Tipy a rady

Čím je nejlepší topit?

Jak vyzrát na rostoucí ceny energií a přitom se doma ještě ohřát? Nebojte se, nenabízíme vám pohádku o Mrazíkovi, nýbrž vám řekneme, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých druhů topení a tím i recept na domácí pohodu pro každého.

Na otázku, jaký způsob vytápění zvolit, neexistuje jednoznačná odpověď. Spotřebitel si musí sám uvědomit, kolik financí může a chce uvolnit pro pořízení zdroje tepla i jak pohodlně chce vyhřáté domácnosti dosáhnout. Ne všichni mají šanci pořídit si kotel nebo kamna na tuhá paliva, a to ať už z pohledu fyzické zdatnosti, časových možností či zázemí pro kotel. Přesto je v České republice takto vytápěných domácností více než 500 000!

Tuhá paliva

Takové topení už zdaleka nemusí být neekonomické a neekologické, stačí investovat do kotle s automatickým podáváním. Účinnost topení se tak zvyšuje ze zhruba 55 % na téměř 80 %. Velká výhoda se také skrývá v jednoduchém ovládání takového kotle. Dřevo si i přes rostoucí cenu stále udržuje své příznivce a řadí se spolu s dřevěným uhlím mezi ekonomicky výhodné způsoby topení. Kromě tvrdého dřeva se zvyšuje poptávka také po peletách a dřevěných briketách.

Plyn

Plyn je jednoznačně nejvyužívanějším zdrojem tepla v českých domácnostech. Z dlouhodobého hlediska se jedná o ekonomicky nejstabilnější zdroj tepla a očekává se, že jeho cena by se měla dále snižovat. V současné době se ke slovu hlásí moderní kondenzační nebo nízkoteplotní plynové kotle, jejichž pořizovací cena je sice vyšší, ale účinnost těchto kotlů stoupá nad 100 %. Finance vám ušetří také pravidelný servis vašeho kotle.

Elektřina

Topení elektřinou zůstává nejdražším způsobem vytápění rodinných domů i bytů. Průměrné náklady na vytápění jsou v tomto případě dvakrát až třikrát vyšší než při topení uhlím a dřevem. Vytápět lze akumulačními kamny, přímotopy i tepelnými čerpadly. Poslední uvedená možnost je sice s ohledem na pořizovací náklady finančně velmi náročná, avšak z pohledu samotného provozu je nejméně nákladnou variantou. Výhody vytápění elektrikou se skrývají především ve snadné dostupnosti tohoto zdroje, v poměrně nízkých investičních nákladech a v komfortu při vytápění. Z ekonomického hlediska je vhodné využít speciálních sazeb. Elektrické topení může být skvělým pomocníkem v průběhu celého roku, např. v podobě elektrických topných žebříků.

Pokud jde o dlouhodobější plány, vyplatí se investovat do výměny oken a dveří, zateplení fasády i do pořízení tepelného čerpadla v případě rodinných domů. U starších elektrospotřebičů je na místě zamyslet se nad koupí modernějších a výkonnějších typů. Ne vždy je ovšem návratnost takové koupě tak rychlá, jak spotřebitelé doufají. Proto dvakrát počítejte a jednou nakupujte!

Když už zima zaklepala na dveře

Pro letošní zimní sezónu už se ovšem výše uvedené plány nestihnou. Jako rychlé a efektivní řešení pomůže vyměnit letité těsnění oken a dveří, na spodní hrany dveří připevnit těsnicí lištu či kartáč, případně pořídit závěs, kterým vchodové dveře ještě více odizolujeme. Obdobné řešení se nabízí také v případě netěsnících oken. Zde pomohou textilní válce umístěné na parapet. Moderní doba si žádá také pohodlná a esteticky vhodná řešení – okenní tabulky je možné opatřit tzv. tepelně izolační fólií. Odborníci udávají, že díky těmto fóliím lze ušetřit až 25 % nákladů na energie.

Mnohdy k teplu domova postačí skutečné maličkosti – odstranit dlouhé závěsy a záclony zakrývající topení, totéž učinit s nábytkem, nesušit prádlo na radiátorech. Nezapomínejte na pravidelné odvzdušňování radiátorů. K dostání jsou reflexivní folie, jež se umisťují za topidla a odrážejí teplo směrem do místnosti. Stojí pár set korun, ale jejich účinnost návratu tepelného záření je až 90 %. Naprostou samozřejmostí by pak měly být radiátory s termostatickou hlavicí, která sama reguluje teplotu v interiéru. Pokud tedy na radiátor svítí slunce nebo se interiér vyhřeje během vaření, topení se samo vypne. Dalším cenným pomocníkem při regulaci teploty je pokojový termostat s časovým spínačem, který lze individuálně nastavit podle potřeby. To vám umožní zbytečně netopit přes den, ale zároveň se vrátit ze zaměstnání do vyhřátého obydlí.

Nebojte se větrání

K tomu, abyste doma měli teplo, ale zároveň čerstvý vzduch, postačí pravidelné intenzivní větrání. Rozhodně nespoléhejte na tzv. mikroventilaci. Větrání je v zimních měsících věda především pro majitele plastových oken. Když vaříte, sušíte prádlo a topíte, okna se často rosí a v místnostech se vytváří ideální klima pro plísně. Intenzivní větrání s plně otevřenými okny v délce zhruba 5 až 10 minut by mělo být samozřejmostí ráno, v průběhu dne se pak doporučuje interval mezi větráním maximálně dvou hodin. To ovšem závisí na provozu a charakteru domácnosti.

Jaké jsou ideální teploty v domácnosti dle odborníků? V obytných místnostech by teplota v zimních měsících neměla klesat pod 20 °C, přičemž je vhodné sledovat i vlhkost vzduchu, jež by neměla přesáhnout 50 %. Nižší teplotu sneseme v chodbách, kuchyni i ložnici. Podle propočtů dokáže snížení teploty o 1 stupeň snížit spotřebu energie až o 6 %!

Cena versus příroda

Jaké jsou nejvýhodnější tepelné zdroje z pohledu životního prostředí? Takto je seřadilo hnutí Greenpeace (od nejlepších k nejhorším): solární tepelné kolektory, kotel na dřevo nebo biomasu, tepelné čerpadlo na elektřinu z obnovitelných zdrojů energie (OZE), infrazářič na elektřinu z OZE, kotel na zemní plyn, tepelné čerpadlo na elektřinu z konvenčních zdrojů, ústřední topení (teplárna spalující uhlí), kotel na uhlí, infrazářič na elektřinu z konvenčních zdrojů, přímotop.

2 komentáře pro článek Čím je nejlepší topit?

František Musílek
Předpokládám že článek psal starší člověk, kterého babička učila zhasínat protože elektřina je drahá . Vůbec nepostřehl nové druhy vytápění elektřinou!! / svyjímkou čerpadel / . V některých typech "RD " lze pomocí infra vytápění dosáhnout až 50 % úspor proti vytápění plynem nebo konvenčně . Pro každý typ domu je nutné zvážit mnoho důvodů pro volbu optimálního typ vytápění . S článkem tak jak je napsaný není nožné souhlasit . MADEO.
Denis
Zkuste si ještě přečíst tento článek: https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/jakym-palivem-topit--aneb-setrime-za-topeni jsou tam informace, které v tomto článku nenajdete. Tím ale nechci říct, že je tento článek špatný, naopak má zase to, co nemá spousta jiných článků :)


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB