Zdravý životní styl

Nosit či nenosit kontaktní čočky?

Více než padesát let uplynulo od doby, kdy český profesor Otto Wichterle změnil život spoustě lidí na celém světě. Jeho vynález, takzvané měkké kontaktní čočky, se sice dostaly poprvé na trh až o deset let později, ale dodnes zažívají obrovský rozvoj.

Dnes není problém koupit si čočky jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční a v současné době se objevují i čočky čtvrtletní nebo roční.

Podle statistik jednodenní čočky nejčastěji lidé nasadí při sportu či o dovolené. Kvůli vyšší ceně si je pořizuje méně Čechů. Mezi nejčastěji kupované patří (také hlavně kvůli ceně) ty čtrnáctidenní a měsíční. O ostatní typy je na trhu menší zájem. Zvláštní kapitolou jsou i čočky barevné, a to nejen celobarevné, ale takové, díky nimž můžete své oko proměnit ve fotbalový míč nebo oko tygra.

Čočky můžete mít i přes noc

Nošení čoček má oproti brýlím spoustu výhod, ale samozřejmě se najdou také nevýhody. Odborníci uvádějí, že velkou výhodou nošení kontaktních čoček je neomezené pole pohledu. Čočka je v těsném kontaktu s rohovkou a přesně sleduje její pohyb. Je to důležité například při řízení auta. K výhodám patří také vysoká propustnost kyslíku, nerozbitnost čoček, a to, že u nich nemůže dojít k zamlžení jako u brýlí a že jejich nositel si může bez problému v létě nasadit sluneční brýle. Díky moderním materiálům a technice opracování jsou k očím šetrné a jejich výhod mohou využívat i alergici. Prodloužené nošení je povoleno u některých kontaktních čoček, mají vysokou propustnost kyslíku. Existují i čočky, které se dají nosit i přes noc, ale maximálně šest dnů v celku. Zároveň se tím však zkracuje doba použitelnosti, například u měsíčních se o týden zkrátí.

“Pocit suchého oka“ a další nevýhody

A jaké jsou nevýhody? Lékaři nedoporučují nošení čoček při některých onemocněních zraku a problémy s nimi mohou mít také malé děti a staří lidé – při manipulaci, ale i nutné hygieně. Někoho může odradit i nutnost denně čočky z oka vyjímat a uchovávat je ve speciálním roztoku. Mezi rizika patří zanesení infekce při nedostatečné péči o čočky, kdy je nejvhodnější obrátit se na lékaře specialistu. Méně závažný je pak například „pocit suchého oka“, kdy je lépe čočky vyjmout, zvýšit frekvenci mrkání a na čočky použít speciální hydratační kapky.

Řidiči, pozor!

S problémy týkajícími se kontaktních čoček se však v posledních letech setkávají překvapivě řidiči motorových vozidel. V nových řidičských průkazech, které platí od roku 2003 jsou na zadní straně uvedeny tzv. harmonizační kódy. Pod označením 01.01 jsou uváděny brýle a pod kódem 01.02 najdete kontaktní čočky, ale je tam i kód 01.06, který dává obě možnosti. Při dopravní kontrole nebo dokonce při nehodě se tak může stát, že řidič bude mít sice nasazené kontaktní čočky, ale v řidičáku objeví policista jenom kód brýlí. Problém je tak na světě.

Podle tiskové mluvčí Policie ČR Simony Čejkové to doopravdy neuhádáte a čeká vás pokuta. „ Do roku 2003 bylo ve starých řidičských průkazů uváděno „brýle nutné.“ Teď jsou tam kódy a je lépe si je zkontrolovat, než se pak s policistou hádat, že opravdu máte nasazeny kontaktní čočky. Zkrátka porušujete zákon a nesplňujete základní předpoklad uvedený v řidičském průkazu,“ říká mluvčí Čejková. Podle ní by řidič, který problém ve svém průkazu zjistí, měl nejdříve navštívit lékaře a požádat o potvrzení, že používá brýle i čočky. A pak stačí dojít na dopravní inspektorát a nechat si vystavit nový řidičák s kódem 01.06.

Že se vám to zdá trochu složité? No, a vidíte, zavedení kódů bylo požadavkem Evropské Unie, která chtěla sjednotit vzhled všech řidičských průkazů. Hlavním cílem však bylo udělat je přehlednější a srozumitelnější…



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB