Tipy a rady

Domácí mazlíčci a jaro

Jaro je úžasné období, kdy všechno o překot bují, roste, kvete, jako kdyby příroda chtěla dohnat to, že v zimě odpočívala. A také se rodí ptáčata, koloušci, liščata, zajíčci, králíčci. V tůních se začínají líhnout ryby, žáby. A co naši domácí chlupatí kamarádi?

Kocouři a psí kluci by si dali říct po celý rok. Kočky a fenky bývají žádostivé dětí na přechodu zimy a jara. Kočičky se takzvaně mrouskají, což v případě, že se spojí s kocourem, doprovází jekotem, ono to není nic něžného. Fenky hárají, připravují se na oplodnění, tudíž je majitelé většinou pečlivě hlídají, aby se tak neplánovaně nestalo. Majitelé psů hárající feny proklínají, protože jsou jejich čtyřnozí kluci jak smyslů zbavení a vláčí je po stopách hárajících holek, a jak to jen jde, zdrhnou.

Také jarní únava?

Vzdor silnému volání přírody se i na našich domácích mazlíčcích stejně jako na nás lidech projevuje jarní únava. Snížená vitalita je způsobená předchozí zimou, během níž i zvířecí organismus vzdoroval infekcím a hromadily se v něm látky, které nepříznivě ovlivňují metabolismus.

Podobně jako u člověka je s nastupujícím jarem také u zvířat dobré zvyšovat fyzickou zátěž postupně, pozvolna prodlužovat délku procházek na čerstvém vzduchu. Řada psů netrávila v zimních měsících příliš času venku, a proto nemusí být ve stejné kondici jako před zimou. Žádný třicetikilometrový pochod po období, kdy jsme v zimních měsících převážně chodili na krátké procházky, proto neplánujte.

Také strava by měla být bohatá na minerály. Nabízejí se rovněž doplňky stravy speciálně určené pro domácí mazlíčky, které pomohou nastartovat zvířecí organismus po zimě. Jsou k dostání nejen u veterinárních lékařů, ale i ve vybraných lékárnách.

Jaro není jen krásy čas  

Pes i kočka se na podzim řádně vybaví srstí. Na jaře se jí začnou zbavovat, a tak línají. Línání může být spojeno i s nepříjemným svěděním, které zvířecího kamaráda přiměje k tomu, aby se srsti zbavoval častým škrábáním. Je proto vhodné mu pomoci mu pravidelným vyčesáváním.  

Nejlepší je pořídit si k tomu určený kartáč, který je rozhodně účinnější než nějaký starý vyřazený hřeben. Zároveň tím zabráníme, aby se nám v bytě objevovaly chuchvalce chlupů. Ušetříme tím spoustu času při uklízení chlupů v bytě i z oblečení.

Jaro je také obdobím, kdy začínají rostliny do ovzduší uvolňovat pyl. Na něj mohou být bohužel alergičtí i naši čtyřnozí přátelé. Alergie se zpravidla projeví do tří let věku a poznáme ji podle toho, že se náš mazlíček úporně škrábe. Svědí ho zejména v podpaží, mezi prsty, v oblasti hlavy nebo v okolí konečníku. Zpozorujete-li, že se pes nebo kočka neustále škrábou, ačkoli nemají blechy ani jiné parazity, neprodleně navštivte veterináře. Dlouhodobé škrábání může způsobovat záněty kůže.

Začíná sezóna malých nepřátel  

Na jaře bychom měli zvýšenou pozornost věnovat boji proti parazitům, kteří zvíře nejen obtěžují, ale jsou často přenašečem nemocí, jež mohou ohrozit psa nebo kočku, ale v řadě případů i člověka. Jedním z největších strašáků jsou klíšťata, která jsou právě obávanými přenašeči závažných chorob, jakými jsou lymská borelióza, babezióza, klíšťová encefalitida apod.

Velmi nepříjemné jsou ovšem i blechy. Ty mohou přenášet tasemnice, největším rizikem jsou  alergie na bleší kousnutí. Uvádí se, že až 80 % všech kožních alergií u psů je způsobeno právě blechami. Alergické reakce jsou doprovázeny úporným svěděním. Následné porušení kontinuity oslabené kůže je často ohniskem vzniku bakteriálních infekcí.

Pokud pejska nebo kočičku neodblešíme, množí se v jeho kotci i jinde vajíčka a larvy blech, a těch není jednoduché se zbavit. Proto jakmile nějakou tu blešku objevíme, je nutné okamžitě zasáhnout.

Obojek, nebo kapička?

Na trhu je množství přípravků, které mohou psa a kočku před vnějšími parazity chránit. Nabízejí se přípravky ve formě sprejů, spot-on přípravků (kapka speciálního roztoku aplikovaná na kůži) a obojků. Spreje, spot-on přípravky a obojky mají výhodu, že fungují kontaktně, tedy stačí pouhý kontakt s takto ošetřenou kůží k eliminaci parazita. Řada těchto přípravků má i repelentní účinek.

V posledních letech je možné pořídit i tablety, ale po jejich aplikaci jsou účinné látky obsažené v krvi ošetřeného jedince, parazit musí tedy tuto krev alespoň částečně nasát, což přináší určitá rizika přenosu některých onemocnění a alergických reakcí.

Všechny tyto přípravky působí na klíšťata i blechy.

Nezapomínejte na odčervení

Důležitým základem zdravotní péče o zvíře je také preventivní odčervování (řada vnějších parazitů je i přenašečem parazitů vnitřních). Podle doporučení evropské parazitologické asociace by se mělo odčervení u dospělých psů a koček provádět minimálně čtyřikrát ročně, častěji pak třeba u zvířat žijících v domácnosti s malými dětmi nebo těch, která se často vyskytují v kontaktu s jinými zvířaty. U mláďat má odčervovací postup speciální režim. Pro odčervení se nejčastěji používají tablety, dále jsou dostupné pasty nebo spot-on přípravky.

V první řadě prevence

Nejdůležitější ochranou proti parazitům je i u zvířete prevence. Ta by měla být systematická a dlouhodobá. Kromě používání vhodných ochranných přípravků patří mezi základní opatření proti vnějším parazitům pravidelná prohlídka. Prohlížet bychom měli zvíře při příchodu z každé procházky. Základ ochrany proti vnitřním parazitům je pak podávání odčervovacích přípravků v předepsaných dávkách odpovídajících věku, váze zvířete i jeho životnímu stylu.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB