Zdravý životní styl

Dýňová a slunečnicová semínka snižují cholesterol

Dýňová a slunečnicová semínka snižují cholesterol

Jsou malá a nenápadná, přesto v sobě skrývají pokladnici plnou zdraví! Možná právě proto je opeřencům do zpěvu, když celý den zobají nejrůznější zrníčka. Zobněte si taky!

Dýňová semínka zlepšují imunitu

Dýňová semínka v sobě ukrývají cenné polynenasycené omega mastné kyseliny, které mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Z vitamínů obsahují především vitamíny skupiny B, A a D, dále širokou škálu minerálních látek – selen, draslík, vápník, fosfor, hořčík aj. Ceněná jsou zejména pro vysoký obsah zinku nezbytného pro správnou funkci imunitního systému. Známá jsou pak v souvislosti s blahodárným účinkem na činnost prostaty.

Pro své léčebné účinky se doporučují zejména pro prevenci a léčbu onemocnění trávicího traktu, pro posílení imunitního systému, podporu činnosti srdce a regeneraci buněk. Pravidelná konzumace zlepšuje kvalitu a vzhled pokožky, vlasů i nehtů. Můžeme je používat i jako chutný a levný léčebný prostředek při stresu, neklidu a nervozitě. V případě dýňových semínek se jedná o jedny z nejvíce alkalických semen, tzn. že napomáhají proti překyselenému vnitřnímu prostředí těla.

Jak dýňová semena konzumovat?

Aby byl efekt na tělesnou schránku znatelný, doporučuje se konzumovat hrst dýňových semínek denně. Užívají se obvykle v sušené formě, jsou dobře stravitelná a chuťově připomínají oříšky. Skvěle doplní a ozdobí krémové polévky, sladké i slané koláče nebo saláty. Hodí se však také do jogurtu a müssli směsí. Nezvyklou úpravu pak představují drcená spolu s bylinkami, ořechy a sýrem ve formě pesta.

Koupená i domácí

Semínka můžete koupit buď nasušená, nebo si je připravit doma. Ideální je především dýně olejná, která má semínek nejvíce. Stačí vydlabat dýni a semínka dobře obrat od dužiny a následně propláchnout, případně krátce povařit. Rovnoměrně je pak rozprostřete na pečicí papír a zvolna sušte v troubě. Dobře usušená semínka skladujte v uzavřené nádobě v suchu a chladu.

Pokud nepatříte mezi milovníky dýňových semínek, alternativu představuje dýňový olej, který si uchovává všechny zdraví prospěšné látky.

Slunečnicová semínka zlepšují spánek a soustředění

Slunečnicová semínka jsou tvořena bezmála z padesáti procent kvalitními tuky, 23 % představují proteiny a jen 8 % sacharidy. Jsou jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu E, významného přírodního antioxidantu. Vysoký je také obsah vitamínů B1 (tiamin), B3 (niacin) a B6 (pyridoxin), při jejichž nedostatku můžeme trpět nespavostí, nesoustředěností, nechutenstvím a zdánlivě bezdůvodnou nervozitou až depresemi. Zároveň jsou semena slunečnice velmi bohatá na hořčík, železo, vápník a fosfor. Obsahují cenné fytosteroly, které přispívají ke snižování hladiny krevního cholesterolu. Jejich pravidelná konzumace snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje stav krevního oběhu i elastičnost pokožky. Stejně tak význam slunečnicového oleje není radno podceňovat, byť je to jeden z nejpoužívanějších olejů na světě!

Jak slunečnicová semena konzumovat?

Loupaná semena se hodí jak k přímé konzumaci, tak i k dalšímu zpracování. Přidávají se do pečiva, zeleninových pokrmů i směsí cereálií. Vyhněte se jejich pražené a solené verzi, zdraví prospěšné nejsou ani varianty obalené čokoládou či karamelem. Zvyšujeme tím jejich kalorickou hodnotu a spolu se zdravými látkami do sebe dostáváme i ty organismu neprospěšné.

Z rozmixovaných slunečnicových semínek můžete vytvořit domácí pastu. Stačí přidat sůl a olivový olej. Pasta se používá jako pomazánka, ingredience do luštěninových pomazánek, salátů i jako dresink na ryby a maso. Drcená a rozemletá semínka ostatně nutriční specialisté doporučují více než celá. Ta je potřeba skutečně dobře rozžvýkat, aby z nich člověk získal maximální množství cenných látek. Stravitelnost se zvyšuje jejich namočením, naklíčením i krátkým opečením nasucho v troubě nebo na pánvi. Semena je možné konzumovat loupaná i neloupaná, neloupaná mají vyšší obsah vlákniny a jsou vhodná pro lepší zažívání.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB