Tipy a rady

Bambitka znovu vystřelí

Tajemství staré bambitky je jednou z nejúspěšnějších českých pohádek posledního desetiletí. Premiéra se uskutečnila na obrazovkách České televize 25. prosince 2011 a tehdy ji vidělo přes dva miliony diváků. Takřka přesně po deseti letech se její volné pokračování vrátí. Tentokráte ovšem do kin. Premiéra Tajemství staré bambitky 2 je plánována na 9. prosince 2021 a COOP je jejím hlavním partnerem.

O čem to bude?

Nový příběh prince Jakuba a hrnčířovy dcery Aničky, který si diváci oblíbili v pohádce Tajemství staré bambitky, začíná po letech. Z Jakuba už je král, z Aničky královna a rodina se rozrostla o zvídavou princeznu Johanku. Ta nejraději tráví čas u milujícího dědečka Karaby, který se rozhodl věnovat jenom hrnčířskému řemeslu.  Zlotřilí rádcové Lorenc a Ferenc se rozhodnou využít mladou, nezkušenou královnu Julii ze sousedního království, aby se mohli  pomstít za své potrestání.

Že by nastal čas oprášit tajemnou bambitku, která doposud ležela dobře ukrytá, a povolat na pomoc loupežníka Karabu? Kdo však ví, kde mu je konec? A není to jenom pohádka pro malou princezničku? Lorenc a Ferenc nastraží na Karabu důmyslnou past. Teď je potřeba spojit síly, aby spravedlnost a láska konečně zvítězily.

Z první pohádky se do druhého dílu vrací řada postav, které diváci znají. Kromě královského páru a pochopitelně hrnčíře/loupežníka Karaby v podání Ondřeje Vetchého nechybí také dva rádcové Lorenc a Ferenc, které hrají Jiří Lábus a Miroslav Vladyka. Znovu uvidíme třeba Petra Štěpánka jako královského kuchaře Frita.

Důležitou rekvizitou se v pohádce stává kouzelný hrnec, kolem nějž se točí hlavní zápletka. Kdo by nechtěl mít něco takového? Hrnec, který za něj bez práce připraví různé dobroty. Co ale dělat, když najednou kouzelný hrnec přestane vařit?

Řekli o filmu…

Myslím, že pohádka byla v klasickém českém pohádkovém střihu, je v ní humor, hezké písničky, je milá, s morálním poučením, které ale není nijak prvoplánové a vtíravé. To vše dohromady tvoří mix, po kterém vám zůstává hezký pocit,“ vidí důvody dlouhodobé obliby „Bambitky“ režisér Ivo Macharáček.

„Od prvního dílu jsme se hodně posunuli, za sebe můžu říct, že Jakub prostě dospěl, “ říká Tomáš Klus. 

„My se učíme společně vládnout,“ vypráví Kamila Janovičová, která se vrátila do role Aničky. „Důležité je, že se vzájemně podporujeme a nikdo nedělá rozhodnutí za zády druhého,“ dodává.

Tomáš Klus jako filmový tatínek je fajn, je vtipnej a baví ho dělat si z nás legraci,“ představuje svého filmového otce Valentýna Bečková, která hraje královskou dcerku Johanku.

„Rodina je v našem filmu to hlavní téma, a proto postava princezny Johanky je tím, kdo všechno propojuje a dává konání smysl,“ doplňuje režisér s tím, že Tajemství staré bambitky 2 by mělo být příjemnou rodinnou podívanou, která podobně propojí malé i velké diváky.

 „Herci s radostí přijali výzvu zúčastnit se druhého dílu. Myslím, že sami měli pocit, že udělali skvělou a smysluplnou práci, a věří, že má smysl v tom pokračovat. Nové postavy pak byla radost obsazovat. Pohádky jsou i mezi herci velmi oblíbené a titul Tajemství staré bambitky také, proto si myslím, že jak Veronika Khek Kubařová, Markéta Plánková, tak i Václav Noid Bárta byli nabídkou potěšeni a na spolupráci se hned od první schůzky těšili,“ představuje režisér nové postavy.

„My jsme spolu s Ondřejem Vetchým již pár filmů natočili, ale většinou jsme se v ději jen tak míjeli, takže tohle je vlastně první větší příležitost, kdy si spolu opravdu zahrajeme, a musím, říct, že to je pro mě velká čest a velká radost. On je neuvěřitelný herec a skvělý kolega a navíc opravdu ztělesňuje toho pravého muže, jak ve své roli, tak osobně,“ přibližuje první dojmy z natáčení Veronika Khek Kubařová, která hraje královnu Julii ze sousedního království. Julie je trochu smůlovatá vládkyně, řízení království se jí moc nedaří.

„Mám velkou radost, protože pro mě je důležité, aby všichni, kdo se na filmu podílejí, dělali svoji práci s radostí a se stejným cílem – udělat hezkou, milou, klasickou pohádku. Film je prostě týmová práce,“ říká režisér Ivo Macharáček.

Střípky z natáčení

O tom, že bude pohádka opravdu výpravná, svědčí i to, že pro herce a komparz se použije na 360 kostýmů. Tři stovky pocházejí z fundusu, ale 60 bylo ušito speciálně pro film. Dále bylo použito 18 paruk a desítky různých vlasových příčesků, copů, culíků a také desítky knírů a různých druhů vousů pro herce i komparzní role.

Natáčelo se na několika místech v Čechách. Filmaři se vrátili do skanzenů v Přerově nad Labem a Kouřimi, kde se točila již první pohádka. Zámky však byly vybrané nově.

Zámek Jindřichův Hadec jsme vybrali, jelikož jsme hledali malebné a krásné prostředí, které nabídne spoustu možností a zákoutí, a tím Jindřichův Hradec bezpochyby je. Vše umocňuje absolutně profesionální a milý personál v čele s kastelánem, který naší pohádce fandí a svým milým přístupem nám opravdu hodně pomáhá,“ říká vedoucí produkce Soňa Macharáčková.

Druhým zámkem je pak ten v Mníšku pod Brdy. „Hledali jsme něco podobně malebného jako byl hrad Lemberk, na kterém se natáčela „jednička”. Mníšek pod Brdy se líbil panu režisérovi a architektovi a vzhledem k dojezdu 20 minut od Prahy byla spokojená i produkce :-),“ dodává Soňa Macharáčková a prozrazuje, že důležitou roli ve výběru sehrála i její a režisérova tříletá dcera, které se právě zámek v Mníšku při společné návštěvě moc líbil.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.