Tipy a rady

Dopřejme si relaxační koupel

Není nic lepšího, než se jednou za čas naložit do krásně voňavé a napěněné horké vany. Přinášíme vám tipy, jak si takovou domácí relaxační koupel z přírodních surovin připravit a co nejlépe vychutnat. Zaručujeme, že se budete cítit jako v sedmém nebi…

Vyzkoušejte tyto domácí koupele:

Medová koupel na tělo, vlasy i obličej

Do vany nalijeme 1 až 2 litry mléka a přidáme několik lžic medu. V misce si pak smícháme med, žloutek a lžičku olivového oleje a tuto směs vetřeme do vlasů. Obličej si potřeme medem, který napřed rozpustíme ve trošce horkého mléka (aby se lépe nanášel). Ponoříme se do vany a relaxujeme tak dlouho, dokud je nám příjemné.

Kakaovo-kokosová koupel

Pro ty z vás, které rády experimentujete, máme recept na kakaovo-kokosovou koupel, která vás zaručeně příjemně naladí. Jak na to? Smícháme 2 lžíce neslazeného kakaa se 150 ml  kokosového mléka a  ½ hrnkem pěny do koupele (nejlépe zcela neparfémované). Po důkladném rozmixování vlijeme přímo do horké vody. Po této koupeli se nezapomeneme osprchovat.

Koupel proti celulitidě

Celulitida trápí v dnešní době nejednu ženu. Na zlepšení lymfatického oběhu si proto do horké koupele nakapeme éterické oleje, které prokrvují, aktivují tok lymfatických tekutin, napomáhají odstraňovat otoky a vylučovat toxické produkty látkové výměny z těla. Vyzkoušet můžeme například několik kapek rozmarýnového, vavřínového, skořicového nebo jalovcového éterického oleje.

Povzbuzující mořská koupel

Slaná voda zbaví tělo únavy a příjemně osvěží. Nemusíme se bát toho, že by mořská sůl příliš vysušila naši pokožku, jelikož mořská sůl ve spodních vrstvách kůže váže vodu a proto naše pokožka zůstane hydratovaná a vláčná. Koupel rovněž vyplavuje z těla škodliviny a organismus přijímá minerální látky. Návod: hrnek mořské soli vsypeme přímo do horké koupele.

Uvolňující koupel

Směs listů břízy, meduňky a levandule spaříme horkou vodou a vše pak vlijeme do horké vany. Tato koupel má zklidňující účinky, pomáhá při nervových onemocněních, revmatizmu a srdečních potížích.

Koupel při stresu a vypětí

Smícháme si mátu peprnou, meduňku lékařskou, třezalku tečkovanou a borovicové výhonky. Dáme do vroucí vody a poté přelijeme do horké vany. Tato koupel působí zklidňujícím efektem na náš nervový systém a posiluje ho. Zároveň působí lehce sedativně a pomáhá proti nespavosti.

Obecné rady pro relaxační koupele:

  • Teplota vody koupele by měla být kolem 38°C.
  • Koupel by měla trvat zhruba 20 minut (déle jak 30 minut nedoporučujeme).
  • Při koupeli ponoříme celé tělo pod vodu.
  • Všechny starosti hodíme za hlavu a snažíme se myslet jen na samé příjemné věci (například na nikým a ničím nerušenou dovolenou u moře).
  • Pro úplné zklidnění si můžeme pustit nějakou relaxační hudbu (například zpěv ptáků nebo šumění moře), ale raději jen velmi tiše.
  • Koupel provádíme nejlépe před spaním, aby měla naše pokožka i mysl čas během noci regenerovat.
  • Účinky horké vody můžeme podpořit barevnými světly – dnes například existují speciální sprchové hlavice, které mění barvy nebo světelné zdroje zabudované přímo ve vaně. O chromoterapii neboli terapii barvami jsme psali více v našem dřívějším článku ZDE


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB