Zdravý životní styl

Proč pít čaj?

Čaj je celosvětově rozšířený nápoj, který mnoho lidí pije po celý rok. V létě nás osvěží, v podzimních a zimních dnech zahřeje. Proč bychom ještě měli pít čaj?

O čaji

Čaj je nápoj, bez kterého si někteří lidé vůbec nedokážou představit snídani. Mnozí ho však popíjejí po celý den a i večerní odpočinek u šálku čaje má něco do sebe.

Rozeznáváme několik druhů čaje a kromě toho, že jde o chutný nápoj (díky obrovskému výběru si svůj oblíbený čaj najde každý), je i zdravý. Více si o čaji, čajovníku, sklizni, jeho výrobě atd. přečtěte ZDE.

Důvody pro pití čaje

Účinky pití čaje se odvíjí od toho, jaký konkrétní druh si vybereme, ale i v jaké formě. Obecně jsou kvalitnější sypané čaje.

Pojďme si přiblížit obecně účinky pití čaje:

  • dodržování pitného režimu: Mnoho lidí nedodržuje pitný režim, zvlášť v chladných měsících, kdy je náš subjektivní pocit žízně menší než v létě. Uvařte si třeba čaj do termosky či konvice a popíjejte ho celý den. V rámci pitného režimu je určitě lepší než slazené limonády.
  • povzbuzení duševní činnosti: Díky tomu, že čaj obsahuje kofein a tein, nás povzbuzuje. Má tak pozitivní vliv na naší duševní činnost a koncentraci.
  • posílení imunity: Na posílení imunity jsou vhodné především různé bylinné čaje, ale doporučovaný je také zelený čaj. Kvalitní čaje obsahují vyšší podíl antioxidantů, které jsou pro celkovou podporu našeho zdraví důležité.
  • podpora kardiovaskulárního systému: Pití čaje napomáhá snižování hladiny krevních tuků a špatného cholesterolu.
  • uklidnění: Vyhledejte si přímo čaje, které obsahují bylinky s uklidňujícími účinky. Mezi ně patří třezalka tečkovaná, kozlík lékařský či meduňka lékařská. Ovšem i obyčejný čaj vás může zklidnit, především uděláte-li si z jeho pití  rituál. Spojte ho třeba s nějakou oblíbenou činností, například čtením knihy, poslechem hudby atd.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.