Tipy a rady

Výstava Platím!!! aneb Krása starých kas

Výstava Platím!!! aneb Krása starých kas

Od 1. března do 29. dubna máte možnost navštívit v Muzeu Karlovy Vary výstavu Platím!!!, na níž budou vystaveny registrační pokladny z období od poslední čtvrtiny devatenáctého století do poloviny století dvacátého a která stojí rozhodně za vidění.

Když se potkají staří známí, jde o významný okamžik. Zvláště když jsou stejného ročníku narození, pocházejí ze stejné doby a jsou na sebe životně závislí. A to se stalo právě v muzeu v Karlových Varech při příležitosti otevření nové výstavy Platím!!!

Platím!!! je název expozice historických pokladen z Muzea obchodu z Bratislavy. Že nejde o ledajakou akci, dokazuje, že na vystavení osmnácti starých historických obchodních pokladen Karlovy Vary čekaly více jak rok v pořadí, než se putovní výstava dostala do západočeského lázeňského města. Podobných výstav organizuje muzeum ze Slovenska na téma obchodu po různých městech v Čechách více. Třeba pod názvem „Obchod pana Bajzy” – a to s velikým úspěchem.

Karlovarská výstava dostala do vínku ještě něco více. Samotné pokladny doplněné o dvě další z muzea v Sokolově, z nichž jedna byla vyrobená v nedalekém Chodově, byly tak nějak „prázdné”. Pořád tam něco scházelo… Až na to přišel kurátor výstavy pan Nedvěd: „Chce to peníze! Ty peníze k těm pokladnám patří!”

Proto ve vitrínách vedle překrásných masivních pokladen, zdobených různými ornamenty a rytinami, na výstavě shlédnete kovová a papírová platidla z let 1900 až do roku 1948. Většina kovových krasavic pro úschovu peněz pochází od firmy Nationál. Jsou zde však též skromnější peněžní „babičky” od firmy Krupp z Německa a další.

Tato výstava vám nabídne pohled na nepostradatelné, užitečné a zároveň krásné pokladny, které dříve nemohly chybět v žádném obchodě, cukrárně, restauraci, kavárně nebo hotelu. Přijďte se podívat do muzea Karlovy Vary do 29. dubna 2012. Uvidíte zde krásu zašlých časů, kde by se naše babičky a dědové cítili jako doma.

Jiří M I K A

3 komentáře pro článek Výstava Platím!!! aneb Krása starých kas

Pavla Kukalová
Dobrý den. Mám na prodej velmi krásnou a zachovalou ruční obchodní pokladnu. Kam se můžu obrátit, když ji chci ocenit? Velmi děkuji. Kukalová
Marek VIdlák
Zdravím, nemáte náhodou ještě tu kasu? Děkuji s pozdravem Marek Vidlák
redakce
Dobrý den, paní Kukalová, uvedená výstava, která byla v Městském muzeu v Karlových Varech, je putovní výstava Muzea obchodu v Bratislavě a Muzeum v K. Varech ji organizovalo ve svých prostorech. Pokud považujete svoji kasu za výjimečnou, můžete ji nabídnout přímo místnímu muzeu ve svém bydlišti. Například Muzeum K. Vary výstavu doplnilo o tři pokladny ze svého depozitáře, které byly vyrobeny v tomto regionu (Chodov u K. Varů). Jinak určitě poblíž budete mít nějaký obchod se starožitnostmi, kam je také možné zajít. Nebo je další varianta - nabídnout obchodní kasu na internetu na www.aukro.cz, kde můžete z nabízených předmětů odhadnout sama cenu svého zboží či jej dát přímo k prodeji. S pozdravem Jiří Mika K. Vary


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB