Zdravý životní styl

Antibiotika ze spíže

Při zápalu plic nebo jiné vážné nemoci se samozřejmě léčíme antibiotiky, která nám předepíše lékař. Na řadu obtíží je však možné zaútočit přírodními antibiotiky. Nemají žádné negativní vedlejší účinky, neničí „dobré“ bakterie a navíc posilují imunitu.

Česnek

Dá se říct, že je to z hlediska přírodních antibiotik královská zelenina. Zvyšuje v těle množství zdravých bakterií. Hubí například bakterie způsobující tuberkulózu, salmonelu, pomáhá při infekci močových cest a v boji s parazity, kvasinkami a plísněmi, pomáhá potlačovat virus chřipky.

Doporučuje se užívat alespoň jeden stroužek denně, a to syrový nebo krátce povařený ve vodě či polévce. Dobrým bojovníkem s nemocí je rovněž tinktura z česneku. Doporučuje se začít s jednou kapkou, kterou v 1 dl mléka vypijeme ráno před snídaní. Každý další den přidáme po další kapce až do množství 21.

Česneková tinktura

300 g naloupaného česneku (nejlépe českého) nakrájíme na drobné kostičky nebo rozmačkáme v česnekovém lisu. Pracujeme rychle, abychom zabránili oxidaci a tím ničení účinného alicinu. Připravený česnek zalijeme 200 ml 40% alkoholu. Zlehka promícháme a přelijeme do tmavé lahve, zavřeme a pořádně protřepeme. Necháme stát deset dní na chladném tmavém místě a každý den protřepeme. Poté vzniklou tinkturu přecedíme přes sítko nebo plátýnko a nalijeme do tmavších lahviček. Uchováváme v lednici.

Cibule

Hned za česnekem je v žebříčku životadárných zelenin cibule. Díky alicinu, silicím s obsahem síry a silným antioxidantům flavonoidům působí příznivě při nachlazení a postižení dýchacích cest. Podává se jako podpůrný prostředek k rozpouštění hlenů, usnadnění vykašlávání nebo při ucpaných dutinách. Cibulová šťáva působí dezinfekčně, a to jak zevně – při štípnutí hmyzem, drobném poranění apod., ale také vnitřně proti parazitům.

Cibulová šťáva

Čerstvě nakrájené tenké cibulové plátky vrstvíme do malé sklenice a prokládáme tenkou vrstvou cukru nebo medu. Po 1 až 2 hodinách pustí cibule šťávu, cukr nebo med se rozpustí a vzniká sirup, který se užívá při nachlazení a na podporu vykašlávání.

Cibulový čaj

Dvě oloupané cibule pokrájíme, dáme do kastrolku, zalijeme půllitrem vody a přivedeme k varu. Na mírném plamenu vaříme 10-15 minut. Pak scedíme, vývar osladíme medem nebo cukrem. Můžeme zjemnit trochou mléka nebo lžičkou másla, které se v horkém čaji rozpustí. Když nemocnému cibulový čaj nechutná a odmítá ho pít, můžeme během vaření přidat skořici nebo hřebíčky, kousek nastrouhaného zázvoru nebo kůru z chemicky neošetřeného citronu. Citronovou (pomerančovou) šťávou můžeme ochutit i hotový čaj.

Med

Říká se, že sklenice včelího medu rovná se půl lékárny doma. O tom, že med má zázračné účinky na obnovení zdraví, se ví už dlouhá tisíciletí. Jen naši prapředci nebyli tak vědecky zdatní, aby popsali, že se v medu skrývají antimikrobiotické, antiseptické a antibakteriální látky. Konzumace medu znesnadňuje bakteriím, aby se staly odolnými vůči léčbě. Údajně může toto přírodní antibiotikum dokonce zbavit organismus zlatého stafylokoka, odolného proti syntetickým antibiotikům. Med má i protizánětlivý účinek a posilující vlastnosti.

Med na nachlazení

Nemocní by měli užívat 3x denně 1 lžíci vlažného medu s ¼ lžičky skořice po dobu 3 dnů. Tím se vyléčí nachlazení, chronický kašel a pročistí průdušky.

Křen

Naše babičky na něj nedaly dopustit. Je to rovněž velmi silné přírodní antibiotikum, které si poradí s všemožnými virózami a chřipkami, dokáže dezinfikovat rány.

Křenový med

Nastrouhaný čerstvý křen smícháme s medem v poměru 1:1. Proti kašli, rýmě i chřipce stačí tři lžičky denně.

Křenový sirup

Křen nakrájíme na tenká kolečka, která rozložíme na sítko a zasypeme cukrem. Křenová šťáva, kterou cukr z kořene vytáhne, odkapává do hrnečku pod sítkem. Užíváme jednu lžičku třikrát denně.

Zázvor

Zázvor patří mezi nejznámější přírodní antibiotika. Pomáhá léčit, a dokonce předcházet řadě zdravotních problémů způsobených bakteriemi. Čerstvý zázvor má antibiotické účinky i proti patogenům způsobujícím salmonelu. Díky svým antibakteriálním účinkům pomáhá léčit respirační problémy a obtíže spjaté s infekcemi hrdla.

Zázvorový čaj

Nejlepší prevencí a léčbou proti bakteriálním infekcím je zázvorový čaj připravený z kousku nastrouhaného kořene zázvoru, zalitý jedním a půl šálkem horké vody. Pro vyšší účinnost se doporučuje čaj dochutit medem a citronem.

Kurkuma

Kurkuma je známá pro své antibiotické účinky především v ájurvédské a čínské medicíně. Pomáhá ničit bakterie, je ideálním doplňkem pro prevenci bakteriálních infekcí, proto si dokáže poradit se záněty hrdla a plic, pomáhá čistit tlusté střevo a ledviny. A tak není divu, že čím dál větší oblibu získává i u nás.

Zlatý med

Do zavařovací sklenice nasypeme jednu polévkovou lžíci kurkumy smíchanou s pěti až šesti lžícemi medu. K léčbě dýchacích cest užíváme půl lžičky této směsi dvakrát denně.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB