Zdravý životní styl

Maliny čistí střeva

Léto nám dopřává různé sezónní ovoce. Máte rádi maliny? Jsou chutné, zdravé a dají se z nich připravit různé pochoutky.

O malinách

Maliny jsou oblíbeným ovocem tvořené drobnými kuličkami. Mají červenou barvu a rostou na ostružiníku maliníku, což je opadavý keř dorůstající výšky až dvou metrů.

Ve volné přírodě se vyskytují v světlých lesích, na mýtinách i na stráních, ale také si je lidé pěstují na zahradě. Rozlišujeme mnoho odrůd malin. Mezi ty nejznámější patří Granát, Mája či Rubín. Z dalších si uveďme Himbo Top, Jewel, Joan Squire, Medea, Polana, Rafzmach, Tulameen atd.

Pěstování malin

Rozhodnete-li se pro pěstování malin, zaměřte se především na koupi kvalitních sazenic s vyvinutým kořenovým systémem. Sázejí se na jaře či na podzim.

Místo pro maliník dobře vybírejte. Měl by mít dostatek slunečního svitu, být chráněný před větrem a nezasazujte ho do těžké či podmáčené půdy.

V období sucha je důležité dodávat maliníku vláhu. Se zamokřováním to však nepřehánějte. Jinak by keře mohly začít hnít.

Sklizeň malin je podle druhu. U nás se nejčastěji pěstují odrůdy, které plodí koncem července a začátkem srpna.

Zdraví prospěšné maliny

Maliny jsou chutným a oblíbeným ovocem. Kromě toho obsahují i mnoho prospěšných látek, především jsou zdrojem fytonutrientů, manganu, vitamínu C, kyseliny listové, hořčíku, mědi či riboflavinu atd.

Maliny mají antioxidační účinky, snižují cholesterol, detoxikují střeva, ale také snižují krevní tlak, jsou prevencí šerosleposti a zákalů, pomáhají při chřipce a nachlazení a celkově podporují imunitu. Působí protizánětlivě. Doporučují se i těhotným ženám pro snížení ranních nevolností.

Tipy na recepty z malin

A co dobrého si z malin připravit? Uveďme si alespoň některé oblíbené recepty:

Recept na horké maliny s hořickými trubičkami najdete ZDE.

Recept na domácí malinovou limonádu objevíte ZDE.

Recept na malinovo-vanikový dezert na vás čeká ZDE.

S receptem na tiramisu z letního ovoce se seznámíte ZDE.

Recept na rychlý čokoládový puding s ovocem najdete ZDE.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB