Tipy a rady

Den otců

Den otců existuje již více než 100 let, ačkoliv v našich kalendářích jej většinou ještě nenajdeme. Slaví se obvykle třetí neděli v červnu, a proto bychom si měli v tento den vzpomenout nejen na naše tatínky, ale i na všechny dědečky či na pradědečky.

ODKDY SE SLAVÍ SVÁTEK OTCŮ?

Úplně první oslava Dne otců se konala v americkém městečku Spokane ve státě Washington 19. června 1910. Tuto tradici založila Američanka Sonora Smart Dodd, která chtěla vzdát hold svému otci, jenž ji spolu se čtyřmi sourozenci po smrti matky vychoval.

První oslava svátku Den otců tak byla spíše soukromá a konala se právě v den narozenin Sonořina otce. Popularita svátku poté rychle rostla, i když oficiálním americkým Dnem otců se stala až v roce 1966 díky prezidentovi Lyndonu Johnsonovi.

SVÁTEK OTCŮ VE SVĚTĚ A U NÁS

Tento svátek se dnes slaví v řadě zemí, i když ne vždy ve stejný den. Dlouhou tradici má například v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v Austrálii nebo v zemi svého vzniku – v USA.

I v české republice roste snaha prosadit Den otců jako oficiální svátek. Již několik let se o to u nás snaží Liga otevřených mužů ve spolupráci se Sítí mateřských center. Vychází přitom z průzkumů, podle kterých je 70 % české veřejnosti tomuto svátku nakloněno.

A JAK TO OSLAVÍME?

Možností, jak tatínkům popřát, je samozřejmě bezpočet. Někomu můžeme koupit čokoládu s příchutí chilli, speciální pivo v retro edici, oblíbenou knížku s věnováním, fotbalový dres české reprezentace nebo třeba nechat si uvázat květinu z uzenin.

Jiného potěší „jen“ zajít na kus řeči. Každopádně bychom při tom neměli zapomenout poděkovat jim za všechnu péči a lásku, kterou nám dali…Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB