Tipy a rady

I pejskové a kočičky slaví Vánoce

I pejskové a kočičky slaví Vánoce

Pokud máte doma pejska nebo kočičku, pravděpodobně jim budete chtít o Vánocích nějak přilepšit. Koupit jim můžete hračku, nový pelíšek či nějaký speciální pamlsek. Pamatujte však na to, že vaši zvířecí kamarádi mají svoje jídlo a například taková “lidská” čokoláda je může dokonce otrávit.

Neříkejte, že vaši chlupatí miláčci nepoznají, že přišly Vánoce! A dobře, velmi dobře si pamatují, že pod stromečkem se najde také něco pro ně. Jakmile zazvoní Ježíškův zvoneček, běží k rozsvícenému stromku a někteří pejskové jsou takoví šikulkové, že si svoje balíčky dokáží rozbalit!

Pamlsek ano, voňavku raději ne

Čeká tam na ně třeba plyšová myška, pískací gumová veverka, barevné přetahovací lano. Bývá to i obleček – inu, i když se na něj váš pes tváří všelijak, ochrání ho proti zimě, ale on z obdivných poznámek spřátelených paniček nakonec brzy pochopí, jak mu sluší.

A představte si, že existuje i psí parfém! Za ten zázrak zaplatíte kolem 1 400 Kč, ale věřte, s drahou vůní, pokud to není výtažek z dobře rozleželé ryby, opravdu velkou radost svému kamarádovi neuděláte. Zato s nějakou dobrotou určitě ano. Jenže pozor, musíme s nimi být hodně opatrní, aby se z veselých Vánoc nestala taková patálie, jako když pejsek a kočička ve známé Čapkově pohádce pekli dort. Vždyť byl úplný zázrak, že to přežili! Jistě si pamatujete, že tam dali všechno, co jim přišlo dobré – i buřty, zavařeninu, škvarky, skořici a špekovou kůži a ještě mnoho dalších věcí, které by vůbec jíst neměli.

Takže ať na vás při štědrovečerní či božíhodové tabuli vaši čtyřnozí kamarádi koukají sebesmutněji (a že to umí!), nedávejte jim ani smažený řízek s bramborovým salátem, ani husu se zelím, a rozhodně ne vánoční cukroví.

Čokoláda je pro psa nepřítel!

Pokud pes zblajzne salát s majonézou, bude mu dozajista špatně, ale nemusí ho to ohrožovat na životě. Zato pokud by snědl větší množství čokolády, bez rychlé pomoci veterináře následuje jistá otrava, dokonce i smrt. Pro malého psa je prý fatální už tabulka hořké čokolády.

Čokoláda totiž obsahuje některé alkaloidy, z nichž theobromin pes nejenže nedokáže strávit, ale vyvolá u něho prudkou otravu. Pokud sní větší kus této cukrovinky, dostaví se do 6 až 12 hodin zvracení, průjmy, srdeční arytmie, třes a křeče. Vzhledem k vysokému obsahu tuku v čokoládě se může přidat i akutní zánět slinivky břišní. Následuje kóma, srdeční a dýchací selhání.

Pokud tedy zjistíme, že se dostal k čokoládě, vyhledáme okamžitě pomoc veterináře. To však neznamená, že by vůbec nesměli sladké! Jeden dva piškoty za odměnu jim rozhodně neuškodí.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB