Tipy a rady

21. 11. = Větrníkový den pro slané děti

21. 11. = Větrníkový den pro slané děti

Dnes v naší zemi probíhá akce nazvaná Větrníkový den, kterou se Česká republika připojuje k Evropskému dni pro cystickou fibrózu. Tento den má za cíl podpořit slané děti, jak se také říká dětem trpícím touto vážnou a nevyléčitelnou nemocí.

Co je to cystická fibróza?

Cystická fibróza je dědičně podmíněné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávící ústrojíProjevuje se opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně způsobují poškození plic.

Mezi další projevy této nemoci rovněž patří špatné trávení potravy z důvodu nesprávného fungování slinivky břišní vylučující trávící enzymy. Další častou komplikací je cukrovka, cirhóza jater, osteoporóza, u mužů neplodnost a u žen (ne)plodnost závisející na celkovém zdravotním stavu.

Při onemocnění cystickou fibrózou se v dýchacích cestách se nemocným tvoří hustý hlen, ve kterém se dobře usidlují bakterie nebo nečistoty. Na tyto bakterie špatně účinkují antibiotika a chronická infekce zhoršuje průběh celého onemocnění.

Díky nesprávné funkci slinivky břišní dále nemocní neprospívají, ačkoli hodně jedí. Proto musí velmi vydatně jíst a doplňovat stravu vitamíny v tabletách.

Cystická fibróza se vyskytuje u jednoho z 2500 až 4000 narozených dětí. Přes zlepšující se léčebné možnosti je cystická fibróza zatím stále nevyléčitelné onemocnění.

Proč říkáme slané děti?

Označení slané děti vychází z faktu, že nemocní cystickou fibrózou mají 5 x slanější pot než lidé, kteří touto nemocí netrpí. Právě velmi slaný pot je také nejčastějším důvodem zjištění této nemoci u malých dětí a i samotná diagnóza se určuje tzv. potním testem.

Větrníkový den 2018

21. listopad je Evropským dnem pro cystickou fibrózu. V tento den proto v řadě evropských zemí probíhá mnoho benefičních a informačních akcí. U nás se tato akce nazývá Větrníkový den.

A proč zrovna větrníkový den? Protože roztočit foukáním větrník je pro většinu lidí hračka, ale pro nemocné cystickou fibrózou je to nepřekonatelná překážka.

Soutěžte o nejkrásnější fotku větrníku!

Klub nemocných cystickou fibrózou má pro vás soutěž. Vyrobte větrník (neklade se meze fantazii, nezáleží ani na věku) a pošlete jeho fotografii na www.facebook.com/klubnemocnychcystickoufibrozou

Větrníky budou soutěžit ve dvou kategoriích – skupinové foto a selfie s větrníkem.

Šiřte tedy informace o cystické fibróze, případně vyzvěte své okolí, aby alespoň v tento den přispělo drobnou částkou na pomoc slaným dětem. Děkujeme!

Info: http://www.cfklub.cz

https://www.facebook.com/klubnemocnychcystickoufibrozou/Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.