Tipy a rady

Zubní kosmetika

V jednadvacátém století by se dalo říct, že zuby dělají člověka. Jak na to, aby váš úsměv působil už na první pohled neodolatelným dojmem?

Aby zuby v ústech nevypadaly jako noty na buben, je potřeba navštívit zubního lékaře, který doporučí návštěvu ortodoncie. Nedokonalý skus je totiž nejenom estetickým problémem, ale může představovat také zdravotní komplikace.

Zuby se nerovnoměrně obrušují a mohou se navzájem poškozovat. Léčba probíhá nejčastěji prostřednictvím fixních (trvalých) či snímacích rovnátek.

Snímací rovnátka se používají obvykle k aktivní léčbě u dětí během výměny chrupu a dále jako retenční pomůcka k udržení výsledku po sejmutí fixních rovnátek. Snímatelná rovnátka se nasazují především na noc, případně je pacient nosí v době, kdy ho nelimitují při komunikaci či jídle.

Pevná rovnátka neboli zámečky jsou nejčastěji používaným ortodontickým aparátem k aktivní léčbě u dospělých pacientů. Doba potřebná ke srovnání chrupu je závislá na typu vady a její závažnosti. V průměru se pohybuje okolo 24 měsíců. Po této době pak přichází řada na již zmíněná snímatelná rovnátka.

Během léčby pevnými rovnátky je potřeba dbát zvýšené pozornosti na ústní hygienu a čistit zuby nejlépe po každém jídle. Odborníci také doporučují vyhnout se některým potravinám, které se za zámečky rovnátek mohou usazovat. Není vhodné konzumovat ani příliš tvrdé či lepivé potraviny (ořechy, tvrdé pečivo, žvýkačky, karamelky), které by mohly rovnátka poškodit.

Rovnátka jsou hitem

Už dávno jsou pryč doby, kdy rovnátka představovala strašáka, za kterého se jejich nositel styděl. Nejčastěji se používají kovové zámečky, ale na trhu jsou k dostání také keramické či plastové zámky, které jsou v ústech méně nápadné, bohužel zároveň vyžadují větší vstupní investici. Pokud jste spíše extravagantní typ, můžete svá rovnátka ozdobit pestrobarevnými zámky, sáhnete-li hlouběji do kapsy, můžete mít dokonce fixní aparát s ozdobnými kamínky.

Existují také aparáty, které se aplikují na zadní stranu zubů, tzv. lingvální rovnátka. Nejsou sice na první pohled viditelné, ale svého majitele mohou omezovat při mluvení a konzumaci potravin. Jistou nevýhodou je také nepříjemné odírání jazyka a v neposlední řadě vás nepotěší svou vysokou cenou.

Téměř neviditelnou péči nabízí speciální průhledná rovnátková fólie vyrobená na míru, která se v průběhu léčby pravidelně vyměňuje dle konzultace s ortodontistou. Tímto způsobem lze léčit lehké zubní anomálie u dospělých jedinců. Opět je potřeba počítat s tím, že pacient sáhne opravdu hluboko do kapsy.

Pro zářivý úsměv

Trend běloskvoucího úsměvu je neustále vzrůstající, a tak se ordinace stomatologů plní raketovou rychlostí. Přitom přirozené zabarvení zubů má k zářivé jednolité bílé barvě hodně daleko! Základní odstín zubu je dán geneticky, stejně jako např. barva vlasů, a vždy se jedná o mírně nažloutlou barvu. Barvu zubu ovlivňuje kromě zubní hygieny a věku také životospráva – pití kávy, barevných limonád a červeného vína, kouření, ale také konzumace potravin bohatých na žlutá rostlinná a potravinářská barviva, která jsou velmi stálá.

Bělení zubů probíhá nejčastěji čtyřmi možnými způsoby:

  • mechanickým bělením zubů – bělicí zubní pasty odstraňující povrchové nečistoty a usazeniny (k použití doma)
  • chemickým bělením zubů – bělicí gely působící do hloubky zubu, používané pod odborným dohledem
  • nasazením keramické fasety na celou vnější plochu zubu (vhodné při poranění zubu a jeho odumření)
  • použitím porcelánové korunky vhodného odstínu

Často využívanou cestou k zářivému úsměvu je také kombinace chemického bělení spolu s použitím laseru či tzv. modrého světla. Při honbě za bílým chrupem by však mělo být vždy na prvním místě vaše zdraví a varování, aby chrup nepůsobil umělým dojmem.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB