Tipy a rady

D-panthenol v domácí kosmetice

D-panthenol neboli provitamín B5 je aktivní látka, která se používá jak v medicíně, tak v kosmetickém průmyslu. Je to čirá, velmi hustá bezbarvá tekutina rozpustná ve vodě. My vás s touto látkou naučíme pracovat v domácích podmínkách.

Co všechno D-panthenol dovede?

Hlavní použití D-panthenolu je v ošetření pokožky, kterou silně hydratuje. Tím ji zvláčňuje, odstraňuje její nerovnosti a pomáhá vyhladit vrásky. Dále je nezbytným pomocníkem při drobných poškozeních a podrážděních kůže a při lehkých popáleninách. Působí protizánětlivě a regeneračně, optimalizuje fyziologické funkce pokožky.

Aby tato látka opravdu fungovala, musí se ve výrobcích objevovat v koncentracích vyšších než 1 %. Kvalitní kosmetika měla zpravidla měla obsahovat 1 – 5 % D- panthenolu. Jen u přípravků po opalování je možné zvýšit koncentraci až na 7,5 %.

Své uplatnění má také ve vlasové kosmetice. Podporuje látkovou výměnu v pokožce vlasů, zmírňuje jejich maštění a svědění vlasové pokožky. Má výborný hydratační účinek a vlasům vrací lesk.

Na slunce s D-panthenolem

Zvláště při popáleninách od slunce nebo při opalování v soláriích, kdy je pokožka extrémně namáhaná a citlivá, je vhodné použít doma vyrobenou kosmetiku bez konzervačních přípravků, které podrážděné kůži rozhodně neprospívají. Proto vždy doporučujeme vyrobit pouze takové množství produktu, které máte možnost spotřebovat během 24 hodin. Příprava výrobků je tak jednoduchá, že zabere jen pár minut.

Náš tip: Zklidňující voda po opalování

100 ml zeleného nebo černého čaje, 5 až 7 ml D-panthenolu

Uvařte zelený nebo černý čaj. Nechte jej zchladit a přidejte do něj D-panthenol. Přípravkem potírejte podrážděnou či popálenou pokožku několikrát denně.

Náš tip: Čisticí pleťová maska s kaolínem a D-panthenolem

60 g kaolínu, 40 g vody, 5 g D-panthenolu, 3 g glycerinu

Suroviny rozmícháme v misce a necháme cca 15 minut odstát. Směs musí mít konzistenci asi jako zakysaná smetana. Aplikujeme prsty na obličej a dekolt a necháme působit přibližně 25 minut. Poté ve sprše odmočíme a nenásilně smyjeme z pokožky. Ihned zjistíte, jak máte viditelně i pocitově hebčí pokožku. Protože maska nejen hydratuje, ale i čistí a odmašťuje, můžete následně potřít mandlovým olejem. Masku aplikujte dvakrát měsíčně. Tato maska vás vyjde jen na pár korun, ale výsledek je zaručen.

Poznámka: Po umytí masky může být pokožka chvilku zarudlá. Jedná se však jen o následek intenzivního mytí. 

Další využití D-panthenolu

D-panthenol můžeme přidat do již hotových šamponů, sprchových gelů, kondicionérů nebo do mycího prostředku na nádobí. Zvýšíme tak jeho blahodárný účinek na naše vlasy a pokožku.

Michal Dvořák, www.kutilov.cz (internetový obchod s kosmetickými přípravky vhodnými pro domácí použití)Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB