Tipy a rady

Pořizujeme si kočku

Kočky jsou báječní domácí mazlíčkové. Hebký kočičí kožíšek, tajuplný vševědoucí pohled a hrdé chování koček jejich příznivce berou za srdce. Jak ale takovou kočku vybrat?

Není kočka jako kočka, a přece všechny mňoukají

Koček je nepřeberné množství plemen: angorské, siamské, britské, mývalí, ruské a spousta dalších. Jen kolik je těch „obyčejných“ koček, které se toulají po ulicích, chytají myši u babičky ve stodole. Mourovaté, flekaté, bílé, černé. Všechny jsou krásné.

Než si pořídíte kočičího společníka nebo společnici, měli byste se v první řadě zamyslet, jestli chcete ušlechtilou chovnou kočku, exemplář, se kterým budete jezdit na výstavy, nebo si od souseda vezmete jedno z koťátek, kterými ho opět obdařila jeho Micina zcela nejasného původu.

V případě, že se rozhodnete pro kočku určitého plemene, pečlivě vybírejte chovatele, seznamte se s ním, posuďte, v jakém prostředí se koťátka narodila, zda mají průkaz původu. Bohužel se mezi těmi, kdo nabízejí ušlechtilé kočky, nachází i řada podvodníků, kočičích množitelů.

Máte čas se starat o koťátko, krmit je 4x denně, likvidovat následky jeho temperamentu? Pokud ne, pak je na místě udělat dobrý skutek a vzít si dospělou kočku z útulku. Mějte rovněž na paměti, že koupě ušlechtilé kočičky není laciná záležitost.

Kocoura, nebo kočku?

Mnozí zájemci bojují s otázkou, zda je lepší kočka, nebo kocour. Pokud se nemíníte zabývat dalším chovem, je to v podstatě jedno. Je totiž rozumné nechat po dosažení pohlavní zralosti koťátko kastrovat. U kocourů se tak odstraní nepříjemné značkování, u koček hlučné hlasové projevy při říji.

Mnozí se bojí kastrace kvůli psychickým a fyzickým změnám. Pravdou naopak je, že kastrované zvíře je klidnější, vyrovnanější, přítulnější. Pohybem a správným stravováním se dá předejít i obezitě hrozící po kastraci.

Rady pro budoucí majitele kočky

Před příchodem kočky do vašeho domova je potřeba zakoupit několik věcí, které budou od počátku jen její / jeho:

 • Koš/pelíšek
 • Záchodek a stelivo
 • Miska na granule a misku na vodu
 • Škrábadlo, popřípadě strom pro kočky
 • Přenoska
 • Hračky

Jaká výživa, taková kočka

Na první pohled poznáte podle vzhledu kočky, zda má vše potřebné nebo zda si její majitel s kočičí stravou hlavu nedělá. Kočka je především masožravec. Nejvhodnější je pro ni maso hovězí, drůbeží a rybí. Může být tepelně upravené, ale i syrové, ale v tom případě by mělo být přemražené. Je možné ho podávat společně s rýží nebo těstovinami.

Konzervy a granule pro kočky by měly obsahovat všechny potřebné látky. Některé kočky mají raději kočičí konzervy, jiné granule. Zjistit to můžete tak, že jim obě krmiva podáte současně. Kočka si vybere. Navíc mají vlastnost, kterou bychom jim my lidé mohli závidět – málokterá se přejí. Když už nemůže, zbytek krmiva prostě nechá.

Samozřejmostí je miska plná čisté vody, zvlášť, má-li kočka suché krmivo. Vyvarujte se vžitého mýtu a nikdy kočce nepodávejte mléko. Nedokáže ho strávit a dostane průjem.

Kdy k veterináři?

V první řadě je potřeba navštěvovat „zvířecího pana doktora“ kvůli pravidelnému očkování. Ten vám také dodá prostředky potřebné pro odčervení a poradí, jak se bránit proti blechám v případě, že vaše kočka běhá venku, proti klíšťatům a dalším cizopasníkům.

Kočky však mohou onemocnět a v některých případech jim může jít až o život. K veterináři proto spěchejte:

 • pokud má kočka bolest břicha (sedí napjatá ve skrčené pozici, nenechá si na bříško sáhnout)
 • když krvácí z očí nebo uší
 • pokud začne narážet do věcí
 • potíže s dýcháním
 • problémy s močením
 • kulhá
 • má křeče a záškuby
 • zvrací častěji než jedenkrát za hodinu


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB