Tipy a rady

Cvičíme jógu

Jóga v sobě kombinuje dokonalou relaxaci s trénováním fyzické zdatnosti. Tělo při něm získá na pružnosti, stabilitě i kráse. Jedince navíc nesvazuje podmínkami na tělesnou zdatnost, věk ani pohlaví a naopak mu otevírá nové a netušené možnosti.

Vítejte ve zcela jiném světě – světě jógy!

Potřebujete protáhnout ztuhlé svalstvo, oprostit se od každodenních starostí a najít ztracenou rovnováhu těla i ducha? Pak jste ideálním kandidátem pro cvičení jógy. Nevadí, že jste cvičením zcela nepolíbení a neuběhnete více než deset metrů. S jógou lze začít pomalu a dle svých možností.

Kdo může jógu cvičit?

Jedinečnost tohoto – řekněme – sportu tkví v tom, že je určen pro širokou škálu osob. Cvičit mohou ženy, muži i děti bez rozdílu věku či hmotnosti. Také nastávající maminky či senioři jsou na józe vítáni. Pro ně jsou dokonce určeny i speciální cviky a lekce.

Historie sahá do Indie

Nejstarší zmínky o tomto cvičení se datují až do hlubokých dob před naším letopočtem a jsou spojeny s indickou civilizací. Tehdy se však jednalo spíše o způsob meditace a uctívání.

Co s sebou a co na sebe?

Jóga nepatří mezi cvičení, na která potřebujete bůhví jaké vybavení. Ideální je volnější oblečení, které však nepřekáží pohybu. Pokud se do tohoto cvičení zamilujete, můžete investovat do speciálních svršků, navržených tak, aby byl pohyb co nejkomfortnější. Kromě toho si přibalte karimatku, ručník a dostatek vody. Různé formy jógy využívají i další pomůcky – od deky, očních sáčků, meditačních polštářků, přes míče, cihličky z měkkého materiálu až po běžné domácí zařízení, jako je židle.

Kdy a jak začít?

U jógy je třeba uvědomit si, že se cvičení vyvíjí a nabaluje na sebe. Je založeno na jednotlivých pozicích, které mají své významy – nic se při nich nedá uspěchat. Pokud jste tedy jógou zcela nepolíbení, přihlaste se do lekcí pro naprosté začátečníky. Myslíte-li to s jógou vážně a hodláte-li poznat tento pohyb i ze strany meditace, najděte si raději speciální školu jógy než lekce v běžném fitness centru.

Bezpočet druhů

  • Bikram jóga (Hot jóga) – jedná se o dynamické cvičení 26 poloh hatha jógy ve vyhřátém sále (zhruba 42°C). Jejím zakladatelem byl Bikram Choudhury, který ji na pozvání Lékařské komory přivezl v roce 1971 do USA z Indie.
  • Power jóga – nejznámější a nejdostupnější forma jógy v současnosti. Buduje fyzickou i duševní kondici a spojuje jógu s prvky pilates a aerobiku.
  • Hathajóga – využívá tělo k vnitřnímu tápání, jedná se o silové cvičení, avšak pomalu provedené. Cvičenec se zaměřuje na pravidelnost dechu a masáž vnitřních orgánů.
  • Aštangajóga – dynamické a fyzicky náročné provedení jógy. Sestává z přesně daného pořadí pozic – ásan tvořících plynulou sestavu.
  • Gravid jógaspeciální cviky hátha jógy sestavené na tělo nastávajícím maminkám. Workout jóga- dynamické cvičení určené pro zvýšení kondice.
  • Dance jógaspojení jógy s tancem, v rámci jednotlivých lekcí se učí části taneční soustavy.

Osobní zkušenost:

Kdo z nás by v uspěchané době nechtěl na chvilku zastavit a vydechnout, ale přesto udělat něco pro své tělo. Jóga skutečně nabízí šedesát minut zápřahu pro tělo a odpočinku pro duši. Pokud se přihlásíte na lekci, která je připravena pro naprosté začátečníky, nic nepříjemného vás nemůže překvapit. Pozice pomáhají uvolňovat tělo krůček za krůčkem, takže se s každou lekcí zlepšujete. Můžete cvičit kdekoliv – pár minut doma, pár minut v zaměstnání nebo o samotě v klidu přírody. Brzy si na tento okamžik věnovaný pouze vaší maličkosti zvyknete. Je jako droga! Moderní formy jógy navíc umožňují využívat potenciál jógy i jedincům, kteří netíhnou k meditaci a duševnímu poznání. Tehdy může být jóga perfektním prostředníkem ke zlepšení držení těla. -drei-



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB