Tipy a rady

Jak přestat kouřit?

Jak přestat kouřit?

Přestat kouřit je jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí. Mnoho kuřáků na Silvestra zhasíná svou poslední cigaretu – alespoň v to doufá. Jenže už v tuto dobu se mnozí opět ke svému zlozvyku vrátili. Takže opět ta obligátní otázka: Jak přestat kouřit?

Důležitá je motivace…

Rozhodnete-li se přestat kouřit, jistě víte proč. Důvodů je hodně a všichni je známe. Na prvním místě je zdraví. Kouření zvyšuje pravděpodobnost různých onemocnění. Patří mezi ně rakovina plic, chronická obstrukční plicní choroba, cévní mozková příhoda, kardiovaskulární choroby, vředové choroby a mnohé další. Vyšší počet vykouřených cigaret za den také přispívá ke snížení plodnosti – u žen i mužů. A právě v dnešní době je neplodnost palčivou potíží mnohých párů toužících po potomkovi.

Zdraví je určitě důležitým motivem stát se nekuřákem, ale není jediným. Podceňovat bychom neměli ani finanční náročnost. Cena jedné krabičky cigaret se blíží k 100 Kč a pravděpodobně cena poroste. Už jste měli odvahu spočítat si, na kolik vás váš zlozvyk přijde a kolik peněz utratíte, budete-li doživotním kuřákem?

Z dalších výhod nekuřáctví si ještě jmenujme lepší pleť, bělejší zuby a pomalejší stárnutí kůže (ocení především ženy), celkově se budete cítit lépe a nebudete pociťovat sociální stigma, ocitnete-li se mezi nekuřáky.

…a pevná vůle

Možná jste se už mnohokrát pokoušeli přestat kouřit a znáte všechny nevýhody, které kouření přináší, ale přesto se vám zlozvyku nedaří zbavit. Není to totiž jednoduché. Na druhou stranu je třeba si to říct na rovinu: Lehčí už to nebude. Naopak. Čím déle budete kouřit, tím obtížněji se budete zlozvyku zbavovat. A chcete-li přestat kouřit, nebudete nikdy svobodní, protože vás bude štvát, že tomu stále podléháte.

Když už se rozhodnete odložit cigaretu, nevzpomínejte na ni v dobrém. Neříkejte si, jak bylo fajn zapálit si ke skleničce vína či po dobrém jídle. Naopak si připomínejte, jak vám bylo těžko, když jste vykouřili příliš cigaret, či jak jste se cítili nepříjemně ve společnosti nekuřáků, když jste si chtěli zapálit.

Nepodlehněte bažení, tj. velké chuti na cigaretu. Jsou to ty chvíle, kdy prostě cítíte, že si musíte zapálit, a to i přes všechno odhodlání a víru, že tentokrát už do toho znovu nespadnete. Jak ho překonat? Uvědomte si, že je to chvilkový stav, který odezní. Zkuste se nějak zabavit – jděte ven (vyhněte se trafikám), pusťte si film, přimějte se myslet na něco jiného…

Jak dlouhá je cesta k nekuřáctví?

S každým dnem nekuřáctví budete mít ze sebe lepší pocit a i vaše tělo bude „pociťovat“, že se něco příjemného děje. Na své cestě za nekuřáctvím se odměňujte za jednotlivé výkony – za týden bez cigarety, měsíc atd. Zasloužíte si odměnu, a to nejen proto, že jste ušetřili nemálo peněz.

A jak dlouho vám bude trvat, než překonáte chutě na cigaretu? Každý to má jinak. Obvykle se uvádí tři měsíce až půl roku. Poté u mnohých chuť na cigaretu opadá, či se objevuje jen výjimečně. Máte pocit, že už je to za vámi a jste nekuřákem? I tento stav může být zrádný. Nikdy se o tom nepřesvědčujte tak, že si zapálíte. Nebude vám to možná chutnat, ale i tak zvýšíte pravděpodobnost, že se ke kouření vrátíte. Nezkazte si to. Tentokrát to určitě vyjde.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.