Tipy a rady

Chováme doma hada

Většina z nás se při představě vlnícího hadího těla, nehybných očí a kmitajícího jazyka otřese. Jsou však takoví, kteří plazům všeho druhu propadli na celý život. Protože však takové krokodýly si bude doma chovat jen málokdo, zaměříme se na hady.

V první řadě je třeba si uvědomit, proč si hada chceme pořídit. K takovému živočichovi musíte mít vytvořen kladný vztah. Had v žádném případě není slizký, jak se všeobecně říká, ale suchý a na omak je velmi příjemný. O hadech prý lze dokonce říct, že to jsou zvířata velmi klidná a rozvážná. Nemají žádnou srst, a jsou tedy vhodní i pro alergiky. Můžete ho z terária vytáhnout a nechat ho třeba volně plazit po rukou.

Velkým plusem je, že chov hada je nenáročný jak na čas, tak na peníze. Nemusí se krmit každý den (to by jim naopak ublížilo). Mladé hady stačí krmit jednou týdně, dospělé jednou za 14 dní. Prioritou by měla být živá strava, ale hady lze naučit i na rozmrazené myšky, kuřata, králíky apod. 

Jakého hada? 

Hadů pro domácí chov je mnoho druhů, ale vždy je třeba si dobře rozmyslet, jaké máme možnosti k chovu a také zkušenosti. Jistě není dobrý nápad pořizovat si jako začátečník jedovatého hada. K jeho chovu navíc musíte mít speciální povolení pro chov nebezpečných zvířat.

Pro toho, kdo s hady začíná, jsou nejvhodnější například krajta královská, hroznýš královský, užovka červená nebo některá z korálovek. U krajty a hroznýše je však nutné mít na paměti, že mohou dorůstat až 3 metrů délky, vážit 30 kg (o metr delší již 70 kg), a tak jejich nároky na prostor a potravu budou časem vzrůstat. Navíc tak velký dospělý had se může stát při neopatrné manipulaci pro člověka dost nebezpečný. 

Pokud se pro hada rozhodneme, je žádoucí navštívit zkušeného a seriózního chovatele, který s výběrem poradí, můžeme si u něj plaza koupit a v budoucnu máme také možnost konzultovat případné problémy a vyhledat u něj pomoc.

Hadí „bejvák“

Had je studenokrevný živočich, pro chov potřebuje terárium s udržovanou určitou teplotou a vlhkostí. Velikost terária se liší podle druhu a velikosti hada. Například pro užovku červenou je ideální terárium o velikosti cca 80 x 50 x 50 cm. Velký had samozřejmě potřebuje hodně velké terárium.

Terárium musí být vybaveno infralampou, ale existují i umělé vytápěné kameny, které hadi rádi využívají. O správnou teplotu a vlhkost se také stará speciální rašelina, která je nejvhodnějším materiálem na dno terária. A pozor! Krátkodobé chladno hadi snášejí, ale přehřátí nad 45 °C je pro ně fatální! 

Terárium by dále mělo být vybaveno tak, aby co nejvěrněji napodobovalo přirozené prostředí, ve kterém had žije. Měly by v něm být nějaké kameny, stěny je nejlépe polepit přírodním korkem (ten také výborně tepelně izoluje), popřípadě kamennými obklady. Neměla by chybět větev nebo kus dřeva. Vlhkost zajistí větší miska s vodou, která poslouží nejen na napití, ale také na zchlazení nebo před svlékáním kůže. 

Velmi důležitou součástí terária je odvětrávání. Mělo by být takové, aby měl had dostatek vzduchu, ale samozřejmě zároveň takové, aby had nemohl uniknout.

Žijeme s hadem 

Hadi nejsou společenská zvířata. Žijí samotářským způsobem a nemají vyvinuty nějaké vyšší sociální instinkty a zvyky. Hada je možné vytáhnout z terária tak dvakrát týdně, jinak by měl mít svůj klid.

Na vytahování zvykejte hada už odmalička. Vždy je nutné po otevření terária rychlým pohybem hada hned vzít do ruky. Nemá tak možnost chápat vaši ruku jako útočníka a nebude se bránit. V opačném případě se můžete dočkat nepříjemného kousnutí.

Když hada budete mít venku na svém těle, uklidní se a můžete ho nechat volně lézt. Omotávání kolem rukou není známkou nějaké agresivity, ale přirozený způsob pohybu hada. Pokud při omotávání smyčku kolem ruky stahuje, je to jen proto, že se chce pevně na ruce udržet, nikoliv proto, že vás považuje za kořist.

Hadí jazyk je hmatovým a čichovým orgánem, a tak jeho vyplazování je jen přirozeným prozkoumáváním okolí. Ne že by had jazykem přímo čichal, ale jeho pomocí dopravuje pachy zvenčí k vnitřnímu čichovému orgánu. Hadího jazyka se tedy není třeba bát.

Vždy si chov hada dobře rozmyslete, hadi se běžně dožívají i 20 let, a na tak dlouhou dobu se stáváte jeho ošetřovatelem. Na rozdíl od běžných domácích mazlíčků, jako jsou psi a kočky, žádné útulky pro odložené hady nejsou. 

1 komentář pro článek Chováme doma hada

Isabella
děkuji že jste mi pomohli


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB