Zdravý životní styl

Co je to skyr?

Skyr je fermentovaný mléčný výrobek pocházející z Islandu, kde tvoří jednu ze základních potravin Islanďanů. Je podobný některým druhům řeckých jogurtů, ale je hustější a má o hodně vyšší obsah bílkovin (více než 10 procent). Podobně jako jogurt také chutná.

Jak vzniká skyr?

Výroba skyru se příliš neliší od výroby jogurtu. Je zde ale použita jiná bakteriální kultura, která je odlišná od té klasické jogurtové složené ze dvou známých mikroorganismů Streptococcus thermophillus a Lactobacillus bulgaricus. Dále se pro jeho výrobu používá termofilní kultura, probiotická kultura a také protektivní mikroorganismus, který ze skyru vytváří funkční potravinu neboli potravinu s příznivým účinkem na zdraví.

Další odlišností ve výrobě je odstředění syrovátky po fermentaci mléka, což zajistí právě zmíněný vysoký obsah bílkovin. K výrobě skyru je tak zapotřebí až čtyřnásobného množství mléka oproti výrobě klasického jogurtu.

Proč je skyr zdravý?

Kromě vysokého množství bílkovin skyr obsahuje přirozeně nízký obsah tuku a cukru.

Na mléčnou bílkovinu je pak navázáno vysoké množství mléčného vápníku, který lidské tělo potřebuje hlavně pro stavbu kostí a zubů. Ideální je tak pro děti a mládež, kojící matky či seniory (jako prevence proti osteoporóze).

Díky obsaženým mikrobiálním kulturám působí skyr na dobré zažívání.

Zásadní je i pro sportovce, kteří potřebují budovat svalovou hmotu, a to právě díky vysokému obsahu bílkovin.

Proč není skyr jogurt?

Z definice jogurtu vyplývá, že v jogurtu musí být přítomno nejméně 107 zárodků jogurtové kultury. To samozřejmě není v případě skyru splněno. Tedy nikoliv počet živých mikroorganismů, ale právě jejich druhové zastoupení dělá ze skyru samostatnou kategorii mléčných výrobků.

Jak skyr konzumovat?

Skyr je nejlepší konzumovat čerstvý, tedy ke snídani či svačině místo klasického jogurtu (spolu s čerstvým ovocem).

Další možností je přidat skyr do obilných kaší, na palačinky, do smoothie, nebo například pro přípravu různých bylinkových dipů.

Můžeme jej ale také přimíchat do bramborové kaše, do koláčů, nebo při pečení chleba.

Skyr v COOPu

V našich prodejnách si můžete vybrat ze dvou druhů skyrů – s jahodami nebo s brusinkami.

Který z nich bude váš oblíbený?Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.