Tipy a rady

Na dovolenou i s mazlíčkem

Mít doma psa, kočku nebo jiné zvíře je samozřejmě báječné. Ale než se pro takového vícenohého kamaráda rozhodneme, mělo by být jasné následující: Kdo se o něj bude starat, když pojedeme na dovolenou? A co je potřeba všechno zařídit, vezmeme-li ho s sebou?

Ke známým, do hotelu nebo s sebou?

Pokud máme příbuzné či známé, kteří zvíře znají a ono je má rádo, problém jako by nebyl. Když se odhodláme dát psa do hotelu, odlehčí to naší kapse, navíc bychom předem měli vědět, co ho tam čeká. Lepší je jít tam, kde byl už někdo z našich známých s péčí o svého miláčka spokojený. Ale ne pro všechna zvířata existují podobná zařízení, chameleona těžko někam umístíte.

Pokud nepřichází v úvahu ani jedna varianta, pak musíme řešit otázku, kam pojedeme, i s ohledem na své zvíře. Ano, existují hotely, kde nás všechny přijmou s otevřenou náručí, na druhou stranu my bychom měli  vědět, co musíme udělat, aby nás na hranicích nepotkala zásadní nepříjemnost, že kvůli chybějícímu zvířecímu očkování nebo dokladu nás dál nepustí.

Pas, čip a vzteklina

Především by zvíře – předpisy je ošetřeno cestování se psy, kočkami a fretkami – mělo mít pas, mělo by být opatřeno čipem nebo tetováním a mělo by být očkováno proti vzteklině. Existuje řada zemí, které si pravidla upravují po svém. Proto se doporučuje zjistit si v dostatečném předstihu přímo v dané zemi nebo u nás na Státní veterinární správě, co všechno musí zvíře splnit, aby se pro něj – i pro nás – nestala společná dovolená nepříjemným zážitkem.

Pas zvířete v zájmovém chovu je možné získat u veterinárního lékaře, stejně jako čip nebo tetování. Očkování proti vzteklině je všude povinné, nicméně jsou země, které požadují některá očkování navíc. Jde i o některé země v Evropské unii. Bylo by nepříjemným omylem domnívat se, že v rámci Unie jsou požadavky sjednocené.

Ve Finsku, Velké Británii a dalších zemích například požadují ošetření proti echinokokóze, jiné země vyžadují ošetření proti klíšťatům – obojek nestačí. Itálie, Kypr, Lotyšsko, Polsko, Francie a Španělsko nedovolují na své území přemisťovat mláďata mladší 3 měsíců. Členské státy Evropské unie mohou povolit cestování s mláďaty mladšími 3 měsíců, která nejsou očkována proti vzteklině, pouze pokud mají pas a od narození pobývala v tomtéž místě, aniž by přišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo je provází matka, na které jsou závislá.

Zvířata ve vzduchu

Největší problémy mají lidé s cestováním zvířete v letadle. Především nevědí, jak může zvíře cestovat. Než by ho dali do zavazadlového prostoru, raději si pro svou dovolenou vyberou bližší, lépe dosažitelné místo. Je to zbytečné, protože dnes už se letecké společnosti přizpůsobují požadavkům cestujících a umožňují přepravu zvířat i na palubě letadla. Ovšem musí jít o zvíře maximálně do 8 kilogramů a musí být zavřené ve speciální schráně, která má samozřejmě naprosto nepropustné dno.

Všichni by si měli uvědomit, že rozhodující pro dopravu zvířete jsou předpisy cílové země, nikoliv naše. Pro majitele se doporučuje zvíře na schránu zvykat už několik dní předem a zhruba 6–8 hodin před nástupem do letadla mu nedávat jíst. Tato jeho „boudička“ musí být samozřejmě popsána, stejně jako vaše zavazadla. Na palubě letadla je počet míst omezen, a tak je jen ku prospěchu nahlásit spolucestující zvíře už při objednávání letenky.

Jedna česká letecká společnost uvádí takovéto pravidlo pro cestování se zvířaty na palubě svých letadel: „V kabině pro cestující se mohou přepravovat maximálně dvě malé schrány se zvířaty (jedna ve třídě C a jedna ve třídě Y) o maximálních rozměrech nepřesahujících délku 48 cm, šířku 32 cm a výšku 29 cm. Celková hmotnost schrány se zvířetem nesmí překročit 8 kg. V kabině pro cestující se mohou přepravovat pouze psi, kočky a králíci. V zavazadlovém prostoru letadla se mohou přepravovat pouze psi, kočky, králíci a fretky ve schráně o maximálních rozměrech nepřesahujících délku 125 cm, šířku 69 cm a výšku 80 cm. Ostatní zvířata je možné přepravit pouze jako zboží v souladu s příslušnými předpisy.“

Větší zvířata se přepravují v nákladovém prostoru. I ona samozřejmě musí mít na schráně vaše kontaktní údaje. Dobré je vybavit psa minimálně vodou tak, aby se dala zvenku dolévat. Pokud je let delší, pak také potravou. Dnešní letecké společnosti jsou povinné udržovat v nákladových prostorách přiměřenou teplotu, takže o svého miláčka nemusíte mít strach.

Do hotelu se zvířátkem

Existují hotely (cestovní kanceláře vám podají podrobné informace), které nemají žádný problém s ubytováním psa spolu s jeho majiteli. I tak bychom ovšem měli brát ohled na to, že ostatní lidé v hotelu by neměli být vyrušováni štěkotem, když psa opustíme a vyrazíme na pláž či na výlet. Samozřejmostí by také měly být sáčky, do nichž budeme uklízet psí exkrementy, aby se za nějaký čas mořské pláže nepodobaly některým pražským ulicím. Chce to prostě ohleduplnost vůči ostatním, což platí i o psím náhubku. Nikdy nevíme, čeho se zvíře v neznámém prostředí může polekat.

Každý je jiný

Jsou zvířata, kterým žádná změna nevadí, která ráda cestují jak v autě, tak jim nedělá potíže létat. Je to jako s námi lidmi. Někdo potřebuje před letem na dovolenou „panáka“, jiný je natěšený už týden předem. Pokud víte, že vaše zvíře cestování snáší hůř, zvažte raději jeho umístění někde jinde. Určitě to pro něj bude lepší než stres, případně dávkování uspávacími prostředky.

Mgr. Ivana Picková,
odbornice na spotřebitelské právoZanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB