Tipy a rady

Chováme doma slepice

Přemýšlíte o tom, že si domů pořídíte kuřice (mladé nosné slepičky)? Zajistí vám dostatek domácích vajec v bio kvalitě. Než se ovšem rozběhnete shánět nové zvířecí členy domácnosti, načerpejte alespoň základní informace o jejich domácím chovu.

Než si domů přivezete první přírůstky…

Jste-li naprostými začátečníky mezi chovateli, začněte s nákupem odborné literatury a návštěvou odborníka, který vám poradí se všemi dotazy. Před nákupem kuřic je třeba připravit místo, na kterém chcete slepice chovat – tedy kurník a výběh s příslušenstvím (krmítko, napáječky a snáškové hnízdo). Čistý, vybílený a vydezinfikovaný kurník s hlubokou podestýlkou je naprostou nutností. Jako podestýlku je ideální použít dlouhou slámu nebo hobliny z měkkého dřeva. Zapomenout byste neměli ani na písek na popelení. V takto upraveném kurníku lze na 1 m2 chovat 7 až 8 nosnic. Při nákupu kuřic je vhodné zjistit od dodavatele, na jakém krmení i v jakém výběhu byly tyto slípky odchovány. Poté je na místě vytvořit jim – pokud možno – podobné podmínky.

Čím máme krmit?

Nosnice je třeba krmit dvakrát denně. Ideální je již namíchaná směs na snášku nebo domácí krmné směsi. Vyrovnaný obsah živin je potřebný pro vysokou snášku vajec s pevnou skořápkou a krásnou barvou žloutku. Při domácí přípravě krmné směsi zkrmujte např. 50 % pšenice, 30 % kukuřice, 20 % jiných obilovin, přidejte minerální látky (ideálně sušené drcené skořápky) a vitamíny. Jako doplnění krmné dávky je vhodné zařadit „zelené krmen큔, brambory nebo řepu. Lidé často přikrmují nosnice zbytky z kuchyně. V tomto případě je však třeba vyškrtnout z tohoto seznamu solené, mastné a zkažené potraviny. Pozor byste si měli dát také na zbytky kostí, omáček nebo nápojů.

Množství spotřebovaného krmiva je ovlivněno teplotou v kurníku. Při nízkých teplotách dochází k většímu příjmu krmiva a naopak. Část zrnin se zpravidla podává ve formě šrotu, část v podobě celého zrna. Pro snazší trávení se také u chovatelů osvědčilo částečné naklíčení připravených obilovin. Pro lepší trávení můžete slepicím přidávat ke krmení také grit (pomleté skořápky ústřic), které jim navíc dodají vysokou dávku vápníku.

Základy úspěchu

Odborníci na chov nosnic se shodují na několika zásadních pravidlech. Abyste měli dostatek kvalitních vajec, je třeba využívat nosnice nejvýše do dvou let stáří, obnovovat hejno (ideálně) od stejného dodavatele a volit provakcinované kuřice s prověřeným zdravotním stavem.

Kromě adekvátní teploty, která se pohybuje mezi 10 až 25 stupni, je třeba dopřát nosnicím také „světelný den”. Světlo (ať již umělé nebo sluneční) totiž stimuluje produkci hormonů hypofýzy, které mají přímý vliv na produkci vaječníků a tím také na produkci vajec. Kuřice v 16. týdnu bývají zvyklé na zhruba 10 hodin světla. Od této doby je vhodné každý týden přidat jednu hodinu světla navíc tak, aby měl ve dvacátém týdnu světelný den 14 až 16 hodin. Zapomenout nesmíte ani na dostatek čerstvé vody. Drůbež denně spotřebuje až půl litru vody!

Na barvě a plemenu (ne)záleží

Barva ani vysoká hmotnost kuřice v době nákupu není zárukou kvality. V první řadě je vhodné volit kuřice stejného stáří, čímž zamezíte přenosu chorob od starších nosnic. Při výběru kuřic sáhněte po kouscích ve stáří 16 až 18 týdnů. Nosná plemena slepic patří mezi hybridy a není dokázaný zásadní rozdíl mezi jednotlivými druhy. Mezi tuzemskými chovateli však jednoznačně vítězí plemena Isa, Moravia a Dekals.

Jak minimalizovat zdravotní komplikace?

Infekční nemoci i parazité (nejčastěji čmelíci, perožrouti) bývají na kuřata přeneseny z kontaminovaného chovného zařízení (např. z nevyčištěných hnízd), nebo při kontaktu se starou nemocnou drůbeží. Pokud si tedy pořizujete nové členy do vaší drůbeží rodiny, snažte se je ustájit v novém nebo vydezinfikovaném zázemí. Potom už stačí málo – zateplený kurník, kvalitní vyvážená potrava a klidné prostředí ke snášení.

7 komentářů pro článek Chováme doma slepice

jaroslava kittnerová
Dobrý den,četla jsem váš článek,ale nenašla jsem chybu kterou dělám a proč mi kuřice umírají.Jsem začátečnice.Koupila jsem kuřice 1.4.a pán mi řekl,že po 6nedělí až 2 měcící budou nosit.Slepičky zatím nesnáší,ale vždy se jim naplní vole vzduchem a do druhého dne mi chcípne.Poradte mi kde jsem udělala chybu,když mají vše co radíte.Děkuji Kittnerová
redakce
Dobrý den, paní Kittnerová, pokoušeli jsme se vyhledat odpověď na vaši otázku, ale zjistili jsme, že nejlepší bude, když se obrátíte na větší odborníky než jsme my. Zkuste proto jít na webové stránky http://www.chovame.cz/forum/drubez/ a zadat tam Váš dotaz ještě jednou. Věříme, že se Vám takto podaří problém s kuřicemi vyřešit. S přáním krásného dne redakce www.coopclub.cz
alena tvrznikova
prosim vas chovam slepice tretim rokem a nikdy jsem zavazne problemy nemela letos jsem si koupila kurice dominant zacali nest a nesou vejce s velmi slabou skorapkou davam jim smes i vitaminy a nyni jedna zacala kulhat a ted jen poposeda kdyz ji pristrcim krmeni zere dekuji za odpoved
redakce
Dobrý den, paní Tvrzníková, poradíme Vám to samé, co v předchozím případě. Obraťte se, prosím, se svým problémem ohledně slepic na http://www.chovame.cz/forum/drubez/ a napište tam svůj dotaz. Tohoto diskusního fóra se totiž účastní lidé, kteří mají s chovem slepic zkušenosti více než autor našeho článku. Děkujeme a přejeme krásný den! redakce www.coopclub.cz
Lukáš
Rozdíl mezi hybridy bych viděl, ale vždycky je to rozdílné protože hybridi nemají ty vlastnosti příliš ustálené, nosnost je kvalitní ale přesto podle mé zkušenosti jsou čistokrevná zvířata poněkud uspokojivější a velká část se snášky hybridů prakticky dotýká a některá plemena i převyšují.U chovatelů je trošku vsugerované že čistokrevná plemena mají horší užitkovost, ale přesto se mi mnoho lidí ozývalo zda nevím kde sehnat čistokrevné kuřice, myslím kdyby se o to nikdo opřel a zkusil zakladní užitková(často i atraktivnější než hybridi) prodávat nedopadlo by to špatně.
zuzana
Dobry den,koupila jsem si rocni "vynesene" slepky a po tydnu prestaly snaset.maji vybeh i pestrou stravu.mam koupit jeste krmeni pro nosnice?
Michal Chlebek
Dobry den, chovam slepice 4. rokem, ale uz me nebavilo kazdy den otvirat a zavirat. A proto jsem vyvinul automaticke otvirani. Na www.kuraven.cz najdete více informací.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB