Tipy a rady

Vybíráme antiperspirant

Antiperspiranty na rozdíl od obyčejných deodorantů umí nejen navonět, ale díky použitým účinným látkám stáhnout póry potních žláz a tím potlačit tvorbu potu. Přečtěte si náš článek o tom, zda je lepší proti pocení vybrat sprej, kuličku, tyčinku nebo starý známý kamenec.

Sprej, kuličku nebo tyčinku?

Sprej v tlakové nádobě: nejprodávanější druh antiperspirantů. Jejich výhodou je rovnoměrné rozptýlení přípravku v jemných částečkách. Po aplikaci nezůstává pocit vlhkosti pokožky. Drobné částečky mohou být při vdechnutí dráždivé, nepředstavují ovšem žádné riziko. Jako hnací plyny se používají butan, isobutan a propan; na rozdíl od starších freonů nepoškozují ozónovou vrstvu.

Sprej s mechanickým rozprašovačem: méně prodávané spreje, zpravidla ve skleněných nádobkách. Aerosol jimi tvořený má větší částečky, může po aplikaci vyvolávat pocit vlhkosti.

Kulička: funguje na principu velkého kuličkového pera. Kulička přenáší slabou vrstvu tekutého přípravku na místo aplikace. Ošetřené místo může být po aplikaci chvíli vlhké.

Tyčinka: účinné látky v pevné nebo krémové formě jsou postupně vysouvány z tuby jako u rtěnky. Oproti sprejům může být aplikovaná vrstva hutnější. Některé tyčinky mohou mít agresivní vliv na oblečení (především kvůli hutnější konzistenci), zejména ve směsi s  potem.

Kamenec: starý známý prostředek na zastavování krvácení při holení. Přírodní minerál složený z krystalů solí draslíku a hliníku má (podobně jako syntetické hliníkové soli v antiperspirantech) silně stahující účinky na póry v pokožce. Dnes zažívá návrat v podobě přírodního antiperspirantu. Stejně jako hliníkové soli může však citlivější jedince dráždit a působí jen minimálně na omezení zápachu (sám je bez zápachu, takže ani „nevoní“).

Jak koupit účinný antiperspirant?

Při nákupu je třeba věnovat pozornost tomu, co kupujete. Především mezi výrobky ve spreji lze nalézt množství deodorantů (tzn. sprejů, které jen voní, ale neúčinkují proti potu) – ty jsou pochopitelně levnější, ale nelze od nich čekat nic víc než omezení zápachu. Zejména obsahují-li alkohol, pomáhají redukci množství bakterií způsobujících zápach, ale aktivně omezit pocení neumí.

Mezi účinné látky nejvíce zabraňující pocení patří především soli hliníku (ve složení aluminium chlorhydrate), které stahují póry potních žláz. Tím zabraňují nadměrnému pocení v místech, kde se pot hůře odpařuje a kde se díky působení bakterií vytváří nepříjemný zápach. Pokud však nechceme (nebo nemůžeme) používat antiperspirant s  obsahem hliníku, můžeme zkusit například šalvěj a yzop lékařský, které rovněž omezují tvorbu potu.

Výběr typu antiperspirantu pak záleží především na osobních preferencích a zkušenostech.

www.dtest.cz



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB