Zdravý životní styl

Co dělat proti vysokému krevnímu tlaku

Co dělat proti vysokému krevnímu tlaku

Vysoký tlak neboli hypertenze je onemocnění postihující více než jednu třetinu celosvětové populace. Hlavním nepřítelem člověka se stal hlavně proto, že se většinou neprojevuje žádnými příznaky a tím pádem zůstává neléčen.

V tom případě může však neléčený vysoký tlak způsobit infarkt, mozkovou mrtvici a zvyšuje také riziko srdečních nemocí. Někdy se tomuto onemocnění přezdívá „tichý zabiják“ právě kvůli nenápadnému průběhu, který často končí tragicky.

Domácí diagnóza

Normální krevní tlak se pohybuje u dospělé osoby kolem 120 (systolický) na 80 (diastolický) mmHg. O vysokém krevním tlaku se mluví tehdy, jestliže se u dospělé osoby pravidelně naměří krevní tlak 140/90 mmHg a vyšší. V případě, že vám kontrola odhalila vyšší hladinu krevního tlaku, je nutné několikeré přeměření během následujících dnů. Kolísání krevního tlaku je totiž v určité míře normální a závisí na velkém množství faktorů, kterými jsou stres, onemocnění nebo únava.

Kdo je více ohrožený?

Varováním, že trpíte hypertenzí, mohou být také časté bolesti hlavy, únava a bušení srdce. Existují faktory, které vysoký krevní tlak ovlivňují. Muži tímto onemocněním trpí častěji než ženy a v masivní míře se objevuje po čtyřicátém roce života. Dalšími rizikovými faktory jsou stres, obezita, kouření, konzumace alkoholu a nedostatek pohybu. Vysoký krevní tlak postihuje také osoby trpící dalšími nemocemi, jako jsou cukrovka, onemocnění ledvin či štítné žlázy. Pozor si dejte i na genetickou dispozici.

Léčba vysokého tlaku

Pokud se prokáže, že trpíte vysokým krevním tlakem, je nutné přistoupit k jeho okamžité a většinou dlouhodobé léčbě.
Kromě podávaných léků, které určí váš lékař, se doporučuje změna životního stylu, jídelníčku a správné potravinové doplňky. Pokud vám vysoký krevní tlak hrozí jako dědičné onemocnění, upravte svoje životní návyky a dbejte preventivního měření. Omezte solení, pečlivě volte složení jídelníčku – vynechejte konzumaci tučného masa a zařaďte raději ryby a drůbež. Konzumujte nízkotučné mléčné výrobky, jezte hodně ovoce a zeleniny a bílé pečivo nahraďte celozrnným. Důležité je také naučit se ovládat stres, protože ve stresových situacích krevní tlak stoupá. Vhodné jsou proto relaxační cvičení, vycházky a odpočinek.

Pokud jste milovníky cigaret, přestaňte kouřit nebo alespoň omezte obvyklou dávku. Cigarety obsahují látky stahující tepny a tím tlak opět zvyšují. Stejné je to i s konzumací alkoholu.

Domácí měření

V posledních letech se rozmohl trend domácího měření krevního tlaku pomocí malého elektronického přístroje. Velkou výhodou je jeho skladovatelnost a pohodlí, kdy máte možnost tlak kontrolovat pravidelně v různých denních dobách dle vašich možností. Před měřením krevního tlaku byste nejméně půl hodiny neměli vykonávat žádnou namáhavou činnost, během měření klidně seďte, nehýbejte se a zbytečně nemluvte. Abyste dosáhli skutečně požadovaného výsledku, snažte se tlak měřit každý den ve stejných časových intervalech a naměřené hodnoty zapisujte.

Věděli jste, že:

  • v Řecku se na vysoký krevní tlak doporučuje zvýšená konzumace česneku;
  • pokud trpíte vysokým krevním tlakem, měli byste konzumovat banány, mají totiž vysoký obsah draslíku,který má vliv na správnou funkci srdce;
  • podle vědců z Yalské univerzity není nutné jablka jíst, stačí k nim prý jen přivonět. I svou vůní mají uzdravující účinky na vysoký tlak;
  • vysokou příčku si v léčbě hypertenze připsal i celer, který by neměl chybět ani na vašem talíři.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB