Zdravý životní styl

Ananas brání srážení krve

Ananas odbourává nadměrné hromadění tekutiny ve tkáních a obsahuje mnoho dalších cenných látek. Jednou z těch nejcennějších je enzym bromelain, který ničí cizopasné látky ve střevech, snižuje krevní tlak a především přispívá k rozpouštění usazenin na stěnách našich cév.

Proč je ananas zdravý?

Ananas pomáhá při průjmových onemocněních a střevních poruchách, pomáhá při slunečním úžehu, zvyšuje stav bílkovin v těle, odstraňuje stařecké a pigmentové skvrny a ulevuje slinivce břišní. Toto exotické ovoce obsahuje kromě biotinu a vitamínů E a B12 i všechny ostatní vitamíny a mnoho dalších minerálních látek a stopových prvků.

Nejdůležitější látkou obsaženou v tomto ovoci je ale bromelain. Tento enzym štěpí v našem těle bílkoviny na aminokyseliny, ve střevech ničí cizopasné látky, brání srážení krve a tím zlepšuje prokrvování, snižuje krevní tlak a přispívá k rozpouštění usazenin na stěnách cév. Bromelain rovněž působí protizánětlivě, uvolňuje svalové napětí a lokální svalové křeče.

Jaký koupit a jak jej zpracovat

Tmavé plody jsou jakostnější, zelené plody naopak nezralé, proto kupujeme pouze zralé plody. Při zpracování nejprve odřízneme horní růžici listů, odkrojíme šupinovitou kůru, plod rozkrojíme po délce a vyjmeme zdřevnatělou střední část. Takto získanou dužninu můžeme hned konzumovat nebo dále zpracovávat. Nikdy však nenecháváme ananas delší dobu ležet doma.

Použití ananasu v kuchyni

Ananas podáváme jako ovocný salát, součást dezertů, můžeme jím doplňovat zeleninové pokrmy nebo grilované pochutiny. Výborně doplňuje pokrmy, v nichž je použito kuřecí maso. Ananasová šťáva je chutná jak samotná, tak jako součást různých koktejlů.

Vyzkoušejte naše ananasové recepty:

Recept na lososové špízy s ananasem naleznete ZDE

Recept na grilovaný ananas s kuřecím masem se nachází ZDE

Recept na pizzu se šunkou a ananasem (Pizza Hawai) je ZDE

Recept na havajský toast s ananasem máme ZDE

Recept na domácí ananasový džus se ukrývá ZDE

Recept na koktejl Piňa Colada jsme připravili ZDE

Recept na ananasovo-banánový nápoj (smoothie) máme ZDE

Recept na tvarohovou buchtu s ananasem naleznete ZDEZanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.