Tipy a rady

Den matek

Den matek se slaví v různé dny na celém světě. Jeho původ nalezneme ve starověkém Řecku či Římě, kde se konaly obřady, jimiž se uctívaly ženy jakožto dárkyně života. U nás tento svátek připadá na druhou květnovou neděli, proto nezapomeňte tuto neděli na své maminky!

Kde se vzal svátek matek?

První informace o předchůdci nynějšího svátku matek sahají do Anglie 16. století. Tento den zvaný Mateřská neděle nebo také Neděle matek se slavil na počest všech anglických matek v období zvaném Lent (tj. čtyřicetidenní postní období od Velikonoc). V tento den (bylo to přesně v druhou neděli půstu) mělo veškeré služebnictvo volno, aby se vrátilo domů a strávilo tento čas se svými matkami. Mnoho chudých v Anglii totiž pracovalo jako služebnictvo v bohatých rodinách a bylo tak často daleko od domova.

V USA se tento svátek poprvé slavil v roce 1872 – jakožto den míru. V roce 1907 zbožná Anna Jarvisová (1864 – 1948), matka 11 dětí, zahájila kampaň v americkém stylu zádušní mší za všechny maminky na světě a v roce 1908 jej už oslavovalo celé město Filadelfie. O rok později se k oslavám Dne matek připojilo 45 států USA a další země všech světových kontinentů. V roce 1911 se tak Den matek slavil téměř ve všech státech. Roku 1913 Kongres USA navrhl slavit každoročně vždy druhou květnovou neděli jako národní svátek věnovaný matkám a o rok později oslavy prvního národního Dne matek oficiálně vyhlásil tehdejší americký prezident Woodrow Wilson. Jako symbol poděkování matkám byl určen bílý karafiát, kterým bude každá matka obdarovaná.

V tento den matky nepracovaly, nevařily a neuklízely. Všechno obstarávaly děti, které navíc maminky ochotně obsluhovaly. Dospělí posílali matkám pozdravy, blahopřání a menší dárky. Občané USA se zdobili květinou a ten, kdo maminku už neměl, zdobil svůj oděv květinou červenou.

Den matek v naší zemi

Poprvé u nás Den matek prosadila v roce 1914 předsedkyně červeného kříže Alice Masaryková (dcera prvního československého prezidenta). S tímto svátkem se však československá veřejnost seznámila až v roce 1922, a to právě prostřednictvím takzvaných vojenských domovů, jež u nás řídilo americké křesťanské sdružení mladých lidí.

Po únoru 1948 byl Den matek oficiálně komunisty nahrazen Mezinárodním dnem žen (slaveným 8. března), i když v mnoha českých rodinách druhá květnová neděle jako Den matek neupadla v zapomnění.

Po listopadu 1989 jsme se k tomuto svátku matek opět vrátili a tak má každý z nás šanci i tuto neděli obdarovat svou maminku malým dárečkem či květinou.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB