Zdravý životní styl

Celer zvyšuje potenci

Celer jako přírodní afrodisiakum sice znali už staří Egypťané, u nás byl však objeven až v 17. století. Dnes se celer – ať už kořenový, řapíkatý nebo listový – pěstuje po celém světě a mezi lidovými léčiteli je notoricky známý právě pro svůj blahodárný vliv na mužskou potenci.

Celer je kořenová zelenina, která se pěstuje ve třech odrůdách: celer kořenový, řapíkatý a listový. Nejběžnější je celer kořenový, v poslední době se však čím dál více v naší gastronomii využívá i celeru řapíkatého.

Proč je celer zdravý?

Celer obsahuje éterické oleje, které odpuzují jak bakterie tak i různé plísně. Tyto oleje působí antibakteriálně a antimykoticky, dezinfikují trávicí trakt a zabíjejí infekce v ledvinách a močových cestách. Kromě toho celer obsahuje také vitamíny C, A, B, E a K, z minerálních látek jsou to draslík, vápník, sodík, hořčík, fosfor, železo a jód.

Celer je rovněž úžasná zbraň v boji proti kašli a nachlazení.Celerové silice totiž rozpouštějí hlen, dezinfikují sliznice a zabíjejí mikroorganismy. V neposlední řadě celer pomáhá při bolestech kloubů, snižuje krevní tlak a působí jako prevence proti žaludečním vředům.

Použití celeru v kuchyni

Celer se doporučuje používat nejlépe v čerstvém stavu – například nastrouhaný do salátů či pomazánek. Další možností je pití celerové šťávy, jež zvyšuje naši celkovou obranyschopnost. Povařený celer pak dáváme do polévek, omáček nebo jako přílohu k masu. Známé je použití celeru jako koření, a to především čerstvé či sušené nadzemní části rostliny.

Naše celerové recepty:

Recept na celerovou krémovou polévku je ZDE

Recept na celerový salát naleznete ZDE

Recept na salát s jablky a ořechy máme ZDE

Recept na celerovou kaši přinášíme ZDEZanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB