám navíc svatý Petr nadělil v zimě a na jaře dostatek srážek, takže jsou koryta řek po dlouhé době docela plná.

Nejoblíbenější vodácká řeka je Vltava. Kromě dostatku čisté vody má kolem sebe překrásnou přírodu. Největší ruch je mezi Vyšším Brodem a Rožmberkem, nádherný je úsek mezi Soumarským mostem a Novou Pecí. Tam ovšem potřebujete povolení. 

Srdeční záležitostí zůstává Lužnice. Řeka ve své horní části meandruje jihočeskými luhy a lužními lesy, vine se kolem rybníků a malebných vesnic. Pod Veselím se trochu zklidňuje a líně teče k Táboru, pod Táborem naposledy ožívá na několika peřejích a provalených jezech.

Zkušené vodáky láká Otava. V horní části se jedná o pěknou horskou řeku s kamenitým dnem v krásné šumavské přírodě. Od Rejnštejna se proud zmírňuje a od Sušice se stává klasickou prázdninovou řekou vhodnou i pro sváteční vodáky.

Pro začátečníky a rodiny s menšími dětmi je vhodná Berounka. Prakticky po celé své délce teče líným tempem, jen tu a tam se svezete na vlnkách jezové propusti. Pochopíte, proč některé úseky miloval a ve svých knihách proslavil spisovatel Ota Pavel. 

Atraktivní pro vodáky jsou i další řeky v Čechách a na Moravě: Ohře, Bílina, Sázava, Metuje, Ploučnice, Morava.

Dovolená na horách

Uznejte, ta naše krajina je opravdu nádherná. Každý si přijde na své. Také ten, kdo miluje hory.   

Krkonoše jsou jediné hory v Česku, které mají vysokohorský ráz. Pestrá příroda, rozlehlé horské louky, skalnaté hřebeny, malebná údolíčka s roubenými domky, hučící vodopády, rašelinová jezírka a královna českých hor Sněžka – to všechno můžete obdivovat během letní dovolené v Krkonoších, ať už vás láká pěší turistika nebo raději jezdíte na kole. 

Jizerské hory se svými smrkovými lesy, rašeliništi a horskými loukami jsou ideálním místem pro aktivní letní dovolenou v přírodě. V Jizerkách najdete perfektní podmínky pro výlety po značených turistických trasách nebo cyklostezkách.  

Nedotčenou přírodu, hluboké lesy, ledovcová jezera, rašeliniště, potůčky a bystřiny i pramen řeky Vltavy – to všechno najdete na Šumavě.  Toto pohoří milují zkušení turisté i rodiny s dětmi, které ocení méně náročné turistické trasy.

Máme ale i další pohoří a vrchoviny, které nabízejí krásnou letní dovolenou: Krušné Hory, Lužické hory, Beskydy, Vysočina.

Nejhorší varianta

Předpokládejme, že nám situace nedovolí opustit kraj, ve kterém žijeme. V tom případě nám zbývá jen vyrážet z domova, chaty nebo chalupy na jednodenní výlety. Někde jsme už dlouho nebyli a najdeme jistě spoustu míst i v našem okolí, kam jsme se ještě nepodívali. Věřte, že i to může být krásná dovolená. Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB