Tipy a rady

Zmrzlina jako ledová vášeň

Zmrzlina jako ledová vášeň

Zmrzlina. Chutná po celý rok, ale nejvíce právě v horkých letních dnech. Však také u stánků se zmrzlinou, zvlášť u těch, které mají dobrou pověst, bývají dlouhé fronty.

Kopečková versus točená

Každá se vyrábí jiným způsobem. Kopečková zmrzlina se musí nejprve vymíchat z daných surovin, pasterizovat a postupně šlehat a chladit ve speciálním stroji. Poté projde šokovým zmrazením a její výsledná teplota se pohybuje mezi -12 až -15 °C. V mrazáku, pokud se nesní, vydrží až půl roku.

Točená zmrzlina vzniká tak, že se do výrobníku zmrzlinového stroje nalije tekutá směs, která se šlehá a zároveň se do ní vpravuje vzduch. Zmrzlina je díky tomu nadýchaná a na jazyku sametová. Její teplota se pohybuje kolem -4 °C. Měla by se sníst hned.  Nevýhodou je, že natočený kužel této dobroty rád padá dolů.

Vanilkovou, nebo krabí?

Mnoho z nás zůstává věrných tradičním chutím, jako je vanilková nebo čokoládová zmrzlina. Další dávají přednost ovocným, kde vede jahodová nebo malinová. Své příznivce mají oříškové, karamelové, citrónové, pistáciové, melounové zmrzliny. Děti vyžadují modrou šmoulovou. Pikantní je zmrzlina se slaným karamelem nebo s chilli příchutí. Českou specialitou jsou zmrzliny s tvarohem.

Zkrátka nepřijdou ani vegani. Na trhu se objevují zmrzliny vyrobené na bázi kokosového mléka, sójových produktů nebo banánů, popřípadě jejich kombinací.

Nejen vegani si mohou pochutnat na sorbetech, které vzniknou smícháním ledu s cukrem nebo medem a rozdrceným ovocem a mohou být dochuceny vínem nebo destilátem.

Zmrzlina může mít spoustu chutí a příchutí. Tradiční zmrzliny prý volí zralí muži a starší lidé, zatímco netradiční zmrzliny testují hlavně ženy a mladší generace. 

My jako milovníci piva bychom měli ochutnat pivní zmrzlinu. Vyrábí se z klasických ležáků, ale i z ovocných piv. Ale pozor, zakázanou ji mají před jízdou řidiči – skutečně obsahuje alkohol! Možná by se k ní hodila zmrzlina, kterou připravují na Šumpersku ze slavných tvarůžků.

Víte, že na japonském ostrově Hokkaido je oblíbená krabí zmrzlina? Má skutečně krabí chuť, ale je sladká. Ve Velké Británii si můžete dopřát zmrzlinu s příchutí smaženého rybího filé, servírovanou s hranolky z bramborové zmrzliny, solí, octem a měsíčky citronu! Britové dokonce mlsají zmrzlinu z bramborové kaše a libového párku zdobenou hráškem, kapustovou zmrzlinu s krůtím rosolem a brusinkovou pěnou, slaninovou zmrzlinu se dvěma druhy slaniny ve vaječném krému. Inu proti gustu…

Se zmrzlinou můžeme dál kouzlit. Známe smaženou či zapečenou zmrzlinu. Zmrzlina flambovaná přímo na stole bývá vrcholem slavnostních tabulí. Může být také součástí nejrůznějších jídel. Ke slaným pokrmům se přidává zmrzlina s chutí bazalky nebo balzamikového octa, která prý dodá připravenému jídlu svěžest.  

Domácí zmrzlina

V našich domácnostech se stále více zabydlují zmrzlinovače. Fungují tak, že vypracovaná zmrzlinová směs se nalije do výrobníku, kde ji přístroj míchá tak dlouho, dokud nevznikne hustá a nadýchaná hmota. Každý si zmrzlinu může vyrobit sám a suroviny vybírat podle své fantazie. V nabídce jsou výrobníky s kompresorem, který směs v míchací nádobě rovnou chladí. 

Lahodné ledové pochoutky se dají vyčarovat i bez strojku. Všechno promixujeme v mixéru a dáme do mrazničky na tři čtyři hodiny. Během chlazení však musíme zmrzlinu sem tam zamíchat. Pro výrobu takové zmrzliny se výborně hodí banány, citrusy, jahody a jiné měkké lesní či zahradní plody.

Domácí jahodová zmrzlina

270 g jahod, 200 g smetany ke šlehání, 2 lžíce mascarpone, cukr podle chuti

Vše rozmixujeme do hladké hmoty, dosladíme cukrem a nalijeme do kovové misky.   Dáme do mrazáku a minimálně 7x metličkou po zhruba půlhodině promícháváme, aby nevznikaly ledové krystalky. Poté zmrzlinu necháme zcela ztuhnout.

Domácí pivní zmrzlina

2 hrnky smetany na vaření, hrnek třtinového cukru, 4 vaječné žloutky, 2 dl černého piva, vanilkový cukr, případně hořká čokoláda 

Žloutky vyšleháme s polovinou cukru. Ve větším hrnci smícháme smetanu s druhou polovinou cukru. Směs přivedeme k varu. Postupně přidáváme vyšlehané vejce s cukrem a zhruba dvě minuty povaříme. Po vychladnutí do směsi přidáme pivo a nasekané kousky čokolády. Můžeme přidat i trochu karamelu. Vše důkladně, nejlépe v mixéru, promícháme a dáme zmrazit.

Domácí zmrzlina míša

350 g tučného tvarohu, 150 g jogurtu řeckého typu, moučkový cukr nebo med podle chuti 

Tvaroh, jogurt a sladidlo dáme do mísy a elektrickým šlehačem dobře prošleháme. Tvarohovou směsí naplníme formičky a necháme přes noc ztuhnout v mrazničce.  

Hot dog ze zmrzliny

1 l zmrzliny z bílé čokolády nebo stracciatelly, 200 g vlašských ořechů, 100 ml višňového sirupu, 4 sladké briošky

Briošky rozřízneme. Vlašské ořechy posekáme nožem na malé kousky. Zmrzlinu necháme trochu povolit a pak z ní vykrojíme čtyři podélné silnější hranoly podle velikosti briošek. V potravinářské fólii z nich vyválíme kulaté špalíčky, které obalíme v nasekaných vlašských ořeších. Špalíčky vložíme do briošek a přelijeme višňovým sirupem.

Zajímavosti na závěr:

  • Ledové potěšení znali už ve starověké Číně před 5 tisíci lety. Kusy sněhu nebo ledu ochucovali pomerančem, citrónem a granátovým jablkem.
  • Sníh či led ochucený medem nebo ovocnou šťávou mlsali staří Řekové a Egypťané.
  • Říká se, že zmrzlinu do Itálie přivezl ze svých cest z východu Marco Polo. V každém případě se během doby výroba zmrzliny šířila do Evropy a Ameriky z Itálie. Italská zmrzlina je stále považována za vůbec nejlepší.
  • Běžný Čech si ročně dopřeje přes šest litrů zmrzliny.
  • Největší spotřebu zmrzliny na světě mají dlouhodobě Američané a Australané. Každý obyvatel těchto zemí jí ročně sní přes 20 litrů, na Novém Zélandě dokonce 26 litrů! V Evropě v tomto směru s přehledem vedou severské státy.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB