Zdravý životní styl

Pórek povzbuzuje činnost mozku

Pórek (s oficiálním názvem pór) se pěstuje již přes 4000 let. Jeho léčivé účinky oceňovali i staří Řekové a Římani. Pórek je vhodný pro revmatiky i osoby trpící dnou, povzbuzuje mozkovou a srdeční činnost, snižuje cholesterol a čistí žaludek i střeva od škodlivých bakterií.

Proč je pórek zdravý?

Pórek obsahuje biologicky vysoce hodnotné bílkoviny, vzácný vitamin B1 a zejména velice mnoho vitaminu C. Vedle hořčičných olejů poskytuje železo, hořčík, draslík a fosfor – vše, co potřebuje dítě k růstu a starší lidé ke stabilizaci kostí.

Látky obsažené v pórku podporují trávení, omlazují a regenerují, zvyšují výkon jater a žlučníku a snižují hladinu cukru v krvi. Vlákniny navíc čistí střeva. Kvůli svým diuretickým (močopudným) vlastnostem by měl pórek být důležitou součástí jídelníčku lidí trpících dnou či revmatickým onemocněním. Fosfor v něm obsažený zase výrazně povzbuzuje činnost mozku.

Navíc si na něm mohou vesele a často pochutnávat i ti, co drží dietu, jelikož 100 g pórku obsahuje pouze 193 kJ a přitom žádný cholesterol.

Jak jej nakupovat a skladovat?

Při nákupu dbáme na to, aby špičky listů byly čerstvé a pevné a stvol nevykazoval žádné cibulovité rozšíření. Jelikož zelená část obsahuje až dvojnásobek vitamínů než bílá část stonku, nikdy listy nevyhazujeme. Pozor také na to, když u pórku objevíme malé dírky vzniklé od působení larvou vrtalkou pórovou. Tyto napadené rostliny jsou pro konzumaci zcela nevhodné!

Pokud pórek všechen nespotřebujeme, umístíme jej doma do chladničky, kde nám vydrží minimálně týden.

Pórek v kuchyni

Pórek můžeme vařit (nejlepší je to v páře), zapékat nebo dusit či přidávat do polévek. Platí o něm, že zlepšuje chuť mnoha druhů zeleniny. Jako přílohu ho podáváme zejména k rybám. Chutný je pórek s jablky a ořechy, zabalený například do šunky, ale připravujeme jej také jako syrový salát.

Vyzkoušejte naše pórkové recepty:

Recept na krémovou pórkovou polévku naleznete ZDE

Recept na zapečené těstoviny s pórkem je ZDE

Recept na pórkový koláč (quiche) máme ZDEZanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.