Tipy a rady

Jak psí mazlíčci zvládají vstup do nového roku?

Jak psí mazlíčci zvládají vstup do nového roku?

Pro psy a další domácí mazlíčky bývá vstup do nového roku stresující, a to kvůli nadměrnému hluku z prostředků pyrotechniky. Jak to zvládá váš čtyřnohý přítel a jak mu případně pomoci překonat silvestrovské veselí?

Psi a pyrotechnika

Psi se ve svých reakcích na rány zábavné pyrotechniky liší. Některým to téměř nevadí, pro jiné je to nepříjemný zážitek, ze kterého se dlouho nemůžou vzpamatovat.
Přitom nezáleží příliš na stupni výcviku ani na rase psa. Každé zvíře je v tomto ohledu individuální.
A proč psi rány pyrotechniky tak špatně nesou? Mají citlivý sluch a hluk vnímají mnohem intenzivněji než lidé. I člověku zpravidla vadí, když nečekaně v jeho blízkosti vybuchne petarda, a představte si, že byste měli ještě vyvinutější sluch, a zároveň jste nevěděli, proč to kolem vás „bouchá“.
Psům nedělají dobře ani záblesky a kouř z pyrotechniky. Připomíná jim to oheň a z toho mají přirozený strach.

Jak s pejskem lépe zvládnout Silvestr?

Víte-li, že se váš pejsek zábavné pyrotechniky bojí, neberte ho kolem půlnoci ven. Měl by být doma a ideálně by neměl zůstávat sám. Měli byste být svému zvířeti nablízku a případně ho rozptýlit hrou či se mu jinak věnovat.
Odborníci však nedoporučují přílišné uklidňování psa. Jen byste ho utvrzovali v tom, že jeho strach je oprávněný. Spíše dělejte, že se nic neděje.
Musíte-li jít přeci jen se zvířetem na procházku, když se odpaluje pyrotechnika, zkraťte venčení na nezbytně nutnou dobu. Mějte ho na vodíku i přesto, že je třeba zvyklý se venku pohybovat bez něj. Hluk petard by ho mohl vyděsit a přimět k útěku.
Víte-li, že se váš psí miláček bojí zábavné pyrotechniky nadměrně a celkově celé silvestrovské oslavy špatně snáší, zajděte si včas k veterináři, který vám dá uklidňující prostředky pro vašeho psa. Vždy mu dávejte jen druh a množství sedativ dle pokynů veterináře.

Máte-li možnost, zvažte také odvoz zvířete do klidnějších míst.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB