Tipy a rady

Češi si oblíbili automatizované 24/7 prodejny

Češi si oblíbili automatizované 24/7 prodejny

Poslední statistiky Skupiny COOP, která je největším provozovatelem automatizovaných prodejen 24/7, ukázaly rostoucí nechuť zákazníků podřizovat se standardní otevírací době. Například v týdnu mezi Štědrým dnem a Silvestrem v těchto prodejnách celá třetina nákupů proběhla v režimu bez lidské obsluhy.

Začalo to před 2 lety

První automatizovaná prodejna se otevřela před necelými dvěma lety ve Strakonicích. V současné době jich družstevní svaz provozuje již 24, avšak do konce roku by se jejich počet mohl zvýšit na více než stovku.

O Vánocích je využilo až 30 % nakupujících

Jak ukazují první obsáhlejší statistiky, pro zákazníky se stává nakupování v automatizovaném provozu běžnou rutinou a zájem o tento styl nakupování překonal očekávání.

„Vánoční svátky naplno ukázaly význam naší inovace. Zákazníci nechtěli čekat, až budou obchody znovu otevřené, a ve dnech po Štědrém dnu či na Nový rok jich řada vyrazila na standardní nákup. I v běžné dny realizujeme v současnosti v obchodech, kde je přes den obsluha, stále větší podíl tržeb v automatizovaném režimu. Samozřejmě jsme se trochu obávali toho, zda zákazníci novinku přijmou a zda technologie nebude pro velké množství zákazníků překážkou. Čísla však mluví jednoznačně. Lidé jsou prostě rádi, že si mohou nakoupit kdykoliv,“ říká Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě COOP. V letošním roce proto COOP plánuje otevření dalších zhruba 80 prodejen tohoto typu.

Většina prodejen COOP funguje v hybridním režimu a v běžnou otevírací dobu je zákazníkům k dispozici personál. V automatizovaném režimu si lze pak nakoupit po zbytek dne nebo třeba v noci či o víkendech. V případě malých vesnických prodejen se však prosazují i plně automatizované prodejny nebo prodejny, které jsou otevřeny s obsluhou jen ve vybrané dny v týdnu, a to vždy jen na několik hodin.

Částečně či plně automatizované

„Zatímco ve městech či turistických centrech, kde mají obchody standardní otevírací dobu s obsluhou, je automatizovaný provoz především rozšířením služeb pro zákazníky a z hlediska tržeb je zde realizováno mezi 10 % až 20 % obratu, pro některé menší prodejny je tento styl prodeje už zcela klíčový a bez obsluhy probíhají všechny nákupy,“ vysvětluje Lukáš Němčík.

Příkladem plně automatizované prodejny je obchod v obci Koldín v Pardubickém kraji. Automatizovaný obchod zde provozují společně obec a COOP. „S předchozím vietnamským provozovatelem obchodu jsme bohužel byli nespokojení. Stáli jsme tak fakticky před rozhodnutím, zda hledat nového nájemce, obchod zavřít nebo jej zkusit provozovat sami. Zároveň jsme věděli, že na dlouhodobé dotování provozu obchodu s personálem nemáme dostatek prostředků. Po mnoha diskusích a anketách mezi místními obyvateli jsme se rozhodli jít proto cestou automatizovaného provozu,“ říká Petr Vilímek, starosta Koldína. V obchodě s rozlohou pouhých 35 metrů čtverečních dnes denně nakoupí kolem 40 zákazníků, Koldín má přitom jen necelé čtyři stovky obyvatel.

Výhodné i pro turisty

Jako velký úspěch hodnotí COOP také nasazení automatizovaných prodejen v turistických resortech. Pro turisty je zásadní nevázat se na běžnou otevírací dobu. Například v prodejně v Lipně nad Vltavou, kde je obsluha v běžnou otevírací dobu přítomna každý den, je v sezóně více než pětina nákupů realizována v automatizovaném režimu, a průměrný nákup je dokonce vyšší než v běžném režimu.

Podpora od ministerstva

Celý koncept 24/7 prodejen pomáhá digitalizaci regionů a udržení obchodní obslužnosti řady obcí. Výhody technologie si všimlo i Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a malí provozovatelé vesnických obchodů, jako jsou třeba obce, si mohou požádat o podporu při přechodu svých obchodů do formátu automatizovaných prodejen. Podle Jozefa Síkely, ministra průmyslu a obchodu, dotaci na projekt hybridních prodejen poskytuje MPO v rozmezí od 125 tisíc do 1 milionu korun. Žádosti o podporu lze podávat až do konce roku 2024.

„Automatizovaný prodej přináší možnost kdykoliv si bez složitého cestování a plánování udělat běžný nákup nebo si zaběhnout pro zapomenutou položku. Tuto výhody zákaznici pochopili rychleji, než jsme čekali. O víkendech nebo státních svátcích, kdy měly dříve malé obchody zavřeno, mnohdy přichází stejně zákazníků jako ve všední den. Navíc naše obchody jsou v centrech menších měst či na vesnicích, tedy typicky v pěší dostupnosti místních, a to celý nákup dále zjednodušuje,“ uzavírá Lukáš Němčík.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB