Zdravý životní styl

Co je a co není pravda o kávě?

Káva většinu z nás provází každým dnem. Přesto o ní hodně věcí nevíme, nebo naopak podléháme mýtům, které se o ní tradují. Přečtěte si s námi, jaká je tedy vlastně káva ve skutečnosti a možná nebudete chtít některým faktům ani věřit.

Mýty a fakta o kávě:

1. Káva je stoprocentně přírodní produkt. Každý plod kávovníku obsahuje dvě zrna a na jediný šálek kávy potřebujeme 28 takových bobulek.

2. Velmi často se i v médiích objevuje informace, že káva dehydruje organismus, ale není to úplně pravda. Přestože kofein má mírný diuretický účinek, neznamená to, že střídmé pití nápojů obsahujících kofein bude mít za následek dehydrataci. Naopak káva je spolu s dalšími teplými a studenými nápoji důležitým zdrojem tekutin v potravě.

3. Káva je bohatá na antioxidanty, které chrání buňky před volnými radikály. Již 1-2 šálky kávy denně přispívají k příjmu potřebných antioxidantů.

4. Káva má povzbuzující účinky, šálek kávy může zvýšit pozornost a koncentraci a dodat pocit obnovení energie.

5. Naopak není pravdou, že káva postaví na nohy opilého člověka. Povzbudí ho, ale k vystřízlivění určitě nepomůže.

6. Není pravdou, že po kávě se špatně spí. Některým lidem usínání sice může trvat déle, ale káva nemá vliv na kvalitu spánku, natož snění.

7. Traduje se také, že silná chuť kávy je způsobená množstvím kofeinu. Určitě neplatí, že čím silnější káva, tím silnější chuť a vůně. Síla chuti závisí na druhu kávy a způsobu pražení.

8. Káva neobsahuje skoro žádné kalorie, takže pokud si ji nedáváte se šlehačkou, či plnotučným mlékem a nesladíte, v klidu ji můžete konzumovat bez obav o váhu.

9. Stejně jako ostatní potraviny, které konzumujeme v rozumné míře, i káva přispívá ke zdravému životnímu stylu.

10. Doporučená denní dávka kofeinu je 400 mg na den, řičemž obsah kofeinu v šálku se liší podle způsobu přípravy. V šálku turecké kávy je 100 mg kofeinu, v překapávané kávě 85 mg kofeinu a v instantní kávě či espressu 65 mg.

Zajímavosti o kávě:

  • Češi vypijí přes 5,8 miliardy šálků kávy za rok.
  • Káva je po ropě druhou nejvíce obchodovanou komoditou na celém světě.
  • Kávovník se „dožívၔ padesáti let.
  • Brazílie v roce 2001 vydala poštovní známku vonící po kávě.
  • Nejdražší káva na světě se pěstuje v Indonésii a prochází trávicím traktem cibetek.

Naše články o kávě:

Než se začtete do dalšího článku, udělejte si chvilku pohody. Co to znamená pro většinu z nás? No přece uvařit si kávu – překapávanou, rozpustnou nebo obyčejného turka – a pohodlně se posadit na své oblíbené místo. O historii kávy, jejích léčivých účincích a druzích kávy jsme psali v článku, který naleznete ZDE

Je mnoho způsobů přípravy kávy, mnoho rad a zaručeně správných receptů. Jak tedy připravit konkrétní typ kávy tak, aby nám chutnala jako sen? Naše rady, jak si připravit nejlepší kávu tak, aby nám vždy chutnala se můžete dočíst ZDE

Káva obsahuje kofein, rostlinný alkaloid, jehož nejvýznamnějším účinkem je to, že mírně stimuluje nervový systém. Tím se povzbuzuje mozková činnost, odstraňuje únava a zvyšuje pozornost. Je tedy pití kávy (a čaje) zcela bez negativních účinků? O tom, zda-li je kofein zdravý či škodlivý se dočtete ZDEZanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.