Zdravý životní styl

Mandlové mléko

K nejpopulárnějším (ne)mlékům patří to mandlové. V jeho případě dokonce nejsme odkázáni jen na pulty obchodů, ale můžeme si jej sami vyrobit. Co byste o mandlovém „mléce“ měli vědět?

Mandle jsou zásobárnou vápníku, fosforu, hořčíku, draslíku, vitamínů A, D, E, vlákniny a řady dalších cenných látek. Pro spoustu lidí jsou celé mandle těžko stravitelné a právě pro ně je vhodný mandlový nápoj, který si z nich mohou snadno připravit. 

Mandlové „mléko“ vlastní výroby

Jednou z možností, jak si nápoj připravit, je nechat mandle přes noc namočené ve vodě. Následující den vodu vyměňte za čerstvou a vše důkladně rozmixujte. Hotový nápoj sceďte přes plátno, abyste odstranili kousky mandlí a zbyla vám jen čistá tekutina mléčné barvy. Někdo oloupané mandle nejprve rozmixuje a pak teprve zalije studenou vodou a nechá odstát několik hodin, než je rozmixuje. Záleží tedy na vás, co vám více vyhovuje, důležitý je však proces louhování mandlí, kterým se v nich aktivují užitečné látky. Na rozdíl od kupovaných nápojů máte u domácího jistotu, že není nijakým způsobem přislazován, a není tedy snížena jeho prospěšná hodnota. Detailní recept najdete ZDE

Pomáhá zevnitř i vně

Z rostlinných nápojů se ten mandlový nejvíce hodí do kávy místo běžného kravského mléka. Pomáhá na překyselený organismu a dobře jej snášejí i lidé s oslabenou slinivkou, kterým celé mandle nevyhovují. Bez povšimnutí nezůstává ani nízká kalorická hodnota mandlového nápoje, který se proto hodí jako náhražka kravského mléka při redukčních dietách. Při nich ostatně přijde vhod i další klad mandlového mléka – podpora trávení. K duhu přijde také každému, kdo potřebuje zklidnit nervy, snížit hladinu cholesterolu, optimalizovat hladinu cukru v krvi či vylepšit kardiovaskulární systém. 

Snad každá žena také zná pozitivní účinky mandlí na kvalitu vlasů, nehtů zubů, na pružnost a mladistvý vzhled pokožky. Právě proto se v regálech obchodů objevuje řada kosmetických přípravků obsahujících mandlový olej nebo mléko. V kosmetice se cení i schopnost mandlí hydratovat pokožku, redukovat kožní onemocnění a hojit mírná poranění. Pomáhají udržet pokožku mladistvou, zpomalují proces stárnutí. 

Mandle a med

Zkombinujete-li doma vyrobený mandlový nápoj s několika kávovými lžičkami medu, získáte zdravím nadupaný koktejl, který navíc i skvěle chutná. Jedinci trpící nespavostí by si sklenku medového mandlového nápoje měli dopřát půl hodiny před spáním. Jejich spánek bude kvalitnější, v těle totiž dojde k vypnutí orexinu, který organismus udržuje v bdělém stavu.

Ráno vám naopak koktejl dodá energii a zlepší vaši koncentraci. K tomu mandle s medem zvládnou ještě bojovat se streptokoky či kvasinkami a nic nezkazíte, budete-li popíjet mandlový nápoj s medem i při rýmě a kašli. 

Ať už si dopřejete sklenku medového mandlového mléka z jakéhokoliv důvodu, jako žádaný doprovodný jev získáte elixír mládí, který zpomalí proces stárnutí pokožky. A to přece stojí za to!Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB