Zdravý životní styl

Moruše brání růstu nádorů

Moruše byly velmi ceněny od dávných dob – již Karel I. Veliký nařídil, aby byly moruše pěstovány jako užitečné rostliny na císařské farmě. Z jejich mnoha léčivým účinků jmenujme například zastavení působení rakoviny, zabránění kornatění cév, odstranění únavy či podpoření odkašlávání.

Morušovník a bourec morušový

Morušovníků je více druhů, ale nejrozšířenější jsou morušovník bílý, černý a červený. Podle uvedeného druhu jsou pak plody morušovníků bílozelené a sladké, tmavě fialové (připomínající ostružiny) a lahodné nebo červené a nakyslé.

Název tohoto stromu pochází od toho, že právě morušovník slouží svými listy jako pastva bource morušového. Tento slavný hedvábný červ je však natolik vybíravý, že požírá jen listy morušovníku bílého.

Proč jsou moruše zdravé?

Moruše – neboli plody morušovníku – jsou velice výživnou potravinou. Mají vysoký obsah vitamínu C, železa, vápníku a bílkovin a jsou skvělým zdrojem vlákniny. Plody obsahují organické kyseliny, pektiny i minerální látky (železo, magnesium, draslík a mangan).

Moruše jsou rovněž zdrojem resveratrolu – látky s antioxidačními a antibakteriálními účinky, která chrání srdce, posiluje imunitu, odbourává stres a navíc napomáhá vyhladovět rakovinné buňky. Výzkumy ukazují, že resveratrol blokuje působení rakoviny, brání růstu nádoru a navrací rakovinné buňky do zdravého stavu.

Dále jsou tyto plody léčivé při zácpě, srdečních a cévních chorobách (zabraňují zužování a kornatění cév a tím pomáhají předcházet mrtvicím). V neposlední řadě moruše obsahují moranolin, jež zpomaluje vstřebávání sacharidů a napomáhá tak udržovat zdravou hladinu glukózy. Právě listy se mohou použít jako antidiabetikum (při cukrovce II. typu) a kromě toho působí adstringentně (svíravě) – například při omývání ran, bércových vředů apod.

Konzumace moruše

Sušené plody moruše koupíme buď v obchodech se zdravou výživou nebo si je sami natrháme a usušíme. Drogou je kromě plodu i list, který sbíráme v dubnu, květnu, červenci a srpnu. Sušené moruše se konzumují buď samotné nebo se přidávají do pokrmů místo rozinek.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB