Zdravý životní styl

Pomeranče podporují výkonnost a soustředění

Pomeranče podporují výkonnost a soustředění

Čerstvé plody pomerančů obsahují mimořádně vysoké množství vitamínu C a jsou proto vhodné nejen proti nachlazení a chřipce, ale i třeba proti únavě organismu. Pomeranče obecně dokáží vzpružit organismus a zlepšit naši výkonnost a soustředění.

Kde se vzaly pomeranče?

Původní vlastí pomerančů je pravděpodobně jižní Čína, Vietnam nebo severovýchodní Indie (naprosto přesně se to již vypátrat nedá). Dnes se tyto zlatavé plody nejvíce pěstují na Floridě, v Kalifornii, Austrálii, Španělsku nebo Brazílii. Odrůd pomerančovníků známe více než 200 – liší se na první pohled barvou, která může přecházet od žluté přes oranžovou až po tmavě červenou.

Proč je pomeranč zdravý?

Kromě toho, že pomeranč obsahuje velké množství vitamínu C (chrání tedy proti chřipce a nachlazení), má také nezanedbatelný obsah vitamínů skupiny B – a to hlavně biotinu (ten přispívá ke zdravým vlasům a pokožce) a dále pak kyseliny pantotenové a kyseliny listové, jež podporuje krvetvorbu.

Pomeranče dále snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu v krvi, dokonce i tělesnou teplotu, což oceníme zejména při nachlazení. Obsahují i pektiny, které podporují zažívání. Z dalších látek jmenujme například vápník posilující kosti a zuby, hořčík pomáhající činnosti srdce a svalů. V neposlední řadě je třeba zmínit i selen, který posiluje imunitní systém.

Pomeranče však některým lidem mohou vyvolat alergickou vyrážku, citlivým jedincům pak mohou dokonce způsobovat migrénu.

Pomeranče v našem jídelníčku

Nejčastěji se pomeranče konzumují čerstvé – buď celé plody nebo jejich pomerančová šťáva (ta je pak základem mnoha dalších nápojů s alkoholem i bez něj). Pochopitelně se pomeranče s úspěchem používají i při vaření – ať již ve studených salátech, ale i v kombinaci s drůbeží či rybami. Dají se také konzervovat, výborná je například pomerančová marmeláda nebo kandovaná pomerančová kůra.

Pomerančový éterický olej

Z pomerančových lístků se lisuje éterický olej, jehož uklidňující vůně působí blahodárně na naši nervovou soustavu. Tento olej se s úspěchem používá v aromaterapii, jelikož odstraňuje napětí, deprese, neklid a úzkosti. Současně stimuluje činnost trávicího traktu, používá se k rozpouštění žlučníkových a močových kamenů a při chřipkách podporuje potivost a zároveň snižuje horečku. Při vnitřním užití pomáhá léčit krvácivost dásní a odstraňovat zápach z úst.

V kosmetice pomerančový olej nebo pomerančová voda oživuje povadlou pleť a rozpouští tukové buňky napadené celulitidou. Masáž pomerančovým olejem má pak hřejivé účinky.

Náš tip: Pomerančová kůra proti molům

Sušená pomerančová kůra je známým a účinným prostředkem proti šatním molům, proto ji dejte do látkového sáčku a pověste do skříně. Pokud k ní rovněž přidáte levanduli a bobkový list, molů se zbavíte opravdu rychle.

Vyzkoušejte naše pomerančové recepty:

Recept na domácí pomerančový džus s mrkví se nachází ZDE

Recept na pomerančový džem s koňakem se ukrývá ZDE

Recept na kuře s melounem a pomerančovou omáčkou je ZDE

Recept na kapra na grilu (s pomerančem) máme ZDE

Recept na kuře na pomerančích se nachází ZDE

Recept na pečená kuřecí prsa s citrusy naleznete ZDE

Recept na medový svařák s pomerančem máme ZDE

Recept na pomerančové kakao je ZDE

Recept na pomerančový sorbet se ukrývá ZDE

Recept na pomerančový koláč s mákem se nachází ZDE

Recept na pomerančovou pěnu se skořicí najdete ZDE

Recept na čokoládové tyčinky s kandovaným pomerančem máme ZDE

Recept na jogurtovou zmrzlinu v pomerančích naleznete ZDE

Jak kupovat a skladovat citrusy?

Přečtěte si náš článek, která se věnuje tomu, jak vybírat a skladovat citrusy, tedy i pomeranče. Naleznete jej ZDE



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB