Zdravý životní styl

Svatomartinské víno

Svatomartinská vína jsou první vína ročníku, se kterým si podle tradice můžete přiťuknout na sv. Martina 11. listopadu v 11 hodin. Jedná se o vína svěží a ovocná, která sice zrála pouhých pár týdnů, ale za tuto dobu již stačila získat svůj osobitý charakter. Neváhejte proto tato mladá vína ochutnat!

Jak vzniklo Svatomartinské víno?

Oslavy spojené s uvedením Svatomartinského na trh nejsou žádnou novinkou posledních let.

Naopak. Tradice Svatomartinského vína sahá až na dvůr císaře Josefa II., kdy bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. V tento den totiž vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování se na další rok dojednávalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a nad chutnými pokrmy z pečené husy a koláči.

Svatomartinské oslavy jako čas dobrého jídla a pití přetrvaly až do současnosti. Svatomartinská vína mají lehkou barvu i chuť a nižší obsah alkoholu, obvykle okolo 12 procent. Abyste si však mohli vychutnat přirozenou svěžest mladého vína, měli byste jej spotřebovat nejpozději do jara, poté víno může ztratit svoji výjimečnou chuť i svěžest.

Jaké bude Svatomartinské 2023?

Už v sobotu startuje sezóna svěžích, lehkých, ovocných a aromatických Svatomartinských vín, kterých bude letos opět přes 2 miliony lahví. Chybět nebude ani Svatomartinský košt v Brně, který je nejen přehlídkou skvělých Svatomartinských vín, ale i dobrého jídla a tradiční hudby.

Možnost nést společné označení Svatomartinské 2023 získalo 326 vín od 76 vinařů a vinařských firem, převážně pak z jižní Moravy. Nejvíce zastoupena budou tradičně bílá vína (149), následována růžovými a klarety (101) a červenými víny (76). Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína povolených odrůd a jejich cuvée. U bílých vín se jedná o Müller Thurgau (80), Veltlínské červené rané (21), Muškát moravský (48), u růžových o Modrý Portugal (6), Svatovavřinecké (40), Zweigeltrebe (54), u červených o Svatovavřinecké (23) a Modrý Portugal (53). Jediné letošní cuvée je růžový klaret.

Největší ochutnávkou Svatomartinských vín je vždy 11. 11. tradiční Svatomartinský košt v Brně pořádaný Vinařským fondem. První láhev na slavnostní přípitek v 11 hod. přiveze na brněnské náměstí Svobody sv. Martin na bílém koni, v podání herce Michala Isteníka. Ochutnávání Svatomartinských vín od mnoha vinařů bude pokračovat až do 19 hodin.

Po celé republice se pak minimálně do konce listopadu koná celá řada dalších různých svatomartinských akcí, koštů a slavností. Jejich přehled najdete na www.vinazmoravyvinazcech.czZanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB