Tipy a rady

Blíže o adventu

Do Vánoc zbývá necelý měsíc, takže pomalu vplouváme do období adventu. Víte, co je to vlastně advent a jaké jsou jeho tradice?

Co je advent?

Advent představuje začátek liturgického roku. Je to období radostného čekávání a těšení se – dle křesťanství na Spasitele. Samotné slovo advent pochází z latinského „adventus“ a v překladu znamená „příchod“.

Označujeme jím období čtyř neděl před vánočními svátky. Dříve to byla doba, kdy se lidé postili a měli zakázanou veškerou zábavu. Dnes vnímáme advent jako přípravu na Vánoce. Nemělo by jít jen o „materiální“ přípravu, ale i duchovní, která má spočívat v rozjímání a dobročinnosti.

Adventní neděle si nesou své pojmenování. V pořadí, jak následují, jde o neděli železnou, bronzovou, stříbrnou a zlatou.

Tradice adventu

Období adventu má své tradice. Připomeňme si ty nejdůležitější, ať už z těch dlouholetých či modernějších:

Adventní věnec

Jde o nejznámější adventní tradici, kterou i dnes u nás dodržuje mnoho lidí. Slouží k symbolickému odpočítávání čtyř týdnů (čtyřmi svíčkami) adventu. Každou adventní neděli se zapaluje jedna svíčka. Adventní věnec je většinou z jehličnatých větví a můžete si ho koupit či vyrobit. Některé adventní věnce mají i pátou sílou svíčku jako symbol Panny Marie. Náš článek o výrobě adventního věnce najdete ZDE

Barborky

Tato tradice spočívá v trhání „barborek“, tedy větviček ovocných stromů, nejlépe třešně, višně či jabloně. Trhají je dle tradice ženy 4. prosince (na svátek Barbory) a čeká se, zda barborky do Vánoc vykvetou. Mají přinést radost a štěstí a být předzvěstí dalšího jara. Také se říkalo, že když dívce větvička vykvete do Vánoc, dočká se do roka svatby.

Roráty

Jde o ranní mariánské mše pořádané právě v době adventu. I dnes se tato tradice dodržuje, i když mnoho lidí neví, co to roráty jsou.

Svátek sv. Mikuláše

Svátek je (nejen) u nás zasvěcený dětem. Připadá na 6. prosince, ale Mikuláš společně s čertem a andělem chodí už 5. prosince.

Pečení vánočního cukroví

Patří k adventu. V mnoha domácnostech se skutečně v období adventu rozvoní vánočního cukroví. V jiných rodinách však domácí dobroty byly vyměněné za kupované. Na začátku adventu se pečou především oblíbené perníčky, které mají do Vánoc změknout.

Jmelí

Dnes si ho můžeme koupit v přírodní podobě (zelené), ale oblíbené je i stříbrné a zlaté. Je součástí tradiční vánoční výzdoby. Má se věšet na dveře a podle tradice by měl být darovaný blízkou osobou. Na Štědrý večer se pod ním partneři líbají. Doma zůstává po celý rok až do dalších Vánoc, kdy si vymění za nové jmelí.

Vánoční trhy

Jsou velmi populární. Najdeme je v každém větším městě. Lidé rádi vyjíždějí i na proslulé vánoční trhy do zahraničních měst – Norimberk, Vídeň, Berlín, Kodaň atd.

Adventní kalendář

Kalendář má 24 políček pro každý prosincový den od prvního až do dvacátého čtvrtého. Pod každým políčkem se skrývá zpravidla čokoláda a oblíbené jsou především u dětí. Udělat si jej můžete i doma – náš návod na jeho výrobu naleznete ZDE

A jaké adventní tradice dodržujete vy?Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB