Tipy a rady

Trocha špíny dětem nevadí

Péče o tělo, kondici a zdraví vůbec má několik pravidel, která se vyplatí dodržovat. Zdraví začíná od zdravé pokožky, o kterou je potřeba pečovat už odmala. Nic se však nemá přehánět. Takže chytají-li vás záchvaty uklízení jen proto, aby vaše dítě žilo v téměř sterilně čistém prostředí, pak smeták a hadr klidně zahoďte. Pediatři tvrdí, že dětem trocha špíny nevadí. Naopak!

Strach o to, aby dítě nepřišlo do styku s bacily a ze špinavých rukou nebylo nemocné, je přirozený. Samozřejmě že je třeba dávat pozor na to, aby dítě, které všemi smysly prozkoumává svět, nechtělo ochutnat prášek na praní a podobné „dobroty“, ale budete-li z jeho dosahu neustále zametat každé smítko, víc mu ublížíte, než pomůžete. Děti vyrůstající ve sterilně čistém prostředí nejsou vystaveny styku s organismy, které by jim pomohly rozvíjet jejich imunitní systém, vybudovat obranné látky. O to horší je to později, kdy jsou setkání s těmito organismy vystaveny ve velké míře, třeba v dětském kolektivu ve školce.

Podle odborníků bychom měli dětem dovolit běhat venku bosí, hrát si na písku a občas si nemýt ruce, protože je to pro jejich dobro a zdravý vývoj. Když si dítě strčí do pusy „zdravě“ špinavé prsty, jeho imunitní systém se tím aktivuje, tělo reaguje, chrání se, učí se s mikroorganismy bojovat.

Jak pečovat o dětskou pokožku?

Pokožka novorozence je průměrně o polovinu tenčí než u dospělých, a tak je extrémně citlivá na nepříznivé vnější vlivy jako toxické látky nebo alergeny. Nezkušené maminky mohou chybovat jednak přehnanou péčí, která nakonec pokožce spíš uškodí, jednak  péčí nedostatečnou. Nejcitlivější  je dětská pokožka v prvním roce života. První dramatickou změnu prostředí pro ni znamená už samotný porod. Během prvního roku se musí kůže miminka na nové prostředí adaptovat, což s sebou může nést i nepříjemné projevy, jako je novorozenecké akné, atopický ekzém a další kožní onemocnění nebo vyrážky.

Ekzém trápí pětinu dětí. Na rozvoji se vedle genetických dispozic podílejí vlivy zevního prostředí jako výživové chyby, nesprávná péče o dětskou pokožku nebo používání nevhodné kosmetiky. Kolem prvních narozenin se situace obvykle stabilizuje a obranyschopnost dětské pokožky se zvyšuje. Je však třeba dbát na to, aby byla dostatečně hydratovaná.

Nekoupejte každý den!

Pediatři a kožní lékaři už dávno doporučují nekoupat dítě každý den. Delší máčení kůže ve vodě zbavuje pokožku přirozeného ochranného filmu, který je mimo jiné tvořen tukovými složkami z produkce mazových žláz.

Při koupání malých dětí bychom neměli používat mýdla pro dospělé, ale šetrná mýdla bez parfemace. Po koupeli děti natřeme krémem, který kůži zvláční a hydratuje. Krémy by se měly použít do tří minut po koupeli, protože právě tehdy je účinek nejlepší. Ovšem není krém jako krém. Dětská pokožka potřebuje chránit před ztrátou vody a zvláčňovat, a tak vyžaduje jinou péči než pleť dospělého člověka. Používejte tedy výhradně kosmetické přípravky určené pro péči o malé děti. K promaštění je vhodné používat prostředky s minimálním obsahem látek, které mohou vyvolávat podráždění kůže, jako jsou parfémy a konzervační látky. V prodejnách COOP je dostatečný výběr krémů vhodných i pro citlivou a podrážděnou pokožku nejmenších dětí.

Kvalitní dětská kosmetika

Pravidelné a přiměřené ošetřování dětské pokožky dětskou kosmetikou slouží také jako prevence vzniku zarudnutí a opruzenin. Jiné zásady platí pro ošetřování pokožky v letním a v zimním období. Vybírejte kosmetiku, která odpovídá věku dítěte, účelu použití a stavu dětské pokožky. Ať už se jedná o kosmetiku tělovou nebo vlasovou, vždy si přečtěte složení výrobku. Sledujte hlavně ochranné schopnosti používaného výrobku.

Plenková oblast je zvlášť citlivá, často dochází k podrážení, a proto tyto partie vyžadují zvýšenou pozornost. Prevencí vzniku zarudnutí a opruzenin je častá výměna plen, důkladné očištění dětskými textilními ubrousky a používání krémů proti opruzeninám při každém přebalování. Po porodu dochází u miminek k přirozeně zvýšenému olupování kůže, proto je třeba ji často zvláčňovat a promazávat vhodným krémem či olejem.

Před pobytem na slunci je nutné dítě namazat opalovacím prostředkem s vysokým faktorem. Děti do jednoho roku raději přímému slunečnímu záření nevystavujte vůbec. Při mrazivém a větrném počasí používejte ochranné krémy na obličej, které obsahují minimum vody. Péče o suchou dětskou pokožku vyžaduje pravidelné ošetřování zvláčňujícími přípravky.

Má-li dítě suchou pokožku, je třeba věnovat jí zvýšenou péči a ošetřovat ji jen zvláčňujícími přípravky. Ke koupání používejte výhradně hydratační dětské gely, po koupeli nezapomínejte vždy pokožku ošetřit hydratačním tělovým mlékem.

Důležité jsou správné hygienické návyky

K hygieně veďte dítě hrou, a i když to sami třeba neděláte, dohlédněte, aby si vaše dítě čistilo zuby ráno i večer. Po návštěvě záchodu si umylo ruce a ráno obličej.

Návštěvu koupelny mu zpříjemněte například veselým ručníkem, pořiďte mu stoličku k umyvadlu a třeba příjemně vonící mýdlo. Zatímco miminka a batolata není třeba koupat každý den, větší děti se do vany těší a pár minut ve vodě může být dobrou zábavou. V případě maličkých dětiček nezapomeňte na plovoucí kachničku a koupelovou dětskou pěnu.

A dobrá rada od pediatrů pro rodiče. Nikdy nekoupejte dítě bezprostředně po jídle. Pak se může vztekat nebo plakat a tím mu můžete koupání pěkně znepříjemnit.

Co je však důležité, s čistotou to nepřehánět. Proto dopřejte svým ratolestem třeba ruce od bahna nebo od písku. Nikdy nevíte, co jejich imunitu posílí.

Tak mějte zdravé dítě.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB