Tipy a rady

Dejte si pozor na apríl!

Dnes je prvního dubna neboli apríl. Měli byste být tedy obezřetní, protože všichni vtipálci z vašeho okolí se budou snažit vás něčím nachytat či napálit. Víte ale vlastně, kdy a kde se vůbec tento aprílový zvyk vzal?

Apríl je označení pro první dubnový den – 1. duben. Předpokládá se, že svátek vznikl jako reakce na změnu ročního období ze smutné zimy na veselejší jaro.

Kdy a jak vznikl apríl?

První písemná zmínka v Česku apríl zmiňuje v roce 1690 a zápis pochází od Bartoloměje Chrystellia z Prahy.

Původ prvoaprílového veselí pochází pravděpodobně ze starého Říma, kde 1. dubnem začínal Nový rok. Jeho příchod byl slaven stejně bujaře, jak ho dnes o půlnoci z 31. prosince na 1. ledna slavíme my. Odpovídalo by tomu i slůvko APRÍL, kterým je měsíc duben v jiných jazycích pojmenován (april, avril).

Uděláme lumpárnu!

V dřívějších dobách se jako oběti žertíků stávali známí a příbuzní, kterým se posílaly nápady na nákupy neexistujících věcí jako např. ohýbák na cihly, bublinka do vodováhy apod.

Už od svého vzniku je tedy apríl spojen s drobnými zlomyslnostmi, např. u novinářů pak dovoluje tradice překročit rámec serioznosti a vypustit do světa prostřednictvím televize, novin či rádia tzv. kachnu resp. hoax. Problém pak nastává, že lidé neberou vážně ani některé vyloženě seriózní články.

Apríl v Anglii

V Anglii se 1. dubnu dodnes říká All Fool´s day, což v překladu znamená Den všech bláznů. V tento den je dovoleno vyvádět kousky, které by jindy vyzněly přinejnemším jako nevhodné.

V některých zemích naší planety je nádherným zvykem urovnávat spory před dubnovým úplňkem.

Apríl ve Francii

Například ve Francii se tento den (ale i zvolání při prozrazení žertu) nazývá poisson d’avril a to z toho důvodu, že děti vystřihnou rybu (poisson) z papíru a připevní ji na záda někomu, kdo o výtvoru na svých zádech nemá tušení.

Tradice „aprílování“ ve Francii vznikla již roku 1564 a oproti ČR je zde žertování bráno mnohem vážněji. Těší se oblibě v hojné míře nejen mezi přáteli, nýbrž i v médiích.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.