Tipy a rady

Barvení vajíček bez chemie

Barvení vajíček bez chemie

Velikonoční pondělí se blíží, a tak je načase připravit si barvy na vajíčka. Už vás nebaví ta klasická potravinářská? Vraťte se spolu s námi ke kořenům. Příroda umí hotové zázraky!

Naše rady:

  1. Pro barvení vajíček přírodními materiály je vhodné zakoupit bílá vejce, na kterých barva lépe ulpí a vynikne.
  2. Před samotným barvením musíme vajíčka (buď vařená, nebo vyfouknutá) odmastit v octové vodě.
  3. Vajíčka nevařte v odvaru dlouho, jinak žloutek získá nepříjemnou nazelenalou barvu. Vejce nechte v odvaru klidně namočená přes noc.
  4. Abyste docílili perfektního výsledku, po obarvení vejce osušte a vyleštěte pomocí sádla, másla či špeku a bavlněného ubrousku.

A důležité upozornění – nečekejte jasně barevná vajíčka. Kromě známé “cibulově hnědé” a “borůvkově modré” budou totiž všechny ostatní barvy velmi jemné a decentní.

Zelená

Zelené barvy docílíme odvarem z kopřiv, mladých listů špenátu, listů černého bezu či petržele.

Červená až fialová

Pokud chcete velikonoční stůl doplnit sytě červenými vajíčky, povařte je ve šťávě z červené řepy, odvaru se slupkami červené cibule či borůvkami (borůvkovou šťávou) nebo povařením v červeném víně. Délka varu, nebo následného louhování ovlivňuje intenzitu i odstín barvy, který může být následně do fialova. Fialového až namodralého výsledku docílíme barvením vajíčka v odvaru z červeného zelí.

Žlutá až oranžová

Sytě žluté barvy dosáhneme, pokud vajíčko krátce povaříme ve vodě s hnědými cibulovými slupkami. Stejného výsledku můžeme dosáhnout, pokud vajíčko ponoříme do směsi 250ml vody, kterou jsme obarvili 2 lžícemi kurkumy. Jasně žluté barvy docílíme také použitím heřmánku, rmenu, či šafránu.

Hnědá

Přírodní vzhled vajíček můžeme zesílit, pokud je obarvíme silným odvarem černého čaje, kávy nebo dlouhým louhováním v odvaru z hnědých cibulových slupek.

Vyzkoušejte motiv lístků

Pokud chcete vajíčka ozvláštnit, ozdobte je otisknutím listů či květů. Stačí na odmaštěné vajíčko gázou, nebo silonkou dobře připevnit listy, květy i vystřihané papírové symboly. Krásně vypadá např. trojlístek, list pampelišky nebo řebříček.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB