Zdravý životní styl

Zázvor zažene viry

Zázvorový čaj s medem a citronem doslova a do písmene z vašeho těla vyžene zánět horních cest dýchacích. A nejen to, zázvor má i další léčivé účinky – odstraňuje zimomřivost, tlumí zvracení a používá se například při nádorové chemoterapii. Přečtěte si, jak používat zázvor při nemoci nebo nač se hodí při vaření.

Proč je zázvor léčivý?

Zázvor obsahuje směs pryskyřic a éterických olejů a vonnou silici zingibain, štěpící bílkoviny. Dodává tělu energii a zázvorový čaj (zvláště u žen) odstraňuje zimomřivost. Dále slouží jako prevence u jedinců s vysokou pravděpodobností anginy pectoris a infarktu. Pomáhá též v boji proti virům způsobujícím záněty horních cest dýchacích. Zázvorová šťáva je rovněž doporučena jako látka tlumící zvracení a pro zmírnění vedlejších účinků při nádorové chemoterapii. V neposlední řadě se velice často používá při zmírňování symptomů nevolnosti v dopravních prostředcích a při mořské nemoci.

Jak jej kupovat a uchovávat?

Dobrý čerstvý zázvor se pozná podle křehkosti a vůně, kořen je pevný a nemá na sobě žádné skvrny. Oddenky se po odříznutí suší a bělí, rozemílají, kandují a zavařují do sirupů. Čerstvý kořen má však nesrovnatelně silnější aroma než zázvorový prášek, a proto doporučujeme používat zázvor čerstvý. Můžeme jej i vcelku zmrazit a pak bez rozmrazování rovnou nastrouhat.

Použití zázvoru v kuchyni

Zázvor obohacuje fádní chuť některých jídel, snižuje tučnost vydatných masitých pokrmů, jako je třeba kachna nebo vepřová pečeně. V Anglii slouží jako surovina pro výrobu zázvorového piva. Jemně mletý zázvor také ochutí sladké pokrmy a je nejdůležitější přísadou vánočního cukroví – zázvorek. Také výborně ochutí svařené víno, křehké sušenky, čerstvé ovocné šťávy a dušené ovoce.

Naše zázvorové recepty:

Recept na zázvorový čaj se skořicí a medem naleznete ZDE

Recept na zázvorové sušenky vyzkoušejte ZDE

Recept na pikantní domácí marcipán se zázvorem máme ZDE

Recept na dýňovou polévku se zázvorem jsme připravili ZDE

Recept na kuřecí maso se zázvorem se nachází ZDE

Recept na domácí zázvorovou limonádu najdete ZDEZanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB