Tipy a rady

15. 8. = Mezinárodní den energetických nápojů

15. 8. = Mezinárodní den energetických nápojů

Tento mezinárodní den vznikl sice teprve před pár lety, od té doby se ale vždy 15. srpna můžeme setkat s různými akcemi, které propagují pozitivní účinky těchto povzbuzujících nápojů. Jak to však bývá, i energetický drink může být dobrý sluha, ale i zlý pán.

Energetické nápoje jsou nealkoholické nápoje, které obsahují nějaký stimulant – zpravidla kofein. K němu bývá u většiny dostupných energy drinků připojeno velké množství cukru, jež nám dodává okamžitou energii, zlepšuje koncentraci a stimuluje centrální nervovou soustavu.

Výsledkem spojení kofeinu a cukru je tím pádem okamžité zvýšení pozornosti.

Z dalších složek, které mohou být v těchto nápojích obsažených, jmenujme např. taurin, guaranu, vitamíny skupiny B, yerba maté, ženšen a další složky  – ty také všechny vedou k povzbuzení organismu.

Pozor na předávkování!

Energetické nápoje jsou vhodným pomocníkem pro dobití energie, ale sami výrobci uvádějí, že denní dávka energy nápoje by neměla být vyšší než 1 až 2 plechovky. Při pití vyššího množství je totiž možné se předávkovat právě kofeinem.

Mezi nejčastější symptomy předávkování patří záchvaty, halucinace, zrychlený tep, bolesti na hrudi, vysoký krevní tlak a podrážděnost. Při dlouhodobém popíjení vysokých dávek energy drinků pak riskujeme klidně i další problémy – s nadledvinami, slinivkou břišní či centrálním nervovým systémem.

Nepodávat dětem!

Ne nadarmo je na plechovce s energetickým nápojem napsáno, že nesmí být konzumován osobami mladšími 18-ti let a nesmí být kombinován s alkoholem.

Bohužel podle údajů Českého zdravotnického fóra pije pravidelně energetické nápoje asi 15 % českých dospívajících, nemluvě o tom, že teenageři je často kombinují právě s tvrdým alkoholem. U kombinace energetického nápoje s alkoholem je dále to nebezpečí, že energetický nápoj překrývá opilost a adolescent ztrácí přehled o množství vypitého alkoholu.

Navíc děti a dospívající potřebují dostatek spánku, který je tak energetickým nápojem narušen. Kromě mozku je pak v ohrožení i psychika dospívajících, protože ti se pak hůře soustředí a mohou projevovat větší agresivitu.

Energeťák v COOPu!

Pokud si to shrneme, energetické nápoje jsou vynikajícím stimulantem, nesmíme je však dávat dětem a my dospělí bychom si měli dávat pozor na jejich konzumované množství.

V prodejnách COOP máme výrobek s názvem Energeťák Kapito. Tento sycený energetický nápoj má příchuť tutti frutti a je dobré ho mít po ruce. Vypít ho pak můžeme například v situaci, kdy v noci potřebujeme řídit auto a musíme tedy našemu organismu dodat energii a nezbytnou bdělost.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB