Tipy a rady

Co je to babí léto?

Někteří lidé se mylně domnívají, že babí léto je spojeno s koncem prázdnin. Pravda je taková, že babí léto – meteorology označované také jako svatováclavské – se dostavuje až na přelomu září a října. Jeho typickým znakem je slunečné počasí a vysoké rozdíly mezi denními a nočními teplotami.

Meteorologická definice

Babí léto je obdobím déletrvajícího slunného a poměrně teplého počasí na konci září a na počátku října, kdy maximální denní teploty vystupují nad 21 °C. Babí léto je doprovázeno velkým rozdílem mezi denními a nočními teplotami. Přestože se teploty v období babího léta mohou šplhat i přes 23 °C, ranní teploty často padají pod 10 °C, občas i pod bod mrazu. Babí léto je doprovázeno také častými ranními (radiačními) mlhami. Tolik z definice “meteorologického slovníku”.

Babí léto (označované také jako pozdní léto) je podnebným jevem objevujícím se na evropském, asijském i americkém kontinentu. Statisticky se nejčastěji vyskytuje mezi 21. zářím a 2. říjnem, tedy na začátku astronomického podzimu, kdy sluneční paprsky dopadají kolmo na zemský rovník. Tedy v našich končinách.

Indiánské léto?

Pro babí léto se používá velká řada dalších pojmenování. Naše babičky babí léto znají spíše jako léto svatého Václava, neboť do středu této klimatické singularity připadá svátek sv. Václava (28.9.). Ve Francii babí léto nazývají létem sv. Martina, v Anglii létem sv. Lukáše a v USA či v Kanadě indiánským létem.

Příroda se chystá na zimu

Babí léto je rovněž obdobím dramatických změn v přírodě. Kromě toho, že dozrávají poslední plody jako ostružiny, občas ještě i maliny, jablka a hrušky, ořechy, je vidět, jak se příroda chystá na zimu.

Zvěř si připravuje zásoby na zimu, vegetační období je u konce a stromy se barví do podzimních barev a začínají opadávat.

Na obloze se objevují šiky stěhovavých ptáků, kteří míří za teplem na jih atd. Babí léto je jakýmsi vyvrcholením teplého období roku.

Kde se vzal název “babí léto”?

Etymologický původ babího léta není dnes jasný. Řada znalců odvozuje pojmenování babího léta od poletujících pavučin, které připomínají šedé babské vlasy. Jiní zase vyvozují pojmenování babího léta od chladnějšího počasí “zestárlého” léta. V neposlední řadě existuje domněnka, že název babí léto pochází od Plejád – otevřené hvězdokupy v souhvězdí Býka, zvané lidově Baby. Plejády se totiž právě v tomto období roku začínají objevovat na noční obloze.

Ať je to každopádně jakkoliv, užijte si babí léto dosyta a načerpejte co nejvíce síly před zimou!

1 komentář pro článek Co je to babí léto?

Andrea
Děkuji, moc pěkné info, poučné


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB