Zdravý životní styl

Jak vyléčit afty a opary?

Souvislost aftů a oparů začíná a končí v ústech, kde se oba problémy nejčastěji objevují. A společné mají ještě to, že souvisí s imunitou a stresem. Mnohem více totiž vznikají u lidí oslabených – fyzicky či psychicky.

Afty a jejich projevy

Afty jsou vlastně bolestivé vřídky uvnitř dutiny ústní. Počáteční projevy aftů začínají řezavým a pálivým pocitem, někdy i necitlivostí v místě budoucích vřídků. Během jednoho dne se tyto vřídky (bílé či žluté, s červeným okrajem) objeví na patře či na jazyku. Spolu s afty se může objevit otok lymfatických uzlin na krku a převážně pak udětí afty provází zvýšená teplota a malátnost.

Běžné afty nepřesahují velikost 5 mm v průměru a zahojí se během deseti dnů bez jizev. Přestože nejsou nijak závažným onemocněním, mohou dost bolet a znepříjemnit příjem potravy a mluvení. Afty s velikostí nad 0,5 cm někdy nemizí celé týdny a často po nich zůstávají nehezké viditelné jizvy.

Afty se většinou projeví dvakrát až třikrát za rok, citlivějším jedincům až vícekrát ročně.

Proč vznikají afty?

Co je příčinou vzniku aftů, se tak úplně neví. Svoji roli zde hraje také dědičnost a někteří lidé jsou k aftům prostě více náchylní. Afty mají víceméně několik příčin:

  • špatná hygiena v dutině ústní (zvláště u dětí, kdy si do pusy strkají neumyté ruce)
  • nedostatek vitamínu B12
  • podvýživa
  • nedostatek kyseliny listové a železa
  • citlivost na některé složky zubních past a ústních vod
  • citlivost na některé potraviny (zpravidla se uvádí citrusové plody, rajčata, vlašské ořechy nebo ocet)

Jak léčit afty?

K jídlu je nejlepší podávat spíše chladnější stravu a vyhnout se dráždivým jídlům (určitě dítě nenutíme pít například horký čaj s citronem).

Zkusit můžeme rovněž odvar ze šalvěje, kterým vyplachujeme ústa nebo si zakoupíme v lékárně přípravek Florsalmin (jedná se o koncentrát, jehož hlavní složka je právě šalvěj) a ten rovněž kloktáme. Z dalších v lékárně dostupných věcí můžeme vyzkoušet potírání fialovou gentiánou, Mundisal gel (obsahuje látku cholin salicylát s protizánětlivým účinkem) nebo Kamistad gel (kromě látky s antiseptickým účinkem obsahuje i lokální anestetikum na zmírnění bolesti.)

Důležité je přijímat vitamin C a vitaminy skupiny B (např. B komplex), ale velmi účinný je i olej z grapefruitového semínka (prodává například firma Naděje) nebo propolisová tinktura. Z dalších rad doporučujeme pití či kloktání měsíčkového čaje a naše babičky doporučovaly rovněž jíst na afty borůvkový kompot.

Co se týče homeopatické léčby, vyzkoušet můžeme homeopatikum Borax (5 nebo 9 CH), kterého užíváme v počátcích 1 kuličku každou hodinu, poté 1 kuličku 5× denně, pak 3× a pak 1× do úplného vymizení aftů.

Pokud jsou však afty natolik bolestivé, že by nám zabraňovaly dostatečně pít, nebo je jich v ústech najednou více než čtyři, nebo pokud bolí natolik, že způsobují horečku, nemělo by se otálet s návštěvou lékaře. To i v případě, že se afty opakovaně vrací vícekrát než třikrát za rok nebo jejich léčba trvá déle než dva týdny. S afty nám nejlépe poradí stomatolog.

Opary

Herpes patří mezi celosvětově nejrozšířenější infekce. Je to nakažlivé puchýřnaté onemocnění vyvolané virem jménem Herpes simplex virus. Patří do skupiny lidských herpetických virů, které v sobě nosí 90 procent populace a jednou za čas se ukáže v podobě mokvající rány. Tohoto viru se již nikdy nezbavíme. Za vznik oparu pak může stres, horečka, oslabený organismus, porucha imunitního systému, menstruace nebo jiné hormonální změny.

Nejdříve se vir ohlásí svěděním na kůži, poté přejde na pálení, brnění a nakonec opar zmokvá. Poslední fází je strup a opar se hojí.

Jak léčit opar?

V dnešní době není žádným problémem zakoupit v lékárně léčiva (krémy či gely s virostatiky, popř. speciální náplasti na opary), která utlumí počáteční svědění a opar rychle a snadno vyléčí. Pokud však opar nezmizí ani přes domácí léčbu po dvou týdnech, je nutná návštěva lékaře.

Z babských rad vyzkoušejte obklady z černého či meduňkového čaje (můžeme na opar přiložit přímo navlhčený čajový sáček), potírání jogurtem s živými bakteriemi několikrát denně (pomáhá proti svědění a díky aktivním mikroorganismům urychlí hojení) nebo vysušování oparu tamponem s lihem či zubní pastou.

Co je však důležité – používejte jen své sklenice, svůj ručník, své balzámy na rty. Zásadně se nedoporučuje líbat na rty, abychom opar nepřenášeli na další osoby.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB